Řešení neplodnosti bez stresu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Neplodnost může být pro mnohé páry velmi vážným problémem, ale to neznamená, že se vždy jedná o závažné onemocnění vyžadující celou řadu specialistů, zatěžujících vyšetření a léků s mnoha vedlejšími účinky. Neplodnost může mít mnoho příčin a více než jedna třetina případů je z lékařského pohledu řazena do kategorie těch nevysvětlitelných. Podle posledních statistik dnes potíže s otěhotněním ve vyspělých zemích řeší už každý sedmý pár a až 25 % žen má problémy s ovulací. Odborníci stále více poukazují na to, že potíže s otěhotněním jsou velmi často doprovázeny zvýšeným stresem. Stres může být příčinou neplodnosti a dlouhodobá neschopnost otěhotnět vede ke stresu. Pár se ocitá v bludném kruhu, kdy veškeré úsilí situaci dále zhoršuje. Nepřirozená vyšetření, či dokonce užívání léků a pracné sledování cyklu často ohrožují přirozený sexuální život, stejně jako vztah mezi partnery.

Proto by logicky prvním krokem při řešení neplodnosti vždy mělo být šetrné, pro ženu co nejméně   zatěžující  sledování a diagnostika ovulačního cyklu. Žena může stanovovat ovulaci tak, že si denně bude měřit bazální teplotu, kreslit a vyhodnocovat grafy anebo zjišťovat stav pomocí lékařských vyšetření a odběrů. Nejpřesněji a nejsnáze beze stresu lze však ovulační cyklus sledovat s pomocí přístroje Baby-Comp.

Baby-Comp je minipočítač, který na základě ranního měření bazální teploty sondou v ústech a prostřednictvím programu postaveného na statisících teplotních křivek s vysokou přesností (99,3 %) určuje plodné a neplodné dny v každém cyklu. Přístroj ukazuje optimální den pro početí v průběhu každého cyklu, přesně určuje ovulaci, každý den vedle aktuální plodnosti ukazuje i předpověď plodnosti pro následujících šest dnů, potvrzuje těhotenství 15 dnů po početí. V přístroji je uložen celkový počet měřených cyklů, průměrná délka jednoho cyklu, průměrné navýšení teploty v cyklu, průměrný počet dnů se zvýšenou teplotou, počet anovulačních cyklů, rozsah ovulace v plus minus dnech. Tato data je možné si prohlížet přímo v přístroji anebo požádat výrobce o jejich vytištění.

Grafy bazálních teplot z počítače lze navíc použít jako spolehlivého faktoru pro retrospektivní identifikaci před-ovulačního období a jejich vyhodnocení se běžně používá při zjišťování příčin neplodnosti. V případě stanovené nerovnováhy cyklu je nejlepší upravit tuto disbalanci pomocí přirozených možností od dietoterapie, terapie stresu až po tradiční čínskou medicínu včetně akupunktury.

Je tedy nezbytné a zdravotně prospěšné neplodnost vždy řešit léky?

Jak z uvedených informací vyplývá, určitě ne. Přirozené plánování početí může být podstatně méně stresující a už jen takto zvyšovat šanci na úspěšné oplodnění. Jako naprosto nejvhodnější bych všem párům řešícím neplodnost doporučila co nejdříve začít v klidu domova sledovat ovulační cyklus ženy a v případě používání minipočítače konzultaci několikaměsíčního výtisku cyklů u svého lékaře.

Přečtěte si knihu Velmi osobní kniha o zdraví od Margit Slimákové, která je v naší nabídce.