Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Málokdo ji zná, pravda, v Čechách není příliš rozšířená, přesto je v dnešní době již snadno dostupná. Jedná se o jednu z nejstarších obilovin pocházející z Jižní Ameriky, která se vyznačuje velmi lahodnou chutí. Pro staré Inky byla quinoa denním chlebem.
Pokud si vás quinoa získá, bude to jen dobře. Hovoříme tady totiž o vysoce výživné potravině, která je zajímavá nejen z hlediska svého výjimečného bílkovinného složení. Takže, naši milí vegetariáni a vegani, nabízíme vám další z potravin, kterými si můžete navýšit biologickou hodnotu své stravy. Až na nízký obsah methioninu jsou v ní zastoupeny všechny potřebné proteiny a svým podílem lysinu se tato obilovina podobá sóje, která je v mnoha zemích světa hlavním zdrojem bílkoviny. Nutno podotknout, že lysin je aminokyselinou, která je v rostlinné říši spíše vzácností.
Díky vysokému podílu hořčíku a vitamínu B2, prospívá lidem trpícím migrénami a jako potravina s velmi vysokým obsahem vlákniny napomáhá při snižování krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocněních, rakovině tlustého střeva a při diabetu. Podle čínské medicíny harmonizuje ledviny, na něž má energizující účinek. Z nutričního hlediska by nás dále mohlo zajímat mnohdy deficitní železo, půl šálku jej obsahuje téměř 8 mg, což staví quinou na jednu z nejvyšších příček v tabulce rostlinných železitých potravin. Stejné množství pak obsahuje pěkných 5 g vlákniny.
Nižší obsah sodíku naopak předčí vyšší obsah vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku, mědi, manganu a zinku. Tyto minerály jsou zde zastoupeny v mnohem vyšším množství, než je tomu u pšenice, ječmene a kukuřice. Glykemický index této nepravé obiloviny je roven 35, quinoa je tedy vhodná pro dietu diabetickou, redukční a díky absence lepku pak také při léčbě celiakie. Ráda bych zmínila, že mouka z quinoi nevyniká dobrými pečícími schopnostmi. Právě díky deficitu lepku se bude pečivo rozpadat. Lze jí však použít k zahuštění polévek, do bramboráků, popřípadě ji namíchat s jiným druhem mouky, maximálně však do výše 10%.
Vyznačuje se jemnou strukturou a lahodnou chutí. Je lehce stravitelná, nenadýmavá.
Příprava: Jako většina obilovin, také quinoa během vaření nabývá na objemu, což je dobré mít na paměti při odměřování porcí. Obilovinu není potřeba předem propírat, jako tomu bývá u jáhel. A že je hotová, poznáme podle toho, že trochu zprůsvitní a na jednotlivých zrníčcích je patrná struktura klíčku. Výborně se hodí na přípravu sladkých kaší, zeleninových salátů, na přípravu dezertů, či jako zavářka do polévky. Fantazii se však meze nekladou, lze ji přidat všude tam, kde jsme byli zvyklí konzumovat rýži. Dá se krásně zkombinovat se sušeným ovocem a vyrobit tak zdravou a sladkou alternativu snídaně či svačinky pro vaše děti.
Jedinou nevýhodou může být její stále vysoká cena, avšak, dobrého stačí pomálu a na oživení našeho jídelníčku je to další z krásných potravin, kterými si můžeme zpříjemnit den.
Zeleninový salát s quinou
|
Quinou povaříme doměkka. Do mísy nakrájíme čerstvý špenát, rajče, papriku, pórek, promísíme s povařenou quinou. Salát dochutíme Himalájskou solí, citrónovou šťávou, česnekem a majoránkou. Posypeme semínky.
.