Složení kosmetických výrobků

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Víte, co obsahuje vaše oblíbená kosmetika?

Když si umýváte vlasy, obdivujete, jak šampón krásně pění a nadechnete se té nádherné vůně – tahle zrovna voní po jaru. Hmmm, ta vůně je úžasná, říkáte si při fénování a celý den, jak vás vůně příjemně obklopuje. Vaše vlasy se lesknou, vypadají zdravě a krásně, což dělá z vašeho šampónu ten nejlepší, který jste kdy měli…

Teď běžte do koupelny a prohlédněte si seznam všech složek, který váš šampón obsahuje. Máte ponětí, co je to za ingredience? Co jsou všechny ty sulfáty nebo co je methyl paraben?

 

Pravdou je, že většina těchto ingrediencí mohou být vysoce toxické chemikálie, syntetické mycí prostředky a některé mohou obsahovat vedlejší produkty ze zvířat. Co tak asi mohou některé takovéto produkty dělat s vaším tělem? Podívejme se více na složení výrobků a některé běžné složky, které se v kosmetice nachází.

 

Na začátek je třeba uvést, že složení výrobku musí být vždy uvedeno na obalu. Na otázku, nakolik je výrobek skutečně „přírodní“, si pak mnohdy můžete odpovědět sami.

 

Přehled složení výrobků se řídí několika pravidly:

  • Všechny složky se vždy řadí sestupně podle obsahu v konečném výrobku, čili na začátku seznamu najdete ingredience, které jsou obsažené ve výrobku v největším množství, na konci seznamu jsou ty nejméně zastoupené.
  • Rostlinné komponenty jsou označovány latinským názvem. Avšak mnozí seriózní výrobci uvádějí na obal také anglický název rostliny a ti ještě lepší uvádějí na výrobky jdoucí na český trh i český překlad všech složek.

 

Není možné si zapamatovat všechny nebezpečné ingredience, kterým se chcete vyhnout, ale pro rychlý odhad – pokud je název složky tak složitý, že vám dá pěknou práci ho pořádně vyslovit, jedná se pravděpodobně o složku toxickou.

 

Jeden příklad za všechny: METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE. Už jen pokusit se vyslovit tuto chemikálii, vás trochu znejistí, ale počkejte, až zjistíte, co by mohla udělat s vaším tělem.

 

U těhotných žen může vystavení této složce po delší dobu způsobit abnormální vývoj mozku plodu. Tato chemikálie, také známá pod zkratkou MIT, napadá nervový systém, což znamená, že vystavení této chemikálii – po určitém čase – může hrát roli při vzniku Alzheimerovy nemoci či jiných chorob. A jako by toho nebylo dost, MIT také způsobuje problémy s játry či vznik rakoviny.

 

Zní to jako chemikálie, kterou byste chtěli používat?

Určitě ne. Ale podívejte se, kolik značkových šampónů a kondicionérů používá tuto ingredienci: Pantene, Head&Shoulders, Clariol (Herbal Essences) či Suave. Jak se lze tedy vyhnout těmto škodlivým chemikáliím, když jsou tak běžně užívány? Čtěte složení výrobků.

 

Pro větší představu následuje seznam nejtoxičtějších přísad, na které byste si měli dávat pozor. Níže uvedený seznam ingrediencí vychází z výsledků výzkumných studií. Tyto studie odhalily, že pokud se vystavíte následujícím ingrediencím (nikoliv výrobkům), může to mít za následek uvedené zdravotní důsledky. Zdravotní rizika vždy závisí na množství ingredience, kterému jsme vystaveni a citlivosti jedince.

 

Nejnebezpečnější látky

Snažte se vždy vyhýbat následujícím ingrediencím!

Ingredience

Použití jako

V jakých výrobcích

2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL (nebo Bronopol)

Konzervant

Dětské ubrousky, kondicionér, tekuté mýdlo, sprchový šampón

BHA

Konzervační látka, antioxidant, syntetická vůně

Krém na opruzeniny, krém na vyrážky/svědění

DNDM HYDANTOIN

Konzervant

Dětské ubrousky, šampón, sprchový šampon/tekuté mýdlo a další

OXYBENZONE

Aktivní složka opalovacích krémů

Opalovací krém, repelent, pomáda na rty a další produkty s SPF

TRICLOSAN

Antibakteriální činidlo

Tekuté mýdlo, zubní pasta, sprchový šampon, desinfekční přípravky na ruce

KYSELINA BORITÁ & BORITAN SODNÝ (BORIC ACID & SODIUM BORATE)

Konzervanty, pH stabilizátory, emulgátory

Krém na opruzeniny, krémy, dětský pudr

DIBULYLFTALÁT (DIBUTYL PHTHALATE) & TOLUEN

Vůně, změkčovadlo/ rozpouštědlo, antioxidant

Lak na nehty

 

Nebezpečné látky

Pokud je to možné, vyhýbejte se následujícím ingrediencím!

Ingredience

Použití jako

V jakých výrobcích

SYNTETICKÉ VŮNĚ

Vůně

Většina druhů produktů

SODIUM FLUORIDE, SODIUM MONOFLUOROPHOSPHATE. OLAFLUR & FLUORIDE ION

Činidla působící proti zubnímu kazu

Zubní pasty pro děti i dospělé

CETEARETH & PEG sloučeniny

Emulgátory, zahušťovadla, čistidla

Tělový šampon/ tekuté mýdlo, dětské ubrousky, krémy na opalování, šampon, atd.

PARABENY

Konzervanty

Krém, dětské vlhčené ubrousky, opalovací krém, tělový šampon/ tekuté mýdlo, atd.

TRIETHANOLAMIN (TEA)

Složka vůně, úprava pH, povrchově aktivní činidlo

Opalovací krém, lotion/krém, tělový šampon/ tekuté mýdlo

BARVIVA

Barvy

Tělový šampon/tekuté mýdlo, šampon, pěna do koupele, zubní pasta, atd.

BENZYL ALKOHOL & ISOPROPYL ALKOHOL

Vůně, konzervanty, rozpouštědla, anti – pěnidla

Desinfekční gel na ruce, opalovací krém, tělový a obličejový krém, dětské vlhčené ubrousky, atd.

IODOPROPYNYL BUTYLCARBAMÁT

Konzervant

Dětské vlhčené ubrousky, opalovací krém, šampon, atd.

METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE & METHYLISOTHIAZOLINONE

Konzervant

Šampon, sprchový šampon, dětské ubrousky, atd.

 

Další látky, na které je dobré si dávat pozor

Na závěr

Toto je jen zlomek chemikálií, které se nacházejí v kosmetických produktech. Mohou rozzářit a provonět vaše vlasy či pleť, ale také mohou být extrémně nebezpečné pro vaše zdraví.

 

Existuje nějaké bezpečné množství těchto kontaminantů? Pravdou je, že nikdo neví. Avšak neustále roste počet ingrediencí běžně obsažených v kosmetice denního použití, které se stávají „podezřelými“ a jsou podrobovány přezkoumávání a studiím, zjišťujícím jejich např. karcinogenní účinky.

 

Realita moderního světa je taková, že mnoho z nás trpí nepříznivými důsledky vysoce chemizovaného životního stylu. Některé z těchto chemikálií ovlivňují naše orgány či žlázy, zatímco jiné se ukládají v tukových tkáních těla. Jak je naším tělem absorbováno více a více jedovatých chemikálií, vzrůstá na ně citlivost, což vede ke vzniku chronických onemocnění.

 

Symptomy často zahrnují bolesti hlavy, nevolnost, únavu, sníženou imunitu a bolest kloubů až k těm závažnějším, jako je vzrůstající počet vrozených vad a problémů, porucha pozornosti, astma, rakovina a roztroušená skleróza. Problémem je, že tento proces je tak postupný, že příčina zůstává zatím neznámá.

 

Znamená to, že máte vyhodit všechnu kosmetiku obsahující podezřelé ingredience? Nikoliv. Je však možné omezit její používání jen na nutné minimum a tam, kde je to možné, pokusit se ji nahradit přírodní alternativou. Zejména pak u těch kosmetických produktů, které používáte denně a které se neoplachují a jsou tak ve styku s kůží po delší dobu. Pokud je kosmetický přípravek určen k vymytí, je třeba to provést velmi důkladně, aby na našem těle nezůstaly žádné zbytky. Další otázkou ale zůstává, jaké důsledky má smývání kosmetických přípravků do odtokových kanálů jak pro naši Zemi, tak zpětně i pro nás.