Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Většina přírodních národů podvědomě vnímala důležitou roli světla pro člověka i veškerý život na zemi, a proto také bylo Slunce často uctíváno jako důležité božstvo. Velmi staré je i povědomí o tom, jak na nás působí jednotlivé barvy světla – barevná terapie se prokazatelně využívala již ve starověkém Egyptě. Nesmírný vliv světla a barev na zdraví živých organismů ovšem potvrzují i desítky vědeckých výzkumů probíhajících od počátku minulého století.
Pokud se chcete o tématu dozvědět více, těžko byste hledali lepší zdroj informací, než je kniha Světlo – lék budoucnosti. Jejím autor je význačný americký optometrista Jacob Liberman, propagátor metody ke zlepšení zraku nazvané Open Focus (tj. volné zaostření). Tento muž zkusil v 70. letech minulého století používat při léčbě zrakových vad a nemocí tzv. syntoniku, tj. léčebnou metodou využívající působení různých barev světla na organismus. K jeho překvapení však syntonika nebyla vysoce účinná jen při léčbě očí, ale měla příznivý vliv na celkový zdravotní stav jeho pacientů. To Libermana podnítilo, aby se začal zabývat účinky slunečního i umělého světla na lidský organismus. Výsledky svého mnohaletého bádání nyní shrnul v knize Světlo – lék budoucnosti.
Tato kniha je nejucelenějším dílem o působení světla na člověka a jiné organismy, jaké u nás doposud vyšlo. V první části autor vysvětluje, jak světlo vstupující očima ovlivňuje prostřednictvím hypofýzy, hypothalamu a epifýzy většinu procesů probíhajících v organismu. V druhé části uvádí přehled vědeckých studií zabývajících se působením světla a barev na živé organismy. Dokazuje mimo jiné, že sluneční záření není zdaleka tak nebezpečné, jak nám lékaři obvykle tvrdí – mnohem hůře na nás totiž působí jeho nedostatek spojený s pobytem v uzavřených místnostech. Dozvíte se zde také, jak světlo ovlivňuje imunitu, schopnost se učit a vůbec celkové psychické a fyzické zdraví organismu. Třetí část se pak zabývá holistickým přístupem k uzdravování fyziologických, emocionálních a spirituálních těl.
Stejně, jako může špatné stravování způsobit podvýživu, může špatná „výživa světlem“ způsobit škody z tzv. maliluminace, což může mít na zdraví podobné účinky. Připustíme-li, že světlo je hlavním faktorem pro udržení veškerého života, musíme také přiznat, že nedokonalé a nekompletní osvětlení bude ovlivňovat všechny aspekty lidské existence.
Knihy Jacoba Libermana Světlo – Lék budoucnosti a Dobrý zrak bez brýlí naleznete v naší nabídce.