Štítná žláza – malý pachatel velkých trablů

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jednoho dne zjistíte, že se cítíte velice unaveni, nebo začnete bez důvodu přibírat na váze, nebo naopak hubnout, občas vám začne bušit srdce jako o závod, začnou vám padat více vlasy, začnete mít průjmy, nebo zácpy, nejste schopni se zahřát, nohy a ruce stále studené, nejde se vám tolik soustředit, více se potíte, špatně spíte, zažíváte poruchy nálad, úzkosti, deprese, ženy mohou zaznamenat poruchy menstruačního cyklu, kvasinkové infekce, dokonce potíže s otěhotněním.

Některé tyto symptomy vám mohou být povědomé a ano, jsou značně nespecifické a mohou být způsobeny řadou příčin, ale co když je také všechny jedna příčina propojuje?

Zásilkový systém

Naše tělo je dokonale fungují biologický stroj, od jednotlivých buněk, přes orgány, celé soustavy až po organismus jako celistvý systém. Aby všechny buňky a tím také orgány věděly, co mají dělat a v jaké intenzitě, potřebují k tomu pravidelně dostávat správné informace. Je to stejné jako kdysi byly zasílány telegramy s instrukcemi, dnes skrze emaily a esemesky. Takovýmto systémem je v našem těle hormonální systém, který je tvořen žlázami s vnitřní sekrecí, tedy orgány produkujícími hormony. Hormony pak putují krví k adresátovi, aby mu předaly důležitou zprávu, co má vykonat.

Co má společného úvodní výčet symptomů, které zná skoro každý s naším hormonálním systémem?

Mnohé. Všechny totiž výše uvedené potíže mohou souviset s poruchou jedné žlázy a to žlázy štítné, která se nachazí na krku pod štítnou chrupavkou. To by ještě možná nebylo nic nového a překvapivého, to co na tom překvapivé je, že dle nejnovějších zjištění má až 80% lidí funkční poruchu štítné žlázy, aniž by o tom vůbec věděli jak oni, tak jejich lékaři. Jak je to možné? Pokud někdo někdy zažíval symptomy uvedené v prvním odstavci má dost pravděpodobně za sebou sérii různých vyšetření, vyšetření krve na hormony a další parametry, ultrazvuk štítné žlázy a srdce, ekg, gastroskopii, kolonoskopii, a tak dále.

A jak častokrát tyto vyšetření dopadnou?

Jsou “v normě”. Jste “zdrávi”. Vše “v pořádku”. Nemálo takových lidí s tímto vysvědčením skončilo dříve či později na antidepresivech, protože se z nich postupně udělali blázni a hypochondři, kteří si stále na něco stěžují a přitom mají všechna vyšetření “v normě”. Ale jsou blázny? Většinou ne! Jen současné běžně používané krevní testy a zobrazovací metody nedokáží odhalit funkční poruchu štítné žlázy, to znamená, že jsou falešně negativní vůči funkční nerovnováze, kdy funkce štítné žlázy není změněna natolik, aby to bylo detekovatelné krevním testem, nebo ultrazvukem.

Proč byste měli vědět, jak vám funguje štítná žláza?

Prakticky všechny buňky těla mají na svém povrchu receptory, tedy “antény” pro příjem signálu od štítné žlázy. Nejvíce jich je v buňkách svalových, jater, ledvin, mozku a srdci. Takže každá buňka těchto životně důležitých orgánů je závislá na funkčním stavu štítné žlázy. Dovedete si tedy představit, proč i při její mírné změně funkce se mohou postupně dostavit výše zmíněné symptomy a potíže. Štítná žláza je zjednodušeně řečeno jeden z nejdůležitějších regulátorů metabolismu a tedy tvorby životně důležité ENERGIE. Energie, která je nezbytně nutná pro udržení rovnováhy a správné fungování fyzického těla, ale také psychiky.

Co je příčinou současné epidemie poruchy funkce štítné žlázy?

Na to stačí dvě slova. JÓD a STRES. Nedávnými zjištěními bylo prokázáno, že 96% obyvatelstva má nedostatek jódu v těle, což je esenciální prvek pro činnost štítné žlázy. A k tomu když se přidá současné vysoké životní tempo, které sebou nese vysokou míru tlaku na váš organismus, tedy stresu, máte většina z vás zaděláno na poruchu funkce štítné žlázy se všemi výše uvedenými důsledky.

Existuje jiná možnost jak stanovit fungování štítné žlázy?

Ano. Existuje přístroj Thyroflex, který neinvazivním způsobem na principu měření rychlosti vedení vzruchu svalem dokáže s přesností 98,5% stanovit funkci štítné žlázy. V čem to může být prospěšné? V mnoha věcech, ale těmi hlavními jsou zhodnocení současné hormonální léčby, zda je správně nadávkovaná a za druhé dokáže odhalit, zda-li se může štítná žláza podílet na vzniku právě výše uvedených symptomů, než z vás někdo udělá blázna, či hypochondra. Přístroj byl schválen americkým FDA (Food and Drug Administration). Pokud máte výše uvedené potíže a nikdo z lékařů vám nebyl schopen dát uspokojivé vysvětlení příčiny, nebo se již léčíte se štítnou žlázou, neváhejte pro více informací o měření funkčního stavu štítné žlázy kontaktovat kliniku Endala, rádi vám pomůžeme.

 

Knihu Jan Vojáček: Umění být zdráv naleznete zde.