Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jíška
Jíšku připravíme na sádle z pohankové mouky. Na 2-3 l polévky dáme 2 vrchovaté polévkové lžíce mouky. V pánvi rozpustíme 2 polévkové lžíce sádla a přidáme mouku, zamícháme. Pokud se tvoří hrudky nebo je jíška moc hustá, přidáme trochu sádla a necháme 1-2 minuty zpěnit. Pozor, když se mouka opeče zprudka nebo se opéká moc dlouho, jíška zhořkne. Hotovou jíšku přidáme hned za stálého míchání do polévky, aby nevznikly žmolky. Tímto způsobem připravíme rovněž jíšku z mouky kukuřičné nebo ze směsí bezlepkové mouky, jen místo sádla dáme máslo.
Výběr mouky se liší druhem připravovaného jídla (viz recepty).
Jíška nasucho
Pokud je potřeba u diety omezit nebo vyloučit tuky, použijeme na zahuštění „suchou jíšku“. Opražíme mouku na pánvi bez tuku – pozor je náchylná dělat žmolky. Do hrnce s polévkou dáme cedník tak, aby horká polévka dosahovala alespoň 1/3 cedníku. Potom upraženou mouku metlou v cedníku rozšleháme a zároveň mícháme v hrnci. Tak se nám neudělají žmolky a v polévce je méně nebo žádný tuk.
Záklechtka
Do vody, mléka, smetany nebo jiných studených tekutin rozšleháme mouku tak, aby nevznikly žmolky. Vznikne řídká kaše, a tu za stálého míchání vlijeme do zahušťovaného pokrmu. Typ použité mouky je daný typem zahušťovaného jídla. Bude vždy uveden v receptu. Abychom zabránili vzniku žmolků, je lépe záklechtku vlít přes sítko a řádně rozmíchat.
Pro 4 osoby použijeme asi 200 ml tekutiny a 2 polévkové lžíce mouky. Záklechtku z pohankové mouky povaříme asi 4-5 minut, záklechtku z kukuřičné a rýžové mouky 7-10 minut, záklechtku z mouky Unimix stačí povařit 3-4 minuty.
Strouhanka
Strouhanku připravíme nastrouháním křupavého extrudovaného kukuřičného chleba. Můžeme použít i Mišutku (extrudovanou kukuřici již pomletou) nebo křupavý pohankový chléb. V obchodech už se objevila i průmyslově vyráběná kukuřičná strouhanka.
Ukázka z knihy Tradiční recepty bez lepku.