Smích

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Smích uvolňuje endorfiny, které působí jako morfin – tlumí bolesti, bolest přestává! Ale jak to udělat – smát se, když do smíchu není? Hodně se studuje, proč jsou lidé nemocní, málo se studuje, proč jsou zdraví! Přesto již takové studie existují a shodují se na některých zajímavých poznatcích, že HUMOR je důležitý při léčbě. Dívejte se s humorem na sebe, nerozpadněte se hned po prvním neúspěchu, nestresujte se vědomím vašeho okolí.

Řekněte si – smíchem se uzdravím – vytvořte si v hlavě svůj vlastní počítačový program a stiskněte – ENTER – a tak se stane! Smíchem posilte imunitní systém a tím snížíte hladinu svého zánětu. Tři hodiny denně sledujte grotesky a filmy se smíchem. Po l0 minutách smíchu dosáhnete dvou hodin bez bolesti! (Je známé přirovnání, že l0 minut smíchu = půl hodině aerobiku! Berte si velké dávky vitaminu C a hodně pijte tekutiny. V některých nemocnicích toto pravidlo znají a na odděleních jsou zaměstnáváni klauni, baviči, vypravěči anekdot. V ustrašeném stavu se nic nehojí! Co si má pacient počít – je v nemocnici – má svůj problém – nemá co dělat, jeho činnost spočívá v tom, že čeká na vizitu, na diagnózu, na svou dávku léků, na svačinu a pak zase nic, možná přijde návštěva je sám, v hlavě má jen nemocné myšlenky.

Převeďte se do aktivity, dělejte věci, které zdánlivě nemají smysl, dělejte věci, které jste v životě nedělali, ke kterým nemáte talent. Hrajte na housle, hrajte falešně a smějte se tomu, unikněte myšlenkám na nemoc.

Protřepejte smíchem bránici, proveďte si smíchovou vibrací masáž strachem zablokovaných vegetativních center kolem žaludku, srdce, krku. Nadechněte se a se smíchem nahlas řekněte: „Ach jooooo“- nastane chvilkové uvolnění. A to stačí pro začátek. Takto například působí homeopatická Ignatia, na chvíli uvolní strach a napětí.

Pokud můžete chodit – dělejte pohybovou – bubnovou meditaci – přesně tak, jak to dělali indiáni kolem ohně. Nedovolte vegetativním centrům, aby se blokovaly. Provádějte při tomto „tanci“ spoustu komických poloh, tvořte vlastní varianty, blbněte. Protahujte svaly – jistě jsou ztuhlé. Smějte se tomu, je to VÁŠ tanec. Dejte mu název. Uložte si ho do paměti, a pak na lůžku si jej zase vybavte. Je to známý jev – i tato vzpomínka způsobí podobný efekt jako při skutečném tanci. A druhý den vytvořte nový tanec a nový název. Vaše fantazie se musí vydat jiným směrem. Čím více, tím lépe.

Copak jsem nějaký blázen, abych při bolesti tancoval jako indián?
Proč většina pacientů, kteří mají těžkou nemoc a se kterými si lékaři nevědí rady, končí na psychiatrii, kde jim předepíší léky na depresi? Co se tím vyřeší? Copak to jsou blázni? Léky je utlumí, centra se zablokují a zůstane jenom bolest a tu andidepresivum neodstraní. Tak si člověče pomoz sám. Máš přece v hlavě počítač. Vytvoř mu vlastní program. Ing. Josef Lengyel při svých kurzech PSYPOS, vždycky takový program zakončil slovy – „A – to je tak“ (Staň se, ENTER, Howg). Přeprogramuj svou bolest.