Pupečník asijský (Gotu kola, Centella asiatica, extrakt)

cm gotu kola

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pupečník asijský (latinsky Centella asiatica) je bahenní rostlina, která je oblíbená v tradiční asijské medicíně, zejména indické ajurvédě.

Popis a výskyt Pupečníku asijského

Nejvíce se Pupečník asijský vyskytuje na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v Indonésii a v některých částech jižní Afriky. Roste tam na slunných místech s vlhčí půdou jako plazivá rostlina.

Obsahové látky a účinky Pupečníku asijského

Z obsažených látek můžeme vyjmenovat nejdůležitější – flavonoidy, triterpenické glykosidy a jejich soli. Jako rostlinná droga se používají listy pupečníku, ať už čerstvé nebo sušené. Připravuje se z nich nálev.

Využití Pupečníku asijského

V ajurvédě našel pupečník široké uplatnění. Je používán při zlepšení psychického stavu, zlepšení paměti a koncentrace, jako tonikum pro zvýšení síly a odolnosti, jako protizánětlivě působící droga, jako doplněk léčby revmatismu nebo astmatu či pro zlepšení zraku. Je uváděno, že jej pro zvýšení koncentrace a soustředění užívají i indičtí jogíni – sušené listy byly používány jako vykuřovadlo před meditací. Pupečník (gotu kola) se používá v tradiční indické medicíně i zevně – ve formě obkladů pro zvyšování pružnosti kůže, na urychlení hojení aftů nebo ran, ale také na prokrvení a vypnutí pokožky v případě hrozící celulitidy.

Jako zajímavost lze zmínit, že v Asii jsou listy pupečníku přidávány do salátu nebo jako příloha (krátce se podusí a povaří).

Pupečník asijský zkoumá i moderní věda. Při pokusech bylo zjištěno, že obsažené látky působí změny v metabolismu mukopolysacharidů, což příznivě působilo u pacientů s varixy (žilní městky, též rozšířené žíly). Rovněž také zlepšují mikrocirkulaci ovlivněním jejích parametrů. Tato vlastnost zase našla využití u pacientů s venózní insuficiencí a diabetickou mikroangiopatií a neuropatií. Pozitivní účinky na hojení ran a nervový systém byly ověřeny při pokusech na laboratorních zvířatech. V těchto pokusech bylo také ověřeno působení látek obsažených v gotu kola jako antioxidant (flavonoidy) a jako prostředek působící proti žaludečním vředům (antiulcerosum).

Na závěr je možné uvést, že i pupečník asijský lze pěstovat jako pokojovou rostlinu, sazenice jsou dnes již ve specializovaných zahradnictvích běžně k dostání.