Recept na výtečnou cibulovou polévku

Kremova cibulova polevka scaled

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zima, to je období jahelných kaší, prokvašené zeleniny, luštěninových jídel, skořice, zázvoru, zeleninových či masových polévek, kdy všechny tyto pokrmy obestřou tělo vítaným teplem. Ty tam jsou ochlazující saláty, citrusy, zakysané mléčné výrobky, mátový čaj, rebarbora, meloun, či chřest. Zimní jídelníček se od toho letního bude vždy lišit, neboť zde, více než jindy, potřebujeme zahřát, čímž také podpoříme zkoušený imunitní systém. Zkusme si uvést jeden vzorový den.

Snídaně:

  • Teplá jahelná kaše s dušeným jablkem, rozinkami, ořechy, konopným proteinem či dobrým tvarohem

Desátá:

  • Žitný chléb se sýrem + malá miska kvašené zeleniny

Oběd

  • Losos pečený v bylinkové krustě, brambor vařený ve slupce, salát ze strouhané mrkve, lněného oleje a polníčku

Svačina:

  • Ovesný muffin s borůvkami a skořicí

Večeře:

  • Cibulová polévka s amarantem a parmezánem

A právě k večeři si povíme více. Jako zavářku jsme do polévky použili amarant, nepravou, přirozeně bezlepkovou obilovinu, jejíž glykemický index se téměř rovná glykemickému indexu výtečných luštěnin. Ona hodnota dosahuje cifry 35. Taková příloha nejenom, že stabilizuje hladinu cukru, podpoří též redukci, zbaví chutí na sladké. Neboť vyrovnané glykémie, to je také vnitřní klid.

Mimo to amarant nabízí též pěkné množství vlákniny, která se podepíše na nižší hladině cholesterolu, stabilnějším imunitním systému, zdravějším střevu. Z minerálních látek zde najdeme zejména železo, vápník a hořčík. Trápí-li nás anémie, zkusme amarant servírovat po ránu, kdy je tělo k železu nejvíce vnímavé. Tuková složka amarantu obsahuje také skvalen, který brání nadbytečné syntéze cholesterolu v organismu. Amarant tak můžeme pojmout jako jednu z mnoha preventivních potravin, které nás chrání proti civilizačním nemocem.

Amarant nikdy nevaříme společně s polévkou, namísto toho jej připravme zvlášť, zhruba 25 minut, abychom jej následně do polévky vložili. Příjemně křupe, je chutný, zajímavý a tvárný. A pokud vás neuchvátí polévka, upéci z něj můžete například dort. O tom však příště, dnes je hlavním chodem výtečná cibulová polévka, která voní po bylinkách. Jak tedy na ni?

1 polévková lžíce kokosového oleje, 700 g cibule, 1 l kuřecího vývaru, 1 čajová lžička soli, 15 g sušené dobromysli obecné, 100 ml smetany

Na kokosovém oleji opražíme do zlatova cibulku, kterou jsme nakrájeli na tenká kolečka. Jakmile je hotovo, přidáme vývar, sůl, nasušenou dobromysl a vaříme zhruba 20 minut. Poté polévku umixujeme – bude krásně krémová, voňavá a jemná. Na závěr přidáme smetanu, povařený amarant, dozdobíme mletými oříšky a barevným pepřem, posypeme strouhaným parmazán, čímž polévku povzneseme o cennou bílkovinu.