Tapioka-exotická surovina do kuchyně a pro zdraví

manioc e1625225935528

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tapioka (někdy jako tapiok) je potravina, která je oblíbená v oblasti tropické Ameriky, ale u nás je méně známá, je škrobová moučka, která vznikne zpracováním kořenových hlíz manioku. Maniok je keř nebo bylina hojně rostoucí ve zmíněné oblasti tropické Ameriky.

Může dorůst až do výšky 5 metrů. Jeho latinské jméno je Manihot esculenta. Někdy je označován jako cassava, tapioka nebo yuca. U tohoto posledního názvu bych upozornil na to chybějící „c“ v názvu, abychom si ho spletli s yuccou (též juka, jaka), latinsky Yucca shidigera.

      Maniok patří do čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae). Jako zdroj potravy se pěstuje již několik tisíc let. Zdrojem škrobové moučky jsou jeho široce rozvětvené kořenové hlízy.

Získal označení „sladké brambory“. Nicméně takto se také označují také batáty (kořenové hlízy rostliny povijnice batátové, „červené brambory“) nebo jam (oranžová odrůda batátů ze Severní Ameriky).

     Kořeny manioku byly pro domorodé obyvatelstvo zejména zdrojem bílkovin. Ale nejen bílkovin: tapioka, škrobová moučka z nich, obsahuje vitamíny A, K, C a vitamíny ze skupiny B. Z dalších látek obsahuje vlákninu, hořčík, vápník nebo zinek.

     Zpracování kořenů je velmi důležité obsahují glykosid linamarin, který je při narušení buněk pletiva hydrolyzován enzymem linamarázou na kyanovodík. Proto se nesmí maniok konzumovat syrový. Z tohoto důvodu je ho třeba důkladně zpracovat (uvařit, sušit či nechat zkvasit). Novější odrůdy již kyanovodík neobsahují, ale v Africe je stále ještě na trhu v původním stavu.

     V přírodním léčitelství se zpracované kořeny používají pro posílení krvetvorby, zubů, kostí, zlepšení krevního oběhu, snížení krevního tlaku či hladiny cholesterolu.

Šťáva z manioku se používá jako antiseptikum.

V kuchyni se dá maniok, respektive tapioka jako škrob používat různým způsobem.

Kořen jeho sladší varianty se dá konzumovat (po tepelném zpracování!) jako brambory.

Z manioku se vyrábí mouka, z které se připravuje chléb, placky, koláče, sušenky, dokonce i lupínky nebo chipsy a zahušťují se jí omáčky. Někde se hlízy loupají a vaří se z nich lepkavá a průhledná kaše.

    Tapioka čili mouka z manioku se na trhu vyskytuje v podobě perel nebo moučky. Perly je třeba nejprve namočit do vody, pak scedit. Perly se používají při přípravě sladkých pokrmů, mouka na pokrmy slané.

    Škrob se ale používá také mimo potravinářství – v kosmetickém průmyslu nebo při výrobě lepidel. Používá se ve formě šlichty při výkrmu hospodářských zvířat. V posledních letech se se tato rostlina používá rovněž jako základ při výrobě biopaliv.