Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Sezóna klíšťat již vzhledem k rychlému oteplení začala. Během sezóny, která trvá od dubna do října, zveřejňuje každoročně informace o aktuální aktivitě klíšťat Český hydrometeorologický ústav. Pojem aktivita klíšťat nám říká, kolik procent klíšťat z celkového počtu je připraveno k napadení hostitele. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo Lymskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních, doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.
V těchto dnech poukazuje předpověď na stupeň č. 9 a doporučení: Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
Ze statistik vyplývá, že je infikováno každé čtvrté klíště, nejčastěji Lymskou boreliózou. Situace se mění z roku na rok i ve stejných místech.
Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice. Borelie patří ke spirochetám, což jsou bakterie spirálovitého tvaru, pohybující se pomocí bičíků. Patří mezi ně i původce syfilis a leptospirózy.
Příznaky a průběh boreliózy se dělí do třech stádií. Kdy se mohou zároveň objevit i příznaky všech stádií nebo naopak první stádium nemusí být zjištěno. Typickým projevem prvního stádia boreliózy je erythema migrans. Jedná se o zarudnutí na kůži, často s centrálním vyblednutím, které může vycházet z místa vpichu. Dalším příznakem může být zvětšení regionálních lymfatických uzlin. Toto zarudnutí vzniká v průměru za 1,5 týdne od přisátí klíštěte.
Druhé stádium začíná většinou za 2 až 12 týdnů po přisátí klíštěte, trvá několik týdnů a vymizí obvykle do tří měsíců po nákaze. Může se projevit jako neuroborelióza. Jejími projevy může být tzv. meningoradikuloneuritida, která se projevuje značně proměnlivými bolestmi, dále periferní obrna nejčastěji lícního nervu, zánětem mozkových blan a mozku.
Dalšími možnými projevy druhého stádia Lymské boreliózy jsou kloubní a svalové projevy (bolesti kloubů a svalů, otoky nejč. kolenních kloubů. Přechodně může vlivem této infekce dojít i k zánětu srdečního svalu. Na kůži se druhé stádium projevuje jako tzv. boreliový lymfocytom (jedná se o malý modravě červený infiltrát často na ušním boltci či lalůčku, prsní bradavce). Mezi méně časté projevy patří neproduktivní kašel, bolest v krku, zvětšení jater, zánět varlat.
Třetí stádium boreliózy začíná měsíce až roky po nákaze. K jeho příznakům patří kožní symptomy (acrodermatitis chronica atroficans – jedná se o zánětlivé a později atrofické postižení kůže nejčastěji na nohou). Dalším projevům patří pozdní neuroborelióza projevující se encefalitidou (zánět mozku), encefalomyelitidou (zánět mozku a míchy), dále pak zánět kloubů, zejména velkých kloubů (koleno).
Časné formy onemocnění odezní zpravidla i spontánně, antibiotika urychlí vymizení příznaků a sníží riziko perzistence borrelií v organismu a vzniku dalších projevů. Lymská borelióza nezpůsobuje úmrtí, ale svým chronickým průběhem může dlouhodobě snižovat kvalitu života. Vakcína pro humánní účely není k dispozici, ovšem na českém trhu existuje doplněk stravy, který v sobě obsahuje vyvážený komplex aktivních substancí vhodných jako podpora imunity při onemocnění lymskou boreliózou a pro preventivní užívání v období při zvýšeném výskytu klíšťat.