Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

cm hmozdyr bylinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rozchodnice růžová je vytrvalá horská rostlina, ale dá se dobře pěstovat i na jiném území. Druhové jméno „roseum“ je odvozeno od příjemné vůně květu růže, kterou kořen vydává po rozemnutí. U nás je rozchodnice růžová vzácnou a tudíž chráněnou rostlinou. Je jediným adaptogenem, který u nás roste volně. Používaná část je oddenek, z něhož se připravuje tekutý nebo suchý extrakt.

Od pradávna se rozchodnice užívá pro zvýšení fyzických a psychických sil. Mezi obsahové látky patří flavonoidy, cinnamylalkohol a jeho glykosidy (rosin, rosavin, rosarin), jednoduché fenolické látky (p-tyrosol, rhodiolosid), monoterpeny (rosiridol, rosiridin). Hlavní obsahové látky jsou rhodiolosid a p-tyroso.

Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60 % vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen. Mezi hlavní účinky patří centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizaci hladiny glukózy v krvi. Působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce.

Nesmí se užívat současně s léčbou barbituráty (ale ty jsou v současnosti předepisovány již velmi málo). Používá se i ve sportu u výrazně zátěžových tréninků, kde se významně uplatňuje stres a velká potřeba energie. V současné době jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání). Po vyšších než doporučených dávkách může nastat podrážděnost mozku, nespavost, u některých pacientů ojediněle spavost, mírná bolest hlavy a pocit tlaku v hrudníku; po vysazení rychle mizí.