Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Srdečník obecný (latinsky Leonurus cardiaca), lidově označovaný také jako buřina srdečník, je až metr vysoká statná rostlina. Má dekorativně působící rozeklané květy starorůžové barvy.
Původ Srdečníku obecného
Původem pochází ze Sibiře, odkud se rozšířila do Evropy a roste i u nás. U nás roste více v teplejších oblastech, oblíbila si nenápadná místa, jako rumiště, příkopy či louky. Patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Často se i pěstuje.
Srdečník obecný roste ve třech poddruzích (srdečník pravý, chlupatý a prostřední) a všechny mají obsah účinných látek víceméně shodný.
Využití Srdečníku obecného
Jako droga se z ní zpracovává kvetoucí nať (Herba leonuri cardiacae). Ta se musí co nejdříve usušit, aby byly zachovány obsažené látky. V tradičním léčitelství se z ní připravoval odvar nebo nálev.
Obsahové látky Srdečníku obecného
Z obsažených látek můžeme jmenovat hořčinu leonurin, asi 9% tříslovin, kardioaktivní glykosidy, alkaloidy stachydrin a leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny (např. kyselinu citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.
Účinek Srdečníku obecného
Jak již název napovídá, je známa především pro svoje schopnosti ovlivňovat srdeční činnost. Zejména díky obsaženým alkaloidům a kardioaktivním glykosidům tlumí srdeční arytmie (zejména nervového původu), celkově zklidňuje srdeční činnost (tlumí např. bušení srdce – opět hlavně nervového původu), ovlivňuje srážlivost krve, mírně pomáhá snižovat krevní tlak a působí sedativně, proto se v tradičním léčitelství podávala při nespavosti, úzkosti nebo nadměrném stresu, i při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením. Rovněž by užíván v léčitelství k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace (obsažený alkaloid leonurin vyvolává děložní stahy). Z posledního údaje je jasné, že tuto bylinu by neměly užívat v žádném případě těhotné ženy, aby nedošlo k předčasnému porodu či dokonce k potratu!
Společně s meduňkou, třezalkou, kozlíkem či routou vonnou býval srdečník obecný součástí různých zklidňujících čajových směsí. Jak již z popisovaných účinků vyplývá, vhodnější je užívat extrakt ze srdečníku obecného jako součást schválených doplňků stravy. Pití čaje z této rostliny bych v každém případě doporučil probrat nejprve s ošetřujícím lékařem. |
Kdy Srdečník není vhodné užívat
Kromě těhotných (i kojících) žen a také dětí by neměli tuto bylinu v žádné formě užívat lidé s poruchou srážlivosti krve a srdečními nemocemi. Vyšší dávky srdečníku obecného rovněž mohou ovlivnit účinek léků na srdeční nemoci (kardiotonika, antiarytmika atd.). Některé odborné zdroje uvádějí, že kontakt s rostlinou může u zvláště citlivých osob vyvolat alergické odezvy.