Pumpa našeho života – srdce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Srdce. Symbol lásky, ale také nezbytně důležitý orgán. Srdce bije bez odpočinku po celý náš život. Stále neúnavně pohání krev v oběhu. Přestože je pro náš život tento orgán nesmírně důležitý, často na něj zapomínáme. Věnujme tedy našemu srdci potřebnou pozornost, zvlášť nyní v létě, kdy je ideální čas k detoxikaci celého srdečního okruhu.

Kardiovaskulárních onemocnění každý rok přibývá a problémy se týkají stále mladších lidí. Dobrou zprávou ale je, že se potížím dá velmi snadno předcházet.

Co tedy prospívá našemu srdci?

Zdravá strava, tedy dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny, ideálně také ryby. Naopak je vhodné omezit příjem tuků a potravin s vysokým obsahem cholesterolu. Šetřeme také se solí – její vysoký příjem našemu srdci nesvědčí. Dalším bodem, který v dnešní uspěchané době lidé „nestíhají“, je pohyb. Pozor, nemusí se jednat o hodiny strávené v posilovně, pro rozproudění srdce stačí, když si několikrát týdně dopřejete svižnou procházku na čerstvém vzduchu. Ideální je vyzkoušet aktivitu, do které zapojíte celou rodinu – pěší výlet o víkendu, odpolední cyklistika, zkrátka zařazení přirozeného pohybu do každodenního programu.

A co nám nesvědčí?

Alkohol a cigarety našemu srdci rozhodně dobře nedělají. Ale to asi není potřeba rozebírat. Dvě deci vína nám čas od času neuškodí, ale nemělo by se jednat o několik skleniček každý den. U kuřáků je riziko infarktu až dvakrát vyšší než u nekuřáků. Pokud patříte mezi ty první, zvažte, zda by nestálo za to od cigaretového dýmu zcela upustit.

Signály, že srdce není v pořádku

  • Zadýchávání se i při menší fyzické zátěži. Že jsme zadýchaní, když vyjdeme pěšky pět pater, na tom není nic divného. Pokud se nám ale namáhavě dýchá i při nízké či žádné zátěži, je to jasný signál, že naše srdce „nestíhá“.
  • Otoky nohou. Pokud celý den nestojíte na nohou, dlouhé hodiny necestujeme či není parné léto, mohou otoky nohou upozorňovat na srdeční potíže.
  • Slabost a únava. To známe asi všichni, ale pokud máme dostatek spánku, tak je neustálé vyčerpání nepřirozené. Naše srdce rozvádí krev do celého těla – pokud není v pořádku, pumpuje krev přednostně do životně důležitých orgánů a tím dochází k menšímu prokrvení svalů. Následně se cítíme malátní a slabí.
  • Bušení srdce. Pokud se nám často rozbuší srdce „jen tak“, může to také znamenat, že je naše srdce přetížené a zrychleně pumpuje krev, která se v těle nahromadila.
  • Rychlé přibírání na váze. Pokud srdce začíná selhávat, hromadí se v těla krev i voda. Díky nim může ve velmi krátkém čase dojít i k výraznému zvýšení váhy.

Zdravé srdce ovlivňuje také náš smutek, melancholii a strachy. Na detoxikaci okruhu srdce se doporučují doplňky stravy pro podporu normální činnosti srdce.