Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mít se rád, nepotlačovat emoce, nevytvářet si zlozvyky, dbát na takový životní styl, který bude prospívat tělu i duši. To je jen malý výčet z tisíce rad o tom, jak si uchovat pevné zdraví. Jedni se tomuto postoji smějí, jiní – většinou ti, kdo mají osobní zkušenost – dobře vědí, že právě v těchto banalitách se skrývá neuvěřitelná síla.
Jakmile totiž nežijeme v souladu se svým tělem a duší, vzniká v našem organismu disharmonie. Jednoduše řečeno: něco začne sílit, něco slábnout, něčeho přebývá, jiného začne být nedostatek. Je-li tento stav dlouhodobý, může nadělat pořádnou paseku, a tam, kde je disharmonie, může vzniknout konkrétní zdravotní problém. Přesně to říká psychosomatika.
Pochopit svou nemoc
To je, oč tu běží. Vztah těla a duše je nezpochybnitelný a vzájemně se ovlivňují víc, než si myslíme. Jinými slovy: pokud strádá duše, strádá i tělo. A naopak. Je nesmírně důležité s nimi pracovat, posilovat je a naučit se naslouchat signálům, které vysílají. V opačném případě totiž mohou začít fungovat podobně jako houba – v organismu se více než kdykoliv předtím začnou hromadit a usazovat toxiny, duše zase začne hůře odolávat emocím. Člověk, který se dostane do kontaktu například s osobou zlostnou či závistivou, velice snadno těmto emocím brzy sám podlehne.
Řekni mi, jak žiješ…
… a já ti řeknu, kde má tvá nemoc kořeny. Toho, kdo se aktivně zajímá o psychosomatiku, nebude zajímat pouze to, kde vás co bolí a zda je bolest ostrá, tupá nebo pulzující. V první řadě se začne ptát na věci, které vám možná budou připadat zcela „mimo mísu“. Jak jste vyrůstal? Jaké jste měli vztahy v rodině? Máte rád svou práci? … Jedině tak si totiž udělá představu o tom, jak žijete, co vás trápí a to mu také pomůže zjistit, kde přesně se ukrývá problém.
Subjektivní „medicína“
Na rozdíl od západní medicíny se psychosomatika od subjektivity neodklání, naopak. Žádný problém není ryze objektivní, to znamená, že neprobíhá u každého stejně, ani příčiny jeho vzniku nemusejí být stejné. Obrovská spousta potíží zkrátka objektivní příčinu nemá. Například když přijde člověk, který má skrz naskrz zkažené zuby, podstoupí všechna možná vyšetření, zvýší ústní hygienu na maximum a zuby se kazí dál. Je více než pravděpodobné, že za pomoci psychosomatiky dojde k odhalení problému: totiž, že dotyčný příliš často zatíná zuby, než aby vyjádřil svůj názor, a svírá ho hněv. Nebo člověk, jemuž bez ustání hučí v uších, ale vyloučeny byly všechny objektivní příčiny, pravděpodobně nezpracoval a nosí v hlavě tolik zážitků, že mu z nich až zvoní v uších. A takto bychom mohli pokračovat dál a dál.
Lidová moudrost
Stará dobrá přísloví, která vypovídají o vztahu chování a zdraví, jsou jednoduchá, a právě v tom tkví základ psychosomatiky. V jednoduchosti. Jejím cílem je naučit člověka pochopit, porozumět sám sobě. V té chvíli pochopí i všechny své problémy a může se jich cíleně začít zbavovat.
Pilíře psychosomatiky
- Žít jednoduše, neobklopovat se zbytečnostmi ani lidmi, z nichž čiší špatná energie.
- Chovat se slušně a vždy tak, jak chceme, aby se ostatní chovali k nám.
- Mít se rád a vážit si sám sebe, odpustit si a opustit všechna traumata z minulosti.
- Ctít svou duši (meditovat, relaxovat) a tělo (věnovat se pravidelnému pohybu, žít zdravě, cítíme-li potřebu, detoxikovat organismus).
Je mnohem snazší spolknout jednu pilulku, než zkoumat do hloubky své nitro a pochopit jeho vztahy s tělem fyzickým. Tato práce se ale nesmírně vyplácí. Člověk totiž zjistí, že obrovské množství potíží zvládne zdolat docela sám… Samozřejmě ne všechny – všechno má své hranice a limity. Ale proč se o to alespoň nepokusit?