Rdesno mnohokvěté – Pro lepší odolnost naší psychiky

cm polepena zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Speciálně upravený kořen z asijské rostliny polygonum multiflorum (PM), česky rdesno mnohokvěté, je pro mnoho mých klientů již dlouhé roky něco jako dar z nebes. Neznám žádnou jinou rostlinnou látku, ani žádný jiný lék chemického původu, který by přinášel klid a mír do Duše a současně ani v nejmenším netlumil naše myšlenkové procesy, nezpomaloval reakce a naopak aby napomáhal získat mnohem lepší a objektivnější nadhled nad vlastním životem.

Je to legendární přípravek z kategorie velmi univerzálně působících adaptogenů a podobně jako žen-šen zpomaluje procesy stárnutí. Rdesno mnohokvěté však nejvíce posiluje naši odolnost ve sféře psychické formou objektivnějšího nadhledu, což je v dnešní době skutečně k nezaplacení.

Rdesno mnohokvětév podstatě harmonizuje činnost limbického mozku a s ním související vegetativní nervovou soustavu a všechny navazující hormonální systémy. Tím chrání organismus před nadměrným stresem.

Ba právě naopak, velká část lidí, především žen, po něm vnímá i nápadně menší únavnost a často i neobvykle velký nárůst životní energie. Poslední dávku rdesna proto raději neužívat večer nebo dokonce na noc – u citlivých lidí by mohl z těchto důvodů rušit spánek.

Ochranný vliv  před nadměrným působením stresu je dán i tím, že v limbickém mozku jsou mimo jiné umístněna centra pro emoce. Ty pod vlivem preparátu zůstávají v mnohem větší pohodě. Šedá kůra mozková je pak schopna řešit potřebné úkoly, aniž by byla zneklidňována nadměrnou úzkostí, skrytým vztekem, strachem či jinými projevy psychického neklidu.

Mnoho klientů tento účinek vnímá jako možnost řešit události ve větším odstupu a nadhledu, s větší objektivitou a bez zbytečně negativních emocí. Někteří si pochvalují, že díky této bylince řeší většinou jen to, co je podstatné a snáze rozlišují a ponechávají stranou události nepodstatné. V době, kdy jsem se na poradnách po celé republice seznamoval s ohlasy nových klientů na tento cizokrajný kořen, bylo skutečně velmi příjemné naslouchat pestrosti způsobů, jimiž popisovali pozitivní účinek produktu na svoji psychiku.

Nejen že negativní emoce zůstávají v klidu – klient vnímá nápadně menší výskyt prožívání stresu či špatné nálady. Naopak – spolu s duševním nadhledem – většina z nich hlásí nápadně zlepšenou náladu a radost ze života.

A zde se také skrývá jediná skutečná kontraindikace, kdy není vhodné rdesno mnohokvěté použít. Produkt je opravdu nevhodný pro lidi, u nichž je špatná nálada založena charakterově – kdy klient má jako životní styl vidět svůj život v temných barvách.

Pokud nějaký poradce přírodní medicíny nabídl tento preparát vrozenému pesimistovi v bláhové naději, že z něj takto jednoduše – polykáním nějaké úžasné bylinky – sejme jeho celoživotní prokletí a že se klient z pesimisty stane optimistou, takový dobrák se vždy se zlou potázal. Jakmile produkt začal působit proti tomuto vrozenému škarohlídství, klient si okamžitě začal stěžovat, že se cítí „nějak divně“ – a měl o další důvod k hubování navíc. Tohle platí dost obecně – pesimisté a škarohlídi nejsou vhodnými klienty pro přírodní medicínu.

Vliv  na činnost tlustého střeva

Harmonizační účinek produktu lze skvěle dokladovat jeho působením na střevní peristaltiku. Mohou ho užívat jak lidé se zvýšeným tak i se sníženým posunem obsahu tlustého střeva. Srozumitelněji řečeno, pomáhá klientkám, které mají během psychického přetížení sklon k zácpě, stejně jako klientkám, které mají v nadměrné stresové zátěži sklon k řidší stolici. Jsou to situace, kdy lékařská vyšetření nezjistila k problémům s činností střev žádnou zřetelnou a diagnostikovatelnou nemoc, pomáhá při sklonech k zácpě i k průjmu právě v těch případech, kdy je prapůvodní vyvolávající příčinou psychický problém

Rdesno mnohokvěté je skvělý pomocník také při komplexní péči o osteoporózu

Pro podrobnosti k regenerační léčbě osteoporózy si na internetu vyhledejte tento článek: Osteoporóza – léčba úspěšně vyřešena!

Kořen rdesna mnohokvětého – Polygonum multiflorum.

Domácí pěstitele bylinek nepotěším – zatím mám informace, že u nás tato bylina v zimě vymrzá a kořen nestihne dorůst do potřebné velikosti a zralosti. Základní surovina je speciálně upravovaná, protože v syrovém ani v sušeném stavu požadovaný účinek nemá, naopak působí na střeva až přehnaně dráždivě. Navíc technologicky dostatečně přesný popis úpravy se stále poněkud tají.

Výslednému upravenému kořínku se v čínském jazyku říká „Che – šou – wu“  – údajně to znamená  „pan Wu má černé vlasy“, což má svoji legendu: pan Wu byl prý první člověk, u kterého bylo zaznamenáno, že mu při dlouhodobém užívání tohoto medikamentu začaly tmavnout šedivé vlasy. Nestává se to sice každému uživateli, ale literatura stále uvádí tento projev regenerace jako opakovaně potvrzený. Většina klientů nechť se spokojí s vyrovnanou psychikou a s výrazně sníženými projevy vegetativní a psychické nerovnováhy.

U této bylinky se objevuje jedna zvláštnost. Když je klient pod jejím blahodárným vlivem, není vhodné konzumovat okurky syrové ani nakládané a také ne ředkvičky. U některých lidí tato zelenina zruší efekt PM během dvou hodin – stačily dvě kolečka kyselých okurek na chlebíčku a následoval psychický „pád do hlubin“ – zpět do nepohody. Úplný návrat do produktem navozené původní rovnováhy trval klientce téměř tři dny. Naštěstí nás dnes supermarkety zásobují celoročně dostatečnou nabídkou jiné čerstvé zeleniny a v nabídce sterilované kyselé zeleniny lze také najít různé možnosti náhrady za kyselé okurky.

Od řady spokojených klientek máme také dostatečně potvrzeno, že mnohdy ani krátké vysazení nepřeruší navozenou a příjemně vnímanou harmonizaci. Jen pokud se PM vysadí dlouhodobě, je pak v případě nějaké nové potřeby nutné začít od začátku útočnou dávkou. Známky dočasného předávkování jsou výjimečné a objevují se u velmi energických, temperamentních žen a navíc jedině tehdy, pokud včas nesnížily vysokou útočnou dávku: projevy nejsou nebezpečné, spíš trochu humorné: přebytek špatné ovládané energie – nejčastěji nadměrná potřeba stále pracovat, spolu s výrazně sníženou spotřebou spánku.

Naopak nejlépe se pamatují takové výroky spokojených klientek jako:

“ Děti už mne nemohou rozčílit“

„Jsem jako v nějakém klidném akváriu a nic na mne dovnitř nemůže“

„Jsem jako ve skleněné věži“ – či jinak formulované časté pocity „ochranného skla“.