Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Miluji tuto proceduru. Spočívá ve střídavém polévání se teplou a chladnou vodou. Během pěti nebo deseti minut je tělu i duši nádherně. Účinky na zdraví jsou fenomenální – neutralizují se volné radikály i viry, zpomaluje se proces stárnutí, posiluje se krevní oběh. Je až neuvěřitelné, jak tato zdánlivě obyčejná a jednoduchá věc může našemu organismu pomoci.
Sám nemám příliš rád chlad a začínat den – obzvláště v zimě – ledově studenou vodou by rozhodně nebylo nic pro mě. V tom je střídavá sprcha geniální: studenou vodu totiž pouštíme teprve tehdy, až cítíme, že se tělo dobře prohřálo. „V žádném případě nám nesmí být zima!“ zdůrazňuje ruský mág Vadim Zéland, který na tuto proceduru nedá dopustit.
Celý postup je velmi jednoduchý. Cituji Zélanda (2011: 77): „Nejprve se sprchujeme několik minut teplou vodou, potom půl minuty nebo méně studenou a celý postup minimálně třikrát zopakujeme. Po sprchování tělo protřeme hrubým ručníkem.“
Vaše tělo vám bude vděčné
Po této sprše vám bude skvěle – je to pocit, jakoby se organismus znovu nastartoval, ozdravil a očistil. Celý proces můžete ještě podpořit cíleně zaměřenou pozorností. Zéland doporučuje si představovat, jak se organismus během sprchování detoxikuje, regeneruje a mládne.
Kontrastní sprcha aktivuje všechny životní pochody
Tajemství spočívá v tom, že teplá voda krevní cévy nejprve roztáhne a chladná potom stáhne: „V důsledku toho krev intenzivně cirkuluje a rozproudí se i v místech, kde jinak stagnuje. Zlepšuje se prokrvení celého těla,“ vysvětluje Zéland. Podle něj vysoká teplota rovněž ničí viry a při krátkodobém zvýšení tělesné teploty vzniká v organismu velký počet volných elektronů, a tudíž pocítíme příliv energie. Dále se zlepšuje látková výměna, posiluje se nervový systém, všechny vnitřní orgány a kůže se nabíjejí zdravím, trénuje se srdce a zvyšuje se počet leukocytů a červených krvinek v krvi.
Střídání teplé a studené vody začínáme mírně a opatrně
Na začátku volíme vodu spíše vlažnou – tj. střídáme „trochu teplou“ s „trochu studenou“ tak, jak je nám to příjemné. Dle rad Zélanda můžeme každý den rozdíl teplot postupně zvyšovat. Vhodná doba je například ráno po cvičení. Studenou vodu pouštíme na chvíli teprve tehdy, až se tělo prohřeje. Ideální je také pod sprchou nestát, ale přešlapovat na místě, aby i chodidla přišla s vodou co nejvíce do styku. Největší účinek budeme mít ze střídavé sprchy tehdy, stane-li se nám každodenním zvykem.
Citovaný zdroj: Zéland V. (2011): Ovlivňování reality XI, str. 77-82 Stadion v koupelně. Bratislava: Eugenika.
Autor ani redakce nenesou odpovědnost za nesprávné provádění této procedury. Svůj zdravotní stav napřed zkonzultujte se svým lékařem.