Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Štěstí (i zdraví) sídlí ve střevech
Zdraví začíná ve střevech – stará známá věc, kterou věděli již středověcí lékaři. Co našim střevům škodí a co naopak napomáhá jejich zdravému fungování? Jak podpořit imunitu, kterou v těchto dnech všichni tolik potřebujeme?
Máte potíže se střevy? Ani o nich nemusíte vědět….
Intolerance, nesnášenlivost, alergie na potraviny, citlivost na lepek či celiakie. Přibližně pětina populace má problémy s jídlem. Potravinové intolerance se bohužel nevyhýbají ani dětem, dokonce je prokázáno, že úzce souvisí s diagnózami, jako jsou poruchy autistického spektra, deprese, schizofrenie, úzkosti a další. Co tedy dělat, abychom byli zdraví na těle i na duši? Řešením je ozdravit naše trávicí orgány.
Co střevům neprospívá?
- Užívání kortikoidů, antibiotik, hormonů, cytostatik
- Těžké kovy a ionizační záření
- Nezdravá strava s přemírou potravin obsahujících aditiva a další chemické přísady
- Dlouhodobý stres
Detoxikujte střeva! Budou vás milovat
Střevní mikroflóru lze vrátit do formy také prostřednictvím detoxikace. Ta by měla být řízená, tedy zaměřená na konkrétní problémy a zátěže. K nastartování správného fungování střev je nejprve nutné odstranit toxiny, chemické látky, zbytky léků a antibiotik. Pomoci mohou čistě přírodní doplňky stravy, vhodné jsou ty s informační složkou a také probiotiky. Takové doplňky stravy jsou pak vhodné pro obnovu symbiotických bakterií, které nastartují správné zažívání a zdravou imunitu. O svá střeva bychom měli pečovat i vhodnou stravou – tedy dostatek zeleniny a vlákniny. Vynikající jsou také kvašené potraviny, například kysané zelí, fermentované produkty nebo kombucha. Vhodné je detoxikovat také játra, aby došlo k nastartování zdravého metabolismu. V neposlední řadě je také dobré zklidnit nervový a imunitní systém, tomu zase napomohou nejrůznější bylinné čaje.
Co se děje při nezdravém fungování střev?
Střevní mikroflóra je chronicky oslabená a zátěže se množí. Dochází k zánětu střevní sliznice a s ním spojené tvorbě endotoxinů. Střevní stěna je narušena, přestává plnit ochrannou funkci. Nebezpečným jevem bývá také zvýšené vstřebávání alergenů z potravy. Kvůli střevní dysbióze dochází i ke špatnému vstřebávání vitaminů a minerálních látek. Oslabená funkce imunitního systému může způsobit řadu potíží – od alergií, ekzémů, přes astma nebo zánětlivá onemocnění střev, až po kvasinkové infekce či migrény u dětí.