Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Asparagus racemosus (satavar , shatawari nebo shatamull) je druh divokého chřestu, který roste v Nepálu, Srí Lance nebo Indii. Jeho název se dá přeložit jako “ta, která má sto manželů”. Poprvé byl popsán v roce 1799. Roste na štěrkovitých, skalnatých půdách v nadmořské výšce kolem 1 400 až 1 600 metrů. Dorůstá výšky až dvou metrů. Má malé fialové listy, podobající se jehličkám. V letních měsících vyrůstají jeho malé, bílé květy. Plody jsou černě fialové bobule.
Obsažené látky
Z přírodních látek obsahuje alkaloidy (asparagamin A), steroidní saponiny, fytoestrogeny a další složky. Fytoestrogeny jsou zhruba definovány jako látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie.
Jedná se o velmi oblíbenou rostlinu v indické tradiční medicíně, ajurvédě. Jako rostlinná droga se z ní používají sušené kořeny. Nejvíce se používá při zdravotních problémech, které souvisejí s ženskými pohlavními a reprodukčními orgány. V ajurvédě je používán při léčbě neplodnosti, na podporu kojení, zmírnění klimakterických příznaků nebo nepravidelném menstruačním cyklu. To ale není jediná oblast, kde se používá…
Je nasazován při stresu, pro lepší spánek, jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Celkově se proto v indické tradiční medicíně používá i jako tonikum – rovněž podporuje trávení a působí regeneračně. Příznivě působí na procesy v trávicím traktu, pomáhá zvyšovat odolnost sliznice žaludku a duodena. Podle ajurvédy má ale i pozitivní vliv na mužský pohlavní reprodukční systém. Napomáhá při potenci a blahodárně působí na fyziologické procesy urologického systému.
V ajurvédě se kombinuje společně s Ashwagandha a Guduchi pro zvýšení jádra vitality, esence zodpovědné za základ imunity a také základní podporu reprodukční funkce.
Kořeny tohoto divokého chřestu se pro svoji sladkou chuť používají i v asijské kuchyni. Jsou stejně chutné jako chřest, který je známý a oblíbený i v naší kuchyni.