Reverzibilní alopecie: padání vlasů v důsledku dlouhodobé nemoci 

alopecie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Alopecie (plešatost) představuje neinfekční onemocnění, které má za následek vypadávání vlasů. Některé druhy alopecie jsou vratné (tedy reverzibilní), jiné ne. Příčiny mohou být různé, nejčastěji to bývá dědičnost, stres nebo dramatická změna ve stravování. V poslední době je však padání vlasů spojováno také s onemocněním covid-19.

Jak souvisí padání vlasů s nemocí všeobecně?

Jakákoliv nemoc je vždy zátěží pro celý organismus člověka. Horečnatá onemocnění, mezi které patří i covid-19, doprovází zvýšená teplota a dráždivý kašel. Oba příznaky člověka vyčerpávají po fyzické i psychické stránce. V říjnu roku 2020 navíc japonští lékaři a vědci začali upozorňovat na dlouhodobé následky covidu. Zjistili, že kromě akutních potíží trápí vyléčené pacienty nejčastěji dušnost, dýchavičnost, poruchy čichu, chronická únava a také padání vlasů.

Z dostupných odborných studií vyplývá, že padání vlasů v důsledku covid-19 je tzv. příznakem s pozdním nástupem. Nastává většinou mezi 60. a 90. dnem od počátku onemocnění a může přetrvávat déle než půl roku v závislosti na kvalitě imunitního systému člověka. Pokud padání vlasů zapříčinila horečka, nemoc nebo stres a tyto příčiny již pominuly, mají vlasové folikuly tendenci regenerovat samovolně.

Proč vlasy vypadnou po 2 až 3 měsících od nemoci?

Abychom pochopili, jak mohou nemoci spustit padání vlasů, připomeňme si životní cyklus vlasového folikulu, ze kterého vyrůstá 1 až 5 vlasů.

Růstová fáze vlasu (anagen) trvá 2–6 let, poté následuje fáze, kdy se vlas oddělí od výživy (katagen), a cca 3 měsíce trvá, než vypadne. V této fázi se vlasová cibulka ztenčuje až do úplného vymizení. Poté vlas přirozeně vypadne (telogen). V průměru člověku vypadá 30–50 vlasů za den.

Náhlý zvýšený výpadek vlasů se nazývá telogen effluvium – stav, kdy do klidové fáze přechází více vlasů než obvykle. Mezi faktory způsobující tento stav patří mimo jiné větší chirurgický zákrok, zvýšená míra stresu, fyzické trauma, extrémní úbytek hmotnosti či náhlé změny ve stravě, vysoká horečka nebo těžké onemocnění. V důsledku pak roste z jednoho folikulu pouze jeden vlas, vlasová buňka více nedokáže vyživit.

Co proti padání můžete udělat sami?

Masírovat pokožku hlavy, ať už jen na sucho bříšky prstů, lépe při mytí vlasů, nebo za použití detoxikačního peelingu na pokožku hlavy. Dobré prokrvení pokožky hlavy podporuje růstový proces vlasů.

Udržovat čistou pokožku hlavy, odstraňovat případné lupy, maz a dobře vymývat stylingové přípravky.

Hydratovat vlasový stvol pomocí kolagenových přípravků a dodržovat správný pitný režim pro snadnou cirkulaci krve. Ta zajišťuje zásobování vlasové cibulky výživou a energií.

Používat dermokosmetické přípravky na vlasy, které je nezatěžují (bez SLS, SLES, parabenů, niklu) a dostatečně vyživují.

Jak snížit riziko vypadávání na minimum?

Pokud se vás padání vlasů z jakéhokoliv důvodu týká, neváhejte navštívit trichologickou poradnu. Často bývá výpadek vlasů dočasný a lze ho účinně a rychle zastavit. Odborně vyškolení trichologové dokáží pomocí trichologické mikrokamery a řízeného pohovoru odhalit příčiny problémů s vlasy. Na základě diagnózy pak doporučují možnosti léčby.

Proč čekat, až se padání vlasů dostaví, a věřit, že se vše samo v dobré obrátí? Začněte se změnou k lepšímu ihned.

tricholožka Lenka Kašpaříková

www.clinicalhair.cz

Pokud vás zajímá více informací ohledně nemoci Alopecie, přečtěte si článek MUDr. Pavla Šáchy ZDE.

 

Zdroje dat a studií

https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/covid-19

https://www.survivorcorps.com/reports

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-science-idUKKBN29B2T1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7665672/

https://www.jaad.org/article/S0190-9622(20)32302-1/fulltext