Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vitamín B1 neboli thiamin patří do skupin vitamínů B (někdy označovaných v přípravcích jako B-komplex), které jsou rozpustné ve vodě. Thiamin je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů, hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme), je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.
Pokud je strava dobře vyvážená, poskytuje dostatek vitamínu B1. Nejvíce ho lze nalézt v neloupaných obilovinách, medu, ořeších, mase či pivovarských kvasnicích. V našem organismu vydrží v průměru čtyři až deset dní. Pokud pijeme větší množství čaje nebo kávy, jeho zásoba klesá. Průměrná spotřeba je 1 až 1,2 mg thiaminu denně celkem u dospělého člověka.
Při oslabení organismu, nutnost přísunu thiaminu vzrůstá. To platí například v případě alkoholiků, kteří mají porušenou životosprávu, ale i při těžkých infekcích, v případě nemocí, kdy dochází ke sníženému vstřebávání thiaminu ze střeva nebo při léčbě antibiotiky či jinými léky ze skupiny chemoterapeutik. Jeho spotřeba vzrůstá i u zdravých lidí, kteří mají zvýšený výdej energie, což jsou například těhotné a kojící ženy a osoby vystavené zvýšené tělesné námaze či dlouhodobému stresu.
Nedostatek thiaminu je v literatuře popsán jako nemoc beri-beri. Toto onemocnění je způsobeno špatným složením potravy, která je bohatá na sacharidy, ale chudá na přirozené zdroje vitamínu B1. K takovým potravinám patří loupaná rýže, bílá mouka či rafinovaný cukr. Nemoc se projevuje onemocněním svalů doprovázeným svalovou slabostí, křečemi, ztrátou chuti k jídlu, psychickými problémy jako je deprese či podrážděnost, otoky a dalšími příznaky. Je třeba zdůraznit, že nemoc beri-beri se u nás v podstatě nevyskytuje.
Co se týče předávkování, zde nebezpečí v podstatě nehrozí právě kvůli tomu, že vitamín B1 je rozpustný ve vodě a z těla se vyloučí močí a nehromadí se. Zcela výjimečně může dojít u citlivých osob k alergické reakci, která se projeví zčervenáním kůže a svěděním.
Na závěr bych zmínil ještě jednu oblast, kvůli které se thiamin užívá. Je empiricky ověřeno, že při pravidelné konzumaci pomáhá odpuzovat hmyz. Jednoznačné vysvětlení vědci zatím nezjistili, nicméně jako jedna z možností je uváděno, že jeho metabolity (tj. látky, které mohou v organismu z thiaminu vznikat) se vylučují ve větší míře potem a fungují jako určitý druh přírodního repelentu.