Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kopretina řimbaba patří do čeledi Asteraceae (hvězdnicovité). Má výrazné aroma. Kromě obou hlavních názvů je také označována jako vratič řimbaba. Jedná se o vytrvalou, až 1 m vysokou rostlinu. Lodyha je přímá, větvená, hranatá. Květy jsou buď žluté, nebo bílé, podle uspořádání. Důvodem je z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, odkud se dostala až k nám. V Čechách i na Moravě se pěstuje na zahradách a místy ji můžeme i potkat jako planě rostoucí rostlinu. Sbírá se kvetoucí nať.
Výtažek z této rostliny obsahuje silice (pine, bornylacetát), látky označované jako seskviterpenové laktony, oyrethrin, třísloviny, flavonoidy a další látky.
Nejznámější oblast, kde je tato bylina doporučována jako doplněk léčby, je problematika migrén, zřejmě proto, že snižuje bolest a rozšiřuje cévy. K dalším uváděným účinkům patří podpora žaludeční aktivity a protirevmatické působení. Odborníci uvádějí, že některé z jejich účinků byly potvrzeny klinickými studiemi. V lidovém léčitelství jsou ještě uváděny účinky proti závrati, při ušních šelestech, teplotách, bolestech zubů či žaludečních potížích.
Výtažek z kopretiny řimbaby nesmí užívat těhotné ženy (působí na dělohu). U citlivých jedinců může vyvolat tvorbu vyrážky na ústech při přímé konzumaci. Dále jsou jako nežádoucí účinky uváděny suchý a bolestivý jazyk, ztráta chuti, nepříjemná hořkost v ústech, bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení.
To může být projevem přecitlivělosti při alegii na tuto bylinu. Je třeba si dát pozor, protože u této rostliny je uváděna takzvaná zkřížená alegie na ostatní rostliny z rodu hvězdnicovitých. To znamená, že pacient doposud nemusel být alergický na kopretinu řimbabu, ale neměl by ji užívat, pokud je alergický na jinou rostlinu z rodu hvězdnicovitých.
Pokud chcete řimbabu užívat jako doplněk nějaké jiné léčby, požádejte raději nejprve o radu v naší internetové poradně.