Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Síra je nekovový chemický prvek žluté barvy, který se často vyskytuje v přírodě. Jak křížovkáři vědí, chemická zkratka je S a latinský název Sulphur. Je řazen do skupiny chalkogenů (souhrnný název pro chemické prvky zařazené do 16. skupiny periodické tabulky prvků).
Síru můžeme najít nejvíce v potravě bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce nebo sýry. K dalším potravinám s obsahem síry patří kapusta, cibule, růžičková kapusta, květák, česnek, maliny, chaluhy, brokolice, hlávkový salát, pšeničné klíčky, fazolové lusky, lněné semínko, mrkev, zelí, červená řepa. Je také základní složkou dvou esenciálních aminokyselin, cysteinu a methioninu. Můžeme ji najít ve všech buňkách lidského těla, ale nejvíce je zastoupena v kůži, vlasech a nehtech.
Používá se zevně v různých topických přípravcích – mastech, gelech, krémech, lihových roztocích nebo omývadlech (latinsky označované jako lotio). Odedávna se připravuje v lékárnách mast s vyšším podílem síry jako osvědčený prostředek proti svrabu. Koncentrace síry se v masti pohybuje mezi 5 až 20 % podle názoru lékaře.
Mastí se natře na 24 hodin celé tělo a tento postup se opakuje třikrát během 3 dnů. Poté se teprve pacient vykoupe. Zde se používá keratolytického, antibakteriálního a antimykotického účinku síry.
V lázních se používá minerální sirovodíková voda (ano, sirovodík je ten plyn příšerného zápachu zkažených vajec!) jako prostředek při lupence, ekzémech, ale rovněž i nemocech pohybového aparátu. Síra má i antiseberoický účinek (tlumí účinek mazových žláz), proto se používá v přípravcích proti akné (dříve se připravoval lihová suspenze v lékárnách).
Síra se rovněž využívá i v chemickém průmyslu (vulkanizace kaučuku, výroba kyseliny sírové). Je rovněž důležitou složkou fungicidů, chemických přípravků působících proti růstu hub a plísní (síření sudů, sklepů apod.). Pokud je síra v přípravku ve vyšší koncentraci, může u citlivých pacientů podráždit kůži.