Prošvihej se ke zdraví

skakat pres svihadlo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nad dnešním článkem jsem dumala již hezkou řádku týdnů a jak by řekl můj malý syn, toto téma mne tlačilo dlouhodobě v čele. Protože, švihadlo, to je prostě láska na celý život. A pokud ne, jen jste si na malou chvíli někam zaběhli, ať už k bazénu, pro běžecké tenisky, k józe, k tanci, indiánské chůzi. Abyste zase, pomalu a polehoučku, vzali do dlaní rukojeti lana a zase a opět propadli onomu mnohdy monotónnímu hopsání a skákání, které velmi často doprovází série rychlejších, snožmo vykonaných přeskoků, s častým prostřídáním nohou, ať už dopadneme na levou, anebo na pravou, ať už skáčeme po jedné noze, s výrazným zapojením rukou a boků, ať už skákáním opisujeme elipsu, kruh, skáčeme do čtverce, sem a tam, tam a zase zpátky, nikdy ne však po hlavě.

Pokud si myslíte, že je švihadlo jen jakýsi dávno zapomenutý, zastaralý prostředek, jak zhubnout, jak prakticky zpevnit celé tělo, pozor, jste na omylu. Kdy jindy totiž vytáhnout něco, co je prakticky bez příprav a bez práce, v době, která je více než rychlá? Já sama jsem se švihadlem začala, když mi bylo zhruba třináct. A jak tak počítám, přes švihadlo již hopsám dobrých 26 let.

A co na tom všem švihání vlastně tolik miluji?

1. Okamžitě mne srovná, když se cítím vykolejená, ne úplně ve své kůži, ani ne tak fyzicky, jako sem tam psychicky. Jednoduše si zaskáču, při svižné, rychlé hudbě, aby došlo k vyplavení endorfinů a bylo dobře, po těle i duši.

2. Chcete-li švihat, téměř nic k tomuto úkonu netřeba. Pouze se převléci do sportovních věcí. Pozor na plandavé tepláky a kalhoty, jakožto i rukávy. Vlasy vždy raději stáhněte do uzlu. Přeci jen, budete kolem sebe vířit lano. Tak ať se do něj nic nechtěného nemotá. A samozřejmě, pořiďte si švihadlo, protože s tím to švihání půjde určitě lépe nežli jen tak, naprázdno. Dnešní nabídka švihadel je více než přátelská. Pořídit si můžete švihadlo s dřevěnou, plastovou či kovovou rukojetí, s provazovým či umělohmotným lankem. A dokonce, šviháte-li s dětmi, v dnešní době lze zakoupit švihadlo v nejrozličnějších barvách, s rukojeťmi ve tvaru žabky, pejska, žirafy či kočky.

3. Jakou délku švihadla zvolit? Postupujme podle této jednoduché pomůcky

  • Skokan do 150 cm potřebuje cca 2,15 m dlouhé švihadlo
  • Skokan o výšce mezi 150-170 cm potřebuje 2,5 m dlouhé švihadlo
  • Skokan o výšce 170-180 cm pak 2,70 m dlouhé švihadlo
  • A super velký skokan nad 185 cm pak až 3 m švihadlo

Z počátku doporučuji pořídit švihadlo s lehčím lankem. Čím je totiž lanko těžší, tím se také více nadřeme, což nám však po měsíci pravidelného švihání může naopak přijít vhod.

Máte-li doma švihadlo, které je trošku delší, nevadí to, téměř každé lanko se dá zkrátit obtočením kolem zápěstí. Sama toho využiji, pokud jsem někde, kde s sebou švihadlo nemám, ale nějakou hezkou náhodou se mi jedno naskytne. Problém je, pokud je švihadlo příliš krátké. S tímto již nic nenaděláme, můžeme si však i tak zaskákat, kdy chybějící švihadlo kopírujeme rytmickou prací rukou.

4. Za velkou výhodu pokládám to, že švihat lze prakticky úplně kdekoli. Hůře na tom budou majitelé bytů, i zde se však můžete přinejhorším domluvit, aby sousedy nikterak neobtěžovalo, nemuseli pak z nervozity švihat i oni. Ačkoli, ta představa, že švihá celý dvanácti patrový dům, ta mi přijde, ani ne tak úsměvná, jakožto skvělá. Sama si švihadlo beru s sebou na cesty, neboť i na dovolené se vždy najde plácek, na kterém mohu své tělo rozvlnit v divokém rytmu pleskajících tenisek.

5. A teď, pozor, máte-li diabetes, který je velmi těžké ukočírovat, již během prvních desíti minut půjdete s hladinou cukru velmi rychle dolů. Na to určitě myslete, jste-li diabetikem na inzulínu.

Též nikdy neskákejte bezprostředně po jídle. Jste-li na inzulínovém peru s inzulínem se střední či dlouhou působností, tento fakt je třeba zohlednit. To, aby se nevyskytla nepříjemná hypoglykémie.

A to je vše, vážně, takto snadné a jednoduché je. Možná jen, z počátku ono švihání může trošku drhnout, to, než se podaří získat ten správný švih, grif, skok a elán. Tu správnou chuť, se kterou budeme cvičit hezky pravidelně. A to možná zabere nějaký ten pátek. A možná taky ne. Možná budete švihat právě tak, jako byste se se švihadlem narodili.

Jak často švihat?

To záleží na vás, jelikož je však tento pohyb pro tělo náročný, z počátku bych ustálila na tři tréninky týdně. Jednoduše, aby bylo příjemné. Postupně můžete na zátěži přidávat, ostatně, zkuste naslouchat vašemu tělo. Po měsíci skákání už budete profíky a vaše kondice, výdrž se budou pozvolna a viditelně zlepšovat. Takže, z nějakých prvních propocených pěti minut se dostanete třeba na pěknou, sportovní půl hodinku.

Jak nám vlastně švihadlo pomáhá?

1. Jak jsem naznačila již výše, švihadlo je vlastně takovým jednoduchým sportovním kofeinovým nakopnutím. Proč? Protože i během švihání musíme přemýšlet. Pravděpodobně nás nebudou napadat myšlenky typu, co jsem komu udělala, že se tak chová anebo, jak se z toho všeho vyhrabu, namísto toho budeme dýchat dle potřeby, tříbit hbitost, propojovat pravou a levou hemisféru. Obecně se traduje, že skokani jsou chytřejší a bystřejší nežli neskokané. Protože skokanové se koncentrují, plně se soustředí, to, aby ruce dělaly, to, co mají, to, aby nohy skákaly, tak jak je potřeba. Protože pokud se pomýlí, hrozí zamotání do lana švihadla. Přinejhorším pád, ale tady se nebojte, za celých 27 let jsem ani jednou nespadla. A co mohu garantovat, po švihání lankem se budete cítit o několik let mladší. A i tak časem můžete vypadat.

2. A teď, kolik tímto zábavným pohybem jsme vůbec schopni spálit? Vydařené stránky www.svihej.cz dokládají kalorický úbytek takto

  • Chůze: 250 kcal/hodina
  • Cvičení s činkami: 400 kcal/hodina
  • Cyklistika: 550 kcal/hodina
  • Běh: 600 kcal/hodina
  • Veslování: 650 kcal/hodina
  • Skákání přes švihadlo: 700 a více kcal/hodina

Hodinu samozřejmě skákat nevydržíme, nač také. Pokud se nám však skákání zalíbí, 30 minut bychom již zvládnout mohli. Během půhodinky pak spálíme zhruba 350 kcal, což se rovná:

  • 110 g grahamového pečiva
  • 110 g vánočky
  • 100 g ovesné kaše
  • 115 g pečené kachny
  • 130 g 30 % eidamu
  • 160 g uzené makrely atd.

3. Skákání procvičí jak horní, tak i dolní polovinu těla, kdy se zapojí především svaly jeho horní části, především ramena, zádové svaly, břicho a předloktí, na své si však samozřejmě přijdou i svaly dolních končetin, zejména lýtka, stehenní a hýžďové svaly, svaly plosek nohou. Skákání je právě ten pohyb, u kterého zapojíme i takové svaly, o kterých nevíme, že je vůbec máme.

4. Pokud skáčeme pravidelně, zpevníme tedy nejenom dolní, ale i horní polovinu těla, zlepšíme svou koordinaci, mozkovou činnost, zvýšíme kondičku a celkovou fyzičku. Získáváme také pohybový rytmus, podpoříme důležitost hlubokého dýchání, které pak můžeme praktikovat i bez švihadla, např. v kanceláři, na židli, zcela přirozeně.

Kdy raději nešvihat?

Je jasné, že skákání přes švihadlo nesmí bolet, pokud nás tedy trápí potíže s koleny, švihadlo ponechme raději stranou. Opatrní mají být i lidé s bolestmi kloubů na nohou, ať již jde o kolena, nebo i kotníky či kyčle. Švihadlo též odložme, pokud trpíme příliš velkou nadváhou či obezitou, zde se snažme nejprve zredukovat váhu a až poté sáhněme po lanku. V opačném případě bychom totiž mohli vážně ublížit kloubům.

A rada na závěr, i když si švihání zamilujete stejně jako já, všeho moc škodí, proto, dny, kdy budete cvičit, proložte se dny naplněnými odpočinkem, to, aby vaše svaly regenerovaly. Při skákání totiž dostávají solidně zabrat lýtkové svaly a ona bolest může být srovnatelná s bolestí po dlouhé horské túře -*. Švihadlo se projeví i v ramenou a zápěstích. Proto, cítíme-li se vyčerpaní a pod psa, protože jsme prostě skákali přespříliš, dopřejme tělu stejně dlouhý odpočinek. To samé platí pro ramena nebo zápěstí. Takže rozum do hrsti a skákejte, ale nezapomínejte na to, že i ten sebezdravější a sebeprospěšnější pohyb může být nezdravý, pokud to s ním budeme přehánět.