Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jednou o přestávce semináře za mnou přišla žena, celá nešťastná, že ať dělá cokoliv – vizualizace, afirmace; podstupuje i diety a nejrůznější procedury – pořád si připadá obézní a nemůže zhubnout. Zajímá-li vás, co jsem jí odpověděl, čtěte dále.
Naše tělo reaguje na představu, kterou o něm máme – vždy. Pokud se vidíme jako štíhlí, tak štíhlí budeme. Ona žena sice používala každý den afirmace, ale sama se považovala za obézní. Byla myšlenkou toho, jak je tlustá, úplně prolezlá. Já jsem jí tak paradoxně do té doby vůbec nevnímal.
Ať už jíme cokoliv, plně si to užívejme
Když jsem se paní zeptal, co cítí, když sní nějaký dort nebo sušenky, odpověděla: „Nenávidím se.“ Často je v nás přesně takový rozpor: Chceme zhubnout a zároveň v sobě máme přesvědčení, že jestliže sníme určité jídlo, ztloustneme. Právě proto po jeho pozření cítíme negativní emoci a máme na sebe vztek. A naše váha tím rozhodně neklesá. Pokud se cítíme tlustí, nemůžeme nikdy přitahovat štíhlost.
Je důležité si uvědomit, že reagujeme na jídlo velmi rozdílně. Jak říká legendární havajský psycholog dr. Hew Len: „Jídlo není nebezpečné. Nebezpečné je to, co si o něm myslíš.“ Možná znáte lidi, kteří jsou schopni za den sníst neuvěřitelné množství jídla a nikdy nepřiberou. A někomu stačí málo a hned se to na jeho váze projeví. Vždy je to primárně o našem psychickém nastavení. Extrémně řečeno, i podle Hew Lena, je mnohem lepší jíst s láskou hamburgery, než znechuceně dodržovat nějakou dietu. Nový příběh psaný o našem vlastním těle může začínat slovy: „Věřím, že mohu sníst téměř vše a přitom nepřibrat na váze. Cítím se ve svém těle dobře a důvěřuji mu. Změny, které si přeji, už jsou na cestě. Nemusím na nic tlačit, cítím se dobře už teď.“
„Buďte šťastní a pak jezte,“ říkají Esther a Jerry Hicks
Kdysi jsem býval velmi hubený a nemohl jsem přibrat. Víte, co mi pomohlo? Přestat to úplně řešit. To, co nás udržuje v místě, kde být nechceme, je mnohdy to, že stále dokola o svém problému přemýšlíme. Když se jen trochu uvolníme, mohou se začít dít zázraky.
Změnou jídelníčku docílíme mnohdy jen minimálních výsledků. Naopak, jak píší Esther a Jerry Hicks, „změna myšlení vám, aniž byste museli měnit své chování, přinese skvělé výsledky.“ A ještě něco: Nezdravé potraviny jíme často i proto, že se jimi snažíme vyplnit svou vnitřní prázdnotu. Jídlem se ke štěstí neprojíme. Klíčem ke všemu – i ke zdravějšímu a štíhlejšímu – tělu, je právě náš pocit štěstí.