Co je ženská vzorová plešatost? Co způsobuje ztrátu vlasů u žen?

plesatost zen

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ženská vzorová plešatost je charakteristická forma difúzní ztráty vlasů, která se vyskytuje u žen s androgenní alopecií (AGA). Touto formou ztráty vlasů trpí mnoho žen. Přibližně 40 % žen ve věku 50 let vykazuje známky vzorového padání vlasů a méně než 45 % žen dosáhne věku 80 let s bohatou kšticí.

U AGA dochází k rovnoměrnému řídnutí porostu pokožky hlavy v důsledku zvýšeného počtu vypadaných vlasů nebo snížení objemu vlasů, nebo obojího zároveň. Je normální ztratit kolem 50 vlasů denně. Vyšší počet přetrvávající delší dobu se nazývá chronické telogen effluvium, které je často s AGA zaměňováno. Je důležité rozlišovat mezi těmito dvěma pojmy, protože řešení se liší.

Co způsobuje ztrátu vlasů u žen?

Androgenetická alopecie je přímo závislá na genetické predispozici. Způsob dědičnosti je polygenický, což laicky řečeno znamená, že existuje mnoho genů, které přispívají k AGA, a tyto geny může člověk zdědit po jednom z rodičů nebo po obou. Genetické testování pro posouzení rizika plešatosti se v současné době nedoporučuje, protože je nespolehlivé, stačí se však podívat na fotografie svých předků a budete mít dostačující představu.

V současné době není jasné, které pohlavní hormony a jak přesně ovlivňují plešatost. Ačkoli androgeny mají jasnou roli v mužské plešatosti, u žen tato souvislost nebyla dosud plně prokázána. Stejně tak úloha estrogenu je nejistá.

Miniaturizace vlasů

Na rozdíl od jiných oblastí těla, chloupky na pokožce hlavy rostou ve shlukách, někdy až 4 z jednoho místa. U androgenní alopecie se tento počet postupně snižuje. Zároveň se vlas zkracuje a v objemu ztenčuje. Postupem času se kolem obličeje, v pěšince či jednoduše na vrchu hlavy objeví holá pokožka.

Tímto se ženská vzorová plešatost liší od snadněji rozpoznatelného mužského vzoru, který obvykle začíná ustupující čelní vlasovou linií a vznikají kouty, které postupují k vertexu. Je velmi neobvyklé, že by ženy plešatěly podle mužského vzoru, pokud v těle není prokázána nadměrná produkce androgenů.

Jak dlouho trvá, než se AGA projeví?

AGA může postihnout ženy v jakékoliv věkové skupině, ale vyskytuje se častěji po menopauze. Proces vypadávání vlasů není konstantní a obvykle se projevuje ve vlnách. Většinou se projeví zrychlená fáze vypadávání vlasů po dobu 3–6 měsíců, následovaná obdobími stability trvajícími 6–18 měsíců. Bez léčebné kúry má AGA tendenci se zhoršovat i několik desetiletí života.

Jaké jsou možnosti léčby AGA?

Možností je mnoho, i když žádný jednoduchý lék neexistuje. Je důležité mírnit svá očekávání, protože cílem procedur je zpomalit nebo zastavit progresi vypadávání vlasů. Ne podporovat opětovný růst vlasů. Nicméně, pokud člověk začne včas, mohou se s léčbou objevit i další nové vlasy. Výsledky jsou variabilní a není možné je přesně předpovědět.

Na trhu existuje několik přípravků chemického složení, které brzdí padání vlasů a podporují růst vlasů, ale také veškerého ochlupení na těle. Jejich účinky jsou dočasné, proto je potřeba užívat je dlouhodobě. Takový přípravek musí předepsat lékař.

Dále je možné využít kosmetické kamufláže zahrnující barevné spreje a pudry na vlasy, které probarví řídnoucí oblasti na pokožce hlavy. Stále častěji se ženy uchylují k transplantaci vlasů, i když ne každá je pro tento postup vhodnou adeptkou.

Klinické studie ukazují, že laserová terapie nemá prokázaný valný přínos. Dále je možné volit mezi miniinvazivními zákroky jako je plazmaterapie a mezoterapie, které mají dočasné účinky. Nejnovější možností je procedura Regenera activa pracující s vlastními růstovými buňkami klienta.

Více o společnost Clinical s.r.o., nabízející komplexní služby z oblasti trichologie a nejmodernější metodu transplantace vlasů, naleznete ZDE