Ricinový olej v kosmetice

cm skocec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ricinový olej vzniká lisováním semen skočce obecného, též zvaného ricinovník (Ricinus communis). Tato semena jsou v syrovém stavu prudce jedovatá! Obsahují jed ricin, který už byl v historii často zneužit k zákeřným atentátům. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15–20 semen, pro dítě 3–5 semen.

Ricinový olej je bezbarvá až velmi světle žlutá kapalina se slabou či žádnou chutí a pachem. Pro získání oleje se semena lisují a pak se povaří (prochází několikanásobnou filtrací a tepelnými úpravami). Takto vzniklý olej je bezpečný a používá se v potravinářství, kosmetice, lékařství a v průmyslu. Dříve se ricinový olej využíval v nízkých dávkách jako silné projímadlo, ale právě pro nebezpečí předávkování se dnes již pro tyto účely nepředepisuje. Čas od času je možné se setkat s jeho užíváním u osob, které chtějí využít jeho projímavých účinků pro zhubnutí či jako součást detoxikační kůry. Nicméně, zopakuji, neměl by se užívat vnitřně, pouze výjimečně pro předchozím souhlasu a průběžné kontrole ošetřujícího lékaře.

Použití ricinového oleje v přírodní kosmetice

  • Jeho aplikace je vhodná u suché a namáhané pokožky, náchylné k podráždění a častým alergiím. Ricinový olej promašťuje pokožku do hloubky a pomáhá k tomu, aby se v ní udržela vlhkost. Aktivně regeneruje, hojí a zároveň vyživuje do hloubky. Takto příznivě působí díky obsahu kyseliny ricinolejové.
  • Ricinový olej pomáhá i při hojení jizev. Nejlépe pomáhá u čerstvých jizev, nicméně, lze ho použít i u jizev starších. Nejméně dvakrát denně se jemně vetře do postiženého místa. Látky obsažené v ricinovém oleji zmírní viditelnost jizvy a celkové posílí pokožku.
  • Ricinový olej se také používá pro lepší růst obočí (podporuje vlastně růst ochlupení na těle, kde se aplikuje). Zde je však zapotřebí dát si pozor, protože kůže v oblasti obočí a okolí očí je velmi citlivá a ricínový olej ji může podráždit. Také je třeba zabránit jeho vniknutí do očí, kde může poškodit buňky rohovky.
  • Ricínový olej se v některých případech používá také jako součást léčby bradavic.  Zde je ale zapotřebí probrat jeho aplikaci s ošetřujícím lékařem.
  • Někdy se ricinový olej kombinuje s jiným olejem, například hroznovým, z důvodu snazšího nanášení na kůži. V masážích se často využívá toho, že teplý ricinový olej působí uvolnění svalstva a tlumí bolesti kloubů i svalů.
  • Průmyslově se ricínový olej používá pro výrobu motorových maziv, hydraulických kapalin nebo inkoustů a natěračských hmot.
  • Jako zajímavost na závěr lze uvést, že se ricínový olej se používal již ve starověkém Egyptě jako prevence proti vypadávání vlasů.

Celková nabídka přípravků obsahujících Ricinový olej.