Rostlinný spojenec Amlaki

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Amla někdy také nazývaná Amalaki je sattvický, všestranný, omlazující a skvělý plod vhodný pro všechny dóši, je tak dokonalým plodem, že by měl být součástí každodenních rutin prakticky všech lidí, a zvláště v období, kdy se blíží letní sezóna. Někdy si můžete všimnout přechodu z mokrého, studeného období dóši kaphy do jasného a teplého období dóši pitty. Na tento rychlý přechod je potřeba rychle reagovat zařazením zklidňující Amly.

Amla je úžasné ovoce, které má schopnost uklidnit a harmonizovat dóšu pitta a nejen to, je to tridošický plod, který přináší rovnováhu i pro ostatní dóši vata a kapha. Ať již máte silný vztah k amla, nebo se s ní teprve seznamujete, vězte, že to bude váš skutečný celoživotní spojenec.

Amalaki v přírodě

Strom Amlaki roste po celém indickém subkontinentu. Tyto poněkud malé stromy (přinejmenším ve srovnání s obřími bibhitaki a vysokými stromy neem) rostou divoce v celé krajině, ale i v sadech. Stromy jsou štíhlé a půvabné se vzdušnými listy jako z peří a živými zelenými, malými, kulatými a překvapivě tvrdými plody. Ochutnání ovoce amlaki je opravdu překvapením – (amla v překladu znamená kyselý) –  plod je neuvěřitelně kyselý!

Charaka Samhita, starobylý sanskrtský text, mluví o amla poněkud poeticky. Amla má vazbu na dlouhověkost: „Ovoce amla by se mělo sbírat za světla měsíce v úplňku při současné recitaci „Om“, když jej potom budete konzumovat, budete žít ve zdraví a v mládí po tolik tisíc let, kolik jich sníte.“ Ať už tento příklad vidíte jako pravdivý nebo prostě jen zábavný, vězte, že amalaki inspirovala mnoho generací tak, že její síla je navždy spojena s imunitou, zdravím a s dlouhověkostí.

Imunita a energie v akci

Spojení Amla s dlouhověkostí proniká ajurvédskými spisy na mnoha místech. Amla je uznávána jako úžasná rasayana nebo omlazující pro celý systém. Omlazení je životně důležitá koncepce v ajurvédě. A další benefity tohoto plodu je jeho velký přínos k mladistvému, zdravému a silnému imunitnímu systému.

Amalaki obsahuje velmi vysoké množství vitaminu C – což potvrzuje řada studií. Amla obsahuje 10 až 20krát více vitamínu C než je v pomeranči. V každém případě, je jedno jestli je to 10x nebo 20krát více vitaminu C, ale je zcela zásadní, že amla je velmi prospěšná pro posílení imunitního systému. Kromě svých imunitních a omlazujících vlastností je amla také jemně detoxikační. To vytváří docela dynamické duo (imunita a detoxikace): plod, který jemně detoxikuje a vyživuje, tonizuje celé tělo, činí z amla skutečný zázrak.

Amla je také sattvický plod a zvyšuje ojas. Sattva je princip, který dává světlo, jasnost, vnímání, inteligenci, rovnováhu, dokonce vhled a moudrost. Ojas je přímo spojen s imunitním systémem a více ojas znamená zdravější imunitní systém. Ale to není všechno: více ojas znamená také větší sílu, vitalitu, radost a štěstí v životě.

A věřte tomu nebo ne, Amalaki pomáhá podporovat zdravou mikrocirkulaci, vyživuje rakta dhatu, vyživuje a podporuje zdravé srdce, podporuje zdravou hladinu cukru v krvi, podporuje zdravé, lesklé vlasy a prospívá očím!

Přivítejte Amla ve vašem každodenním životě

Dlouhá historie používání Amlaki znamená, že existuje mnoho způsobů, jak zařadit amla do vašeho každodenního života – ve skutečnosti je seznam použití amla tak dlouhý, že bychom mohli napsat stránky o tom, jak se používá v ajurvédské medicíně.

V tisíce let starých Ajurvédských textech a legendách je Amla popisována jako jemná a přesto velmi efektivní podporu pro imunitu a celkové zdraví. Je to na vás, jestli se rozhodnete zařadit amla do svého každodenní života.

„Amlujte svou imunitu“