Tipy na místa, která léčí

posvátná místa scaled e1600078951675

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Harmonizační síla přírody je obrovská. Pokud vás trápí chronické potíže, můžete svoji terapii doplnit o návštěvu vybraných míst, kam si chodili dávat své tělo i duši do pořádku už naši předkové před tisíci lety. Tato místa jsou známá, volně přístupná, a pořád skvěle fungují. Svůj výběr z nich nám představí průvodce po české krajině Jan Kroča. 

Proti depresím a psychickým poruchám: Svatý Kopeček v Mikulově

Přímo nad centrem malebného města Mikulov se vypíná výrazný kopec s kaplemi a zvonicí. Od předkřesťanských časů se nazýval Tanzberg, tedy Taneční hora. V baroku ho přejmenovali na Svatý kopeček, ale veselá a radostná energie na jeho vrcholu zůstala. Nejpříjemnější energii najdete mezi schody do kaple sv. Šebestiána a zvonicí.  Jen doporučujeme výstup po žluté nebo modré turistické značce, a nikoliv podél křížové cesty. Ta mnoho radostné energie nevyzařuje.

Další vhodná místa: hrad Andělská hora, hradiště Budeč, hory Luž, Klíč, Radhošť, Kleť

Pro navýšení energie: Kalvárie Čestice

Na návrší v Česticích u Volyně měli svůj posvátný háj už Keltové a po nich Slované. Silné vyzařování energie z temena kopce neuniklo ani křesťanům. Zdejší rozsáhlý poutní areál včetně poustevny a kaple v podobě antického chrámu představuje významné léčivé místo, které je společné pro všechna náboženství. 

Další vhodná místa: sopečné kopce Českého ráje, novodobé kamenné kruhy, hora Říp, hradiště Stará Kouřim, kalvárie Jiřetín pod Jedlovou

Pro regeneraci pohybového aparátu: Zdislavin pramen u Jablonného


Civilizační choroby se nejčastěji týkají právě páteře a kloubů. I tady nám může pomoci léčivá voda a omývání postižených míst. Zdislavin pramen u Jablonného v Podještědí představuje mimořádně tonizující lokalitu, zasazenou do krásného přírodního údolí pod hradem Lemberk. Vydatný pramen, který nevysychá ani v parném létě, je každodenním cílem stovek lidí z okolí. Mnozí vyprávějí, jak jim zdejší voda pomohla k téměř zázračnému zlepšení zdravotního stavu. Pramen, u kterého léčila lidi už svatá Zdislava už před 800 lety, navíc nabízí skvělou chuť, a tak jeho vodu můžeme využívat vnitřně i zevně.

Další vhodná místa:

pramen Kloubovka u Kotouně, lázně Teplice a Jáchymov, studánky pod Křemešníkem, pramen na Hostýně 


Pro problémy se zrakem: Svatá Trojice u Trhových Svinů      

Některé problémy se zrakem jsou vrozené, jiné si zapříčiňujeme sami, například přetěžováním zraku. A právě v takovém případě nás mohou osvěžit vody z některých studánek. Asi nejznámější je studánka, která vyvěrá z kaple Svaté Trojice u Trhových Svinů, v podhůří Novohradských hor kousek za Českými Budějovicemi. Podobně jako další „oční“ studánky současně léčí i další smysly, hlavně sluch. Dejte si pár kapek i do uší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další vhodná místa: Dobrá voda u Pocinovic, studánka Koda u Berouna, Svatá voda u Žarošic, Oční studánka u Nového Jičína 

Webová stránka průvodce Jana Kroči: www.jankroca.cz/