Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Sedmikráska obecná je vytrvalá drobná světlomilná rostlina. Je asi 15 cm vysoká s válcovitým oddenkem a s přízemní listovou růžicí. Plodem je nažka. Patří do čeledi hvězdnicovitých – Asteraceae. Můžeme na ni narazit na travnatých místech. Pokud se však objeví na pečlivě udržovaných trávnících, je nemilosrdně hubena jako nežádoucí plevel. Ke svému jménu přišla tato rostlina podle vzhledu jejich úborů. Roste v celé Evropě a rovněž v západní Asii.
Ve starých herbářích je možné se setkat i se jménem stokráska. Její další jméno chudobka je respektováno i v oficiální botanice, rovněž je známa pod mírně změněným jménem sedmikráska. Označení chudobka odráží její skromnost, protože jim vyhovuje teplé a suché jaro. Latinské jméno bellis znamená krásný. Jako léčivá rostlina byla velmi oblíbena ve středověku.
K hlavním obsahovým látkám patří saponiny, flavonoidy, saponiny, třísloviny a těkavé látky. Z této byliny se sbírá květenství – úbory. V léčitelství se tato léčivá rostlina používá díky svým protizánětlivým účinkům vnitřně jako adstringens, sekretolytikum a antiflogistikum při nemocech horních cest dýchacích, při kašli a podobných onemocněních. Dále se užíval při průjmech a menstruačních obtížích je rovněž součástí čajů na pročištění organismu. Droga má příjemný pach a ostrou chuť.
Zevně je doporučována při furunkulózách, hnisavých afektech a obtížně léčitelných exantémech. Je součástí koupelí a obkladů na podlitiny a menší rány. Prozatím všechny zkušenosti vychází z obsahových látek a tradičního léčitelství, nebyly dosud ověřeny formou studií. Dříve bývala součástí různých čajových směsí, často ovšem jen pro zlepšení vzhledu.
Ojediněle může sedmikráska vyvolat u přecitlivělých osob vyvolat výskyt alergických kožních reakcí. Těhotné a kojící ženy by měly užívat tuto bylinu jen se souhlasem lékaře, jinak ne.