Terapeutické metody EFT – TECHNIKY EMOČNÍ SVOBODY

EFT e1620201477937

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O EFT se dá obecně mluvit jako o „akupunktuře bez jehel“. Namísto použití jehel se však energetické body meridiánových drah stimulují přímým poklepem konečky prstů a zároveň se slovně specifikuje téma, které chceme vyřešit.

PRINCIP PŮSOBENÍ

O metodě EFT se říká, že mnohdy pomůže i tam, kde vše ostatní selhalo. Po letitých zkušenostech z praxe svým klientům tuto větu nyní již říkám trochu jinak: „EFT v propojení s bylinnými produkty pomůže i tam, kde jste již ve zlepšení ani nedoufali.“ A pomůže velmi rychle. Pro bližší pochopení, jak EFT působí, si představme tok energie v lidském systému těla například jako proud vody v malém potůčku. Pakliže se potůček v určitém místě zanese napadaným listím, znemožní to následovat jeho přirozený směr. Proud vody se ale nezastaví, bude si hledat jiné cesty, a tím se síla toku v daném místě oslabí – rozmělní a odchýlí od původní dráhy. EFT pomáhá napravit toto odklonění. Provádí korekci energie v meridiánovém systému těla. EFT je založeno na zkombinovaných principech starověké čínské akupresury a moderní psychologie. Mírným poklepáváním konečky prstů na konkrétní body meridiánových drah, společně se zaměřením na negativní emoce nebo fyzické vjemy pomáhá zklidnit nervový systém, přerámcovat nastavení mysli a vyladit mozkové hemisféry. To vše za účelem zdravějších reakcí a obnovení rovnováhy energie v těle.

MOŽNOSTI POUŽITÍ

Tvůrce metody EFT, pan Gary Craig, říká: „Vyzkoušejte všude, kde potřebujete…“ Nicméně mezi nejčastější oblasti využití metody EFT patří různé typy fobií, panické strachy a stavy úzkosti, deprese, závislosti, vysoký krevní tlak způsobený životním stylem, migrény a bolesti hlavy, chronická únava a stavy bolesti, snižování hmotnosti, poruchy příjmu potravy, kontrola negativních pocitů, nespavost, témata nízké sebeúcty a sebevědomí, sportovní výkonnost, odpoutání se od minulosti, problémy s motivací.

SYNERGIE S BYLINNÝMI PRODUKTY

Bělem let své praxe jsem nesčetněkrát pozorovala, jak je pro moje klienty přínosné přidat k meridiánové terapii i bylinné produkty , které nejen že regenerují naši tělesnou schránku, ale podporují vnitřní vyladění mysli a emočního vnímání. Dokáží tak dobře pomoci i s psychickým stavem a umožní dokončit proces zhojení ve velmi krátkém horizontu.

PŘÍKLADY Z PRAXE

Jako příklad využití terapie EFT v kombinaci s bylinnými přípravky můžeme vybrat oblast, kterou řeší mnoho klientů a jež poměrně zásadně ovlivňuje jejich život. Týká se tématu nízkého sebevědomí, podhodnocování sebe sama. Podle principů psychosomatiky (tyto principy se v EFT terapii taktéž používají při bližší specifikaci problému) můžeme postupně adresovat různé části fyzického těla dle toho, kde se daný konflikt (téma) prezentuje. V tomto případě v oblasti svaly/ šlachy/kosti, jedním z nejčastějších míst je krční páteř. Ano, v dnešní době většina z nás tráví více času u počítače a méně času aktivním pohybem, není tedy divu, že je právě krční páteř přetěžovaná. To nám připadá zcela logické. Avšak z pohledu psychosomatiky zde hraje prim téma intelektuálního (morálního) podceňování se, konflikt sama se sebou a sebe-sabotáž. K tomu i přidružené pocity vlastní neschopnosti nebo nepatřičného zacházení ve vztazích. To je to hlavní PROČ se naše krční páteř ozývá. Zde se krásně uplatní řada bylinných produktů a podpoří výsledek EFT terapie. Pro zjednodušení výběru přípravků lze použít snadné pravidlo – odpovědět si na otázku: „Jaký pocit z toho, co se děje, ve mně převládá?“.

KARATE BOD A PROCES VIZUALIZACE

Máme pro vás malou ukázku, ve které si vystačíme pouze s aktivací tzv. „karate bodu“. Je to hlavní bod pro snadné provedení požadované změny, přijetí nových myšlenek, aktivaci procesu učení se a pochopení toho, co bylo. Přidáme-li k tomu i naturální schopnost představivosti, kterou všichni ovládáme, nese to skvělé výsledky. EFT karate bod je umístěn v centru svalové části venkovního hřbetu dlaně mezi zápěstím a základnou malíčku. Na tento bod se používá poklepávání konečky prstů prostředníku a ukazováku druhé ruky. Nejvhodnější je vybrat si karate bod na nedominantní straně a poklepávat na něj prsty dominantní ruky.
Pohodlně se posaďte, začněte poklepávat na karate bod a zlehka se zamyslete nad tím, co chcete ve svém životě prožívat jinak a více pozitivně. Současně si uvědomte svoji aktuální realitu a také to, kde ve svém životě nedovolíte sami sobě mít příznivé podmínky. Nepátrejte po důvodech, proč to tak je, pouze si uvědomte pocit, který z toho máte. Vžijte se na chvíli do tohoto pocitu, aby se mohla vynořit vzpomínka (ideálně co nejranější), která s ním rezonuje. Jelikož mozek myslí v obrazech, můžete ji vnímat – vidět – prožívat jako živý obraz před sebou. Ve své vizualizaci vstupte do tohoto obrazu a změňte v něm tu „jednu podstatnou věc“, kterou jste tenkrát chtěli jinak – co mělo být ve váš prospěch, pro vaše emoční pohodlí, ale nebylo, nestalo se. Jde o přerámování situace neboli doplnění pozitivního zdroje do původní vzpomínky. Tím pádem na nevědomé rovině i vytvoření nového přesvědčení o sobě, svých „kvalitách“ a možnostech.


zdroj: www.energy.cz