Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Snadno se může stát, že v létě pro všechnu péči o pleť a ten nejkvalitnější opalovací krém, zapomeneme na péči o korunku naší krásy – naše vlasy. Po létě se děsíme, jak vlasy vypadají a hledáme urgentně kadeřníka. Dopřejte raději svým vlasům péči již během léta. Poděkují vám za to!
Jak vlasy hydratovat?
V letních měsících se z vlasů vypařuje mnohem více vody než v jiných ročních obdobích. Mezi nejčastější důvody vysušených vlasů patří slunce, teplo a chlorovaná nebo slaná voda. Pravidelná hydratace pomáhá vlasům udržovat jejich elasticitu, pružnost a lesk. Dobře hydratované vlasy jsou měkké, hladké, lesklé.
Máme pro vás hned 8 tipů, jak zabránit zvýšené lámavosti a třepení konečků vašich vlasů.
1. Vyhýbejte se častému mytí vlasů
Každodenní mytí vlasů může odstranit z vašich vlasů přírodní oleje a vlasy tak vysušit. Pokud je to tedy možné, pokuste se prodloužit intervaly mezi jednotlivým mytím vašich vlasů.
2. Nepřehánějte to s technologiemi využívající teplo
Zkuste minimalizovat používání fénů, žehliček, kulmofénů, které mohou vlasy vysušovat a ještě více poškozovat.
3. Chraňte vlasy před přímým sluncem
Pokud trávíte dlouhou dobu na přímém slunci, chraňte své vlasy pokrývkou hlavy – šátek, klobouk. Tak abyste minimalizovali působení přímých slunečních paprsků.
4. Oplachujte vlasy čistou vodou
Po koupání v bazéně nebo moři si opláchněte vlasy vždy čistou vodou.
5. Jezte vyváženou stravu
Také strava hraje významnou roli v kvalitě našich vlasů a jejich hydrataci. Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny, minerály a zdravé tuky, jakou jsou ořechy, semena, avokádo a losos.
Pozor na překyselení organismu, protože i to významně ovlivňuje vzhled a kvalitu našich vlasů. Pokud je organismus překyselený, vlasy ztrácí lesk, vitalitu a objem, dochází z poškození vlasové struktury i pokožky hlavy.
Více o překyseleném organismu, příznacích a příčinách vzniku se dočtete našem článku Překyselený organismus a co jej způsobuje.
6. Pijte dostatek vody
Hydratace i výživa začínají uvnitř. Ujistěte se, že pijete dostatek vody během dne. Tak, aby vaše tělo i vlasy byli dostatečně hydratované.
Co se týče vnitřní výživy, zde hraje jednu z klíčových rolí kolagen. Pomáhá udržovat vlasy zdravé a silné.
7. Používejte šampony a kondicionéry navržené speciálně pro péči o vlasy v teplém a slunečném počasí
Jaké šampóny ochrání vlasy před vysušením a dodá jim péči, aby zůstaly krásné?
a) Hydratační šampony
Z důvodu ztráty přirozené vlhkosti je vhodné se zaměřit na šampony s hydratačními složkami. Ty se postarají o vláčnost a pružnost vašich vlasů.
b) Šampony s ochranou proti slunci
Hledejte šampony, která obsahují UV filtry nebo složky, které pomáhají chránit vlasy před škodlivými účinky slunečních paprsků.
c) Šampony pro ochranu proti soli a chloru
Pokud trávíte většinu času v bazénech nebo v moři, měli byste volit šampony, které pomáhají odstraňovat zbytky chloru nebo soli. Ty totiž vlasy vysušují a poškozují jejich strukturu.
d) Kondicionéry pro hloubkovou hydrataci
Dopřejte svým vlasů hloubkovou hydrataci a péči použitím kondicionérů, které pronikají do vlasů a obnovují je zevnitř.
e) Bezoplachové kondicionéry
Pokud nemáte čas nebo přístup k vodě na oplachování klasického kondicionéru, zkuste kondicionér bez oplachování. Tyto produkty zanechávají vlasům vlhkost a nevyžadují oplachování vodou.
f) Šampony a kondicionéry s přírodními složkami
Vyhněte se šampónům a kondicionérům s agresivními chemikáliemi jako jsou sulfáty a parabeny. Raději sáhněte po produktech s přírodními šetrnými složkami. Vždy myslete na to, že je důležité vybírat si šampony a kondicionéry vhodné pro váš typ vlasů (suché, mastné, poškozené, barvené). Každý má odlišné potřeby, a proto je dobré si vybrat produkty, které cílí na ty vaše.
8. Nezapomínejte na vlasové masky a zábaly
V létě je používání vlasových masek a zábalů důležité, protože pomáhají dodat vlhkost, živiny a ochranu vašim vlasům. Na jaké masky se zaměřit? A které si doma snadno vyrobíte?
Zábaly na vlasy
Jedná se způsob aplikace masky nebo jiné vlasové péče následované zabalením vlasů do čepice, ručníku nebo folie. Tímto způsobem se teplo udržuje u vlasů, což zvyšuje účinnost masky nebo péče. Teplo otevírá vlasové kutikuly a umožňuje, aby aktivní složky pronikly hlouběji do vlasů.
Masky na vlasy
Ideální je zaměřit se na hydratační masky, které pronikají hluboko do vrstev vlasů a poskytují jim tak hydrataci a potřebné živiny. Tyto masky mohou obsahovat různé přísady, jako jsou hydratační oleje, vitamíny, proteiny a další složky, které pomáhají obnovit vlasy zevnitř a dodat jim lesk, pružnost a vitalitu.
Vyrobit si masku doma nebo si ji raději koupit?
Výhody domácí masky | Výhody zakoupené BIO masky |
Přírodní a snadno dostupné složky (ovoce, oleje, med a další ingredience) | Certifikovaná bio kvalita složení |
Cenová dostupnost | Profesionální směs (může být finančně nákladnější) |
100% kontrola složení | Specializované na daný problém |
Jednoduchá příprava | Nulová příprava |
Domácí masky jsou tedy skvělou volbou pro ty, kteří preferují přírodní a cenově dostupné alternativy s možností přizpůsobení receptů na základě konkrétních potřeb vlasů. Na druhou stranu jsou bio masky na vlasy ideální volbou pro ty, kteří hledají profesionální produkty vyrobené s použitím šetrných přísad specializovaných účinků pro různé typy vlasů a problémy.
TIP Celostní medicíny:
Pokožka hlavy snadno reaguje na nepříznivé vlivy či konvenční vlasovou kosmetiku. Dopřejte vlasům první i pravidelnou pomoc. BIO elixír na vlasy složený ze směsi prémiových olejů. Pomáhá zklidňovat vlasovou pokožku, posilovat a vyhlazovat vlasové vlákno, a zároveň jeho krásně voní!
Recept na domácí hydratační masku na vlasy
Ingredience:
- 1 zralé avokádo
- 2 lžíce olivového oleje nebo avokádového oleje
- 1 lžička medu
Postup:
- Zralé avokádo rozmačkejte v míse do hladké pasty.
- Přidejte olivový olej a med a dobře promíchejte.
- Naneste masku na vlasy od kořínků po konečky.
- Pokud chcete provést zábal, zabalte si vlasy do sprchovací čepice, igelitu nebo ručníku.
- Nechte masku působit 30 minut až hodinu.
- Poté důkladně opláchněte vlasy teplou vodou a umyjte šamponem a kondicionérem.
Tato domácí maska je bohatá na hydratační avokádo, výživný olej a vlasy chránící med. Pokud máte vlasy suché, poškozené nebo lámavé, může vám tato maska vlasy krásně zregenerovat a zanechat je hebké a lesklé.