Stres – 6. část (Jóga pro uvolnění stresu)

cm oblazky1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

JÓGA PRO REGENERACI: POZICE ŠAVÁSANA S PODLOŽENÍM
Řada regeneračních pozic, které doporučuje B. K. S. Iyengar, patří mezi nejúčinnější a nejmocnější způsoby relaxace. Své tělo přitom v pozici zajišťujete různými pomůckami, jako jsou polštáře, přikrývky, bloky a popruhy. Vaším úkolem je jednoduše se usadit do pozice, stáhnout své smysly dovnitř a jak tomu má být vždy při praktikování jógy – udržovat svou pozornost jasnou.

Známá americká učitelka Judit Hanson Lasater se stala specialistkou na regenerační pozice v józe poté, co kvůli své osobní tragédii nebyla schopná provádět běžná jógová cvičení. Když se naučila u Iyengara pozicím s použitím pomůcek, začala je sama učit stejně. „Pak můj bratr – dvojče vážně onemocněl a po čase zemřel. Během té doby, která trvala asi rok, jsem byla tak plná úzkosti, že jsem byla schopná provádět pouze regenerační jógové pozice.“

https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xpozice211m.jpg Dokonce i pozice šavásany může být prováděna v podobě, kdy se pod hlavu a záda podloží polštář. Tím, že vás tyto pomůcky udržují v upravené pozici, hrudní koš se rozevírá přirozeně, ale intenzivněji. Máte pak tendenci dýchat prohloubeným dechem, pomaleji a pravidelněji. Jogíni zjistili, že tato varianta má energizující účinek, protože trup je v mírném záklonu, ale stále ještě pohodlně uložený a v pozici nepotřebujete vynaložit žádnou námahu.

I lidé, kteří jsou nemocní a nemohou provádět pravidelné cvičení běžných ásan, se mohou věnovat regeneračním pozicím. Pokud jste sice  „upoutáni na lůžko“, ale nemusíte na něm jen pasivně ležet, proč nepoužít několika pomůcek pro šavásanu s podložením nebo jinou pozici a nevěnovat se jí jednou nebo dvakrát denně? Velmi doporučuji, aby ten, kdo trpí chronickou nemocí zařadil do svého plánu léčby něco podobného – bez ohledu na to, které další činnosti nebo který druh jógy předtím praktikoval.

I když doma můžete improvizovat s používáním polštářů a přikrývek, myslím, že každý s vážným zdravotním problémem by měl uvažovat o zakoupení několika kvalitních pomůcek pro regenerační jógu. Jednou takovou, kterou obzvláště doporučuji, je válcový polštář (jaký je vidět na přiložených obrázcích). Dal bych přednost takovým, které mají pevnější výplň, jako je třeba bavlněná plsť a naopak nedoporučuji používat molitan. Množství použití, na které u takové pomůcky přijdete, bývá překvapivé.

JÓGA PRO REGENERACI: POZICE S NOHAMA OPŘENÝMA O ZEĎ (VIPARITAKARANÍ)
Jedna z mých nejoblíbenějších regeneračních pozic je viparitakaraní, která navozuje relaxační odezvu  a je způsobem, jak odpočíváte, ale udržujete snadno plnou pozornost, což je velmi odlišný fyziologický stav ve srovnání se spánkem. Pokud se třeba odpoledne cítíte unaveni, vyzkoušejte si tuto pozici. Viparitakaraní a další regenerační pozice obecně vám nezpůsobí, že se po nich budete cítit omámení a nebrání vám v noci v dobrém usínání (pokud neusnete v takové pozici) – což zdřímnutí bohužel způsobuje. Pozice se zvednutýma nohama opřenýma o zeď může být prováděna s hýžděmi na podložce, ale pro ještě větší účinek si vyzkoušejte variantu dle Iyengara, kdy se pánev pozvedne podložením polštářem nebo několika složenými přikrývkami.

JAK ZAUJMOUT TUTO POZICI.
Podél zdi položte pevný polštář nebo několik poskládaných přikrývek ve vzdálenosti asi 15 cm od stěny (pokud máte zkrácené šlachy na zadní straně stehen, bude možná vhodné položit pomůcky ještě o něco dále od zdi).

https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xpozice212m.jpg K zaujetí pozice se připravíte tak, že se na připravený polštář posadíte rovnoběžně se stěnou, opřete se rukama za zády (po stranách polštáře), přecházíte do lehu na zádech kolmo ke stěně a zvedáte nohy podél zdi. Jakmile ležíte, vaše kostrč je na kraji polštáře a směřuje společně s křížovou kostí mírně dolů k zemi. Tato varianta pozice zajišťuje přirozeně zakřivení bederní oblasti a pozice je více relaxační. Své paže dejte do pozice „kaktusu“ (tvoří s hlavou trojramenný svícen), nebo mohou zůstat podél těla – podobně jako při šavásáně.  Zůstaňte tak po dobu 5-15 minut. Pokud se vám odkrví nohy rychleji, vraťte se z pozice nebo zkřižte nohy a zůstaňte dál. Při návratu ohněte nohy, opřením chodidel se odtlačte nohama od stěny a pomalu pokládejte hýždě na podložku. Pak se posazujte pomalu s opěrem do paží.

SESTAVA POZIC PRO REGENERACI, KTERÁ MÁ KUMULATIVNÍ ÚČINKY
Přestože jsou jednotlivé pozice pro regeneraci účinné, kumulativní účinek z provádění dobře sestavené sestavy takovýchto pozic může být ještě mnohem významnější. Tato sestava pochází od Patricie Walden. Při podložení hlavy u pozice psa tváří dolů (adho mukha švanásana) a při polovičním předklonu (ardha utanásana) se hlava podkládá za účelem dosažení zklidňujícího účinku. V případě podložené pozice mostu (setu bandha) a v pozici s nohama opřenýma o stěnu (viparita karaní) Patricia navíc doporučuje přepásání stehen popruhem pro lepší uvolnění v pozici (není vidět na snímcích). Podobně když nohy opásáte popruhem a podložíte stehna při supta badha konásáně, dovolí vám to uvolnit napětí v kyčlích.

a) pozice psa tváří dolů s podložením čela (ahdo mukha švanásana)
b) poloviční předklon ve stoji s podložením (ardha utanásana)
c) ševcovská pozice vleže (supta badha konásana)
d) podložená pozice v lehu se zkříženýma nohama (supta svastikásana)
e) pozice mostu s podložením (setu bandha)
f) leh s nohama opřenýma o zeď (viparita karaní)
g) relaxační pozice mrtvoly (šavásana)
https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xpozice213m.jpg