Chřest, výtečný základ mnoha zeleninových pokrmů

cm chrest

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mnozí z vás jej možná nikdy nejedli. Pravda, jedná se o poněkud zvláštní zeleninový výhonek. Nicméně, ochutnáme-li, věřím, že brzy podlehneme jeho jemné podmanivé chuti. Ve své podstatě se skládá ze dvou částí, silného kořene a křehkého výhonku.

Síla chřestu

Tradiční indická medicína využívá síly kořene k posílení ženského reprodukčního systému, výživě vajíčka, ke zmírnění menstruačních bolestí, podpoře tvorby mateřského mléka, k jemnému odvodnění organismu, především plic, jater, střev a ledvin. Diuretický charakter způsobují přítomné dusíkaté a sirné sloučeniny ve spolupráci s křemíkem. Druh racemosa se v Indii využívá k posílení mužských pohlavních buněk, spermií. V našich podmínkách zcela postačí zařadit do jídelníčku zinek, například v podobě dýňových semínek, neboť i ty mají na mužské pohlavní buňky, velmi pozitivní vliv. Číňané pak uchovávají ty nejsilnější kořeny pro svou rodinu a blízké přátele, neboť věří, že povzbuzují soucit a upevňují lásku. Tyto zvyky mají svůj logický základ, neboť kořen obsahuje steroidální glykosidy, které ovlivňují produkci hormonů a rovněž se podepisují na našem chování a emocích.

Nejčastěji se konzumují mladé výhonky, které jsou křehké a jemné. Necháme-li je pokračovat v růstu, nejsou již ke konzumaci vhodné, nicméně plní funkci překrásné převislé rostliny. Podle barvy rozlišujeme chřest bílý, fialový, fialovozelený a zelený. Jedná se o lehce stravitelnou, nedráždivou lahůdkovou zeleninu, která vykazuje slabě kyselinotvorný, až mírně zásadotvorný efekt. Nejdelikátnější chuťové vlastnosti jsou chřestu přisuzovány v den vyrytí.

Chřest, stejně jako většina jiné zeleniny, zmiňme například dýně, obsahuje velmi příznivý poměr sodíku a draslíku. Šálek vařeného chřestu nás zásobí 400 mg draslíku, jehož bychom měli za den zkonzumovat mezi 3000 – 5000 mg. Nechybí ani fosfor, síra, vápník, hořčík, železo, mangan, měď a selen. Dále jsou přítomny foláty, jež pomáhají předcházet defektům nervové trubice a zároveň zbavují škodlivého homocysteinu. Mimo to, chřest platí za dobrý zdroj rutinu, quercetinu, vitamínu K. Přítomná bude samozřejmě i vláknina, kdy jedna miska chřestové polévky nabídne zhruba 7 g této balastní látky. Tato zajímavá zelenina poskytuje dále vysoký obsah glutationu, který řadíme mezi nejdůležitější antioxidanty v lidském těle. Nachází se zde i inulin, jenž vyživuje přátelské bakterie našeho střeva, jemně upravuje hladinu cukru, podporuje zdraví zažívacího systému. Navíc, v jednom šálku tohoto vařeného pokladu pak nacházíme pouhých 40 kalorií. Nebojme se tedy zařadit, jedeme-li v pravidlech redukčního módu, případně, jsme-li diabetikem.

Americká nezisková organizace Environmental Working Group, která se zabývá ochranou spotřebitele a výzkumem, zařadila chřest na seznam potravin nejméně kontaminovaných pesticidy. Otázkou je, jaké místo by zaujímal chřest vypěstovaný v běžných českých podmínkách. Naopak, přední místa nejvíce znečištěných potravin obsadily supermarkety nabízené jahody, jablka, bohužel i třešně.

Léčebné účinky

Léčivé vlastnosti chřestu využíváme k podpoře ledvinového systému, omezení tvorby ledvinových kamenů, při jaterních problémech, bolestech kloubů, revmatu, diabetu, zrychlené srdeční činnosti, k posílení imunitního systému. Jeho diuretické vlastnosti jsou však natolik silné, že mohou dráždit právě ty, kteří trpí výše zmiňovanými ledvinovými problémy, bolestmi kloubů. Díky vyššímu procentu purinů nedoporučuji konzumovat při dnovém onemocnění.

Zajímavostí bude fakt, že chřest řadíme mezi trvalky, které nám na zahrádce vydrží rovné dvě dekády. Každá rostlina poskytuje až půl kilogramu lahodných výhonků ročně. Chřestová sezóna začíná uprostřed dubna a trvá přibližně dva měsíce. Následně se již výhonky nesklízejí, nechávají se volně růst, aby rostlina nabrala síly. První sklizeň lze očekávat za tři roky.

Chřestový krém s mandlemi

  • 500 g čerstvého chřestu
  • 1 cibulka
  • kokosový olej
  • himalájská sůl
  • 100 ml mandlové smetany
  • mandle
  • kvítky měsíčku zahradního

Chřest omyjeme, zbavíme jej dřevnatých konců. Nejméně práce budeme mít s chřestem zeleným, jenž netřeba loupat. Naopak jeho bílou odrůdu třeba oloupat od „hlavy až k patě.“ Pokud tak neučiníme, hořká silice naruší jemný charakter celého pokrmu. Jakmile je oloupáno, chřest nakrájíme na menší kousky. Odložíme stranou. Mezitím si na kokosovém oleji zpěníme cibulku, následně do hrnce vložíme chřest, zalijeme 700 ml vody a vaříme. Ke konci přidáme mandlovou smetanu, umixujeme na hladký krém. Dozdobíme kvítky měsíčku zahradního, posypeme plátky mandlí.

Další inspiraci naleznete v našich zdravých kuchařkách.

Literatura:
Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.

Mauri, Angela Maria. Ovocie a zelenina. Kalligram, 2008. 127 str. ISBN 978-80-8101-108-5.

Kopec, Karel. Zelenina ve výživě člověka. Nakladatelství Grada, 2010. str168. ISBN 978-80-247-2845-2.