Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Někdejší výsměch – dnešní úspěch
O tvrzení v nadpisu již nejsou pochyby.
Ale vzpomínám na začátek devadesátých let, kdy byl tento poznatek na okraji pozornosti lékařů, a dokonce byl tento názor i zesměšňován… Naštěstí je to minulost a mnohé lékařské studie potvrzují, že mít ve střevu symbiózu je pro celý lidský organismus prospěšné.
Staří praktici
dobře věděli, že problémy na různých sliznicích souvisejí se stavem mikrobiomu ve střevu.
Bývalo zvláštní, když si tak vzpomenu na minulost, kdy přišel pacient, měl problémy v horních cestách dýchacích a já jsem mu jako jeden ze základních kroků navrhoval probiotickou ochranu kombinovanou s prebiotiky, tzv. systém SYMBI. A jaké bylo překvapení, že se stavy začaly lepšit…
– Není třeba se tomu divit. Symbióza mohla být narušena při léčení horních cest dýchacích – antibiotiky, kortikoidy… Dále pokud dotyčný užíval např. projímadla, inhibitory protonové pumpy (tj. chemické léky hojně užívané při zažívacích potížích s pálením žáhy), nebo užíval na vysokou hladinu cukru některá antidiabetika, nebo revmatik kromě kortikoidů bral také nesteroidní antirevmatika. A mohl bych jmenovat další seznam faktorů, jež narušují střevní symbiózu.
Co se odehrává
Rozmnoží se kvasinky nebo bakterie rodu clostridií a mnohé další. Snižuje se hladina vitaminu D3 a vitaminu K2. A to všechno vlastně zatěžuje imunitní systém, ten slábne, pokud situace dysbiózy trvá dlouho…
Když v současnosti vědci bádají a usilovně hledají pomoc v boji proti covidu-19, objevují a připomínají znovu to, co již bylo objeveno.
Jedním z obávaných projevů působení covidu jsou plicní komplikace, kdy je pacient ohrožen na životě a musí být připojen na ventilátor.
Prospěšné střevní bakterie uvolňují enzymy, a ty aktivují mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Krevním řečištěm se dostávají do plic, kde fungují protizánětlivě. Týká se to i jiných sliznic. Vědci přicházejí na to, že
– pokud je ve střevu symbióza, má ochranný vliv vůči infekcím dýchacích cest.
Virus SARS-CoV-2 využívá angiotenzin konvertující enzym (ACE2) jako receptor pro vstup do cílových buněk. Děje se tak nejen epitelovými buňkami plic, ale i střev. Podle výzkumů se ukazuje, že covid byl zjištěn také ve stolici, a lékaři se domnívají, že se virus může šířit také touto cestou. A při průzkumu bakteriálního profilu se ukazuje zvýšený poměr tělu neprospěšných bakterií vůči těm prospěšným, tedy jasný obraz dysbiózy.
A je třeba vytáhnout ještě jeden poznatek z výzkumů, že tato dysbióza přetrvává i v remisi, kdy člověk nemá žádné klinické příznaky a myslí si, že je zdráv. Jeho léčení tedy nutně musí pokračovat.
Pomoc
Má trpělivě obnovovat léty poškozovanou symbiózu pomocí probiotik a prebiotik. Pozornost zaměřit do skladby jídelníčku, který by měl výrazně omezovat červená masa a cukry, naopak upřednostnit potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Využívat protizánětlivě působící látky v ovoci, zelenině a rybách. Alkohol není vhodný.
MUDr. P. Šácha