Proměna – Interview s Waynem Dyerem (6. část)

cm kroky poust

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vlastnosti posunu
V Quantum Change se můžeme dočíst, k čemu dochází, když nastane taková nějaká proměna. V mém případě to byl posun od ambice ke smyslu, od jara k podzimu mého života. Četl jsem o kvalitách nebo vlastnostech jedné z těchto proměn a můj zážitek, který vám tu právě popisuji, tento divný, bizarní zážitek – zvuk hlasu, vůně květin, vánek, ta naprostá jistota, že jsem s alkoholem skončil – tak jsem to hned v čtyři hodiny ráno zvolal své ženě.

Byli jsme od sebe asi 25, 30 kilometrů a já jsem jí řekl: „Asi nebudeš věřit zážitku, který jsem právě měl“, a vyprávěl jsem jí o tom. A když jsem přijel domů na večeři, vytáhla pivo a postavila ho vedle mě, nevěřila mi, když jsem se jí zeptal, pro koho to je. Řekla, že pro mě, že si vždycky dávám pivo k jídlu. Já jsem jí odpověděl, že alkohol už nepiji. Ona na to: „Nedělej si ze mě blázny, prosím tě.“ Řekl jsem jí, že si z ní blázny nedělám, že jsem s alkoholem skoncoval.

Když se podíváme na vlastnosti proměny, vidíme, že existují čtyři, když se dostáváme od jara k podzimu svého života, když se posunujeme od ambice ke smyslu. První je, že zážitek je velmi zřetelný. Mohu vám říci, že si pamatuji každý detail. Dokonce i nyní mohu popsat tu místnost, ta pruhovaná prostěradla, šaty, které visely na hřebíku, vzpomínám si na všechno, co bylo na zdech, na papíry, které se válely kolem mě, kde jsem měl boty, na všechno v té místnosti, bylo to velmi zřetelné.

Za druhé je překvapující. Objeví se to náhle jako blesk z modrého nebe. Myslím, že Bill W., zakladatel Anonymních alkoholiků, popsal podobnou zkušenost. Říkal, že to bylo, jakoby se ho dotkl závan duše a od toho okamžiku věděl, a že skončil s alkoholem. A tak založil Anonymní alkoholiky, které mnozí lidé považují za nejduchovnější organizaci na světě. Nemá předsedu ani místopředsedu. Není nijak organizovaná. Nemá žádné členské poplatky. Jediným účelem této organizace je pomáhat druhým lidem.

A právě teď někde probíhá setkání, na které chodí lidé, aby si navzájem pomáhali to překonat závislost na alkoholu, která pronikla do jejich životů. Když se nad tím zamyslíte, je to úžasná organizace. Nemá žádné funkcionáře, nemá poplatky, prostě nic. Jednoduše přijdeš a jediným účelem je pomáhat. A to také lidé, kteří tam chodí, dělají. Založil to v jednom z těchto kvantových okamžiků. Zdá se, že se tyto zážitky pravidelně někomu přihodí.

Třetí vlastností je, že jsou benevolentní. Cítíš se, jako bys byl v náručí Boha. Myslím, že to je jediný způsob, jak mohu ten okamžik popsat. Cítil jsem se, jakoby mě Bůh objal a řekl, že teď na to mám nárok, že se o mě bude starat a že s tím nebudu mít žádný problém.

Pravdou je, že po dvacet letech pití jsem se alkoholu zřekl okamžitě a mohu vám říct, že po všech těch letech, po více než dvou desetiletích, to bylo tak jednoduché, tak příjemné a snadné, že mě téměř uvádí do rozpaků vám říct, že jsem se o to ani trošku nesnažil a že jsem nikdy ani na okamžik neměl ani pokušení.

A poslední vlastností je, že je trvalé. Vydrží. Zůstane s vámi po zbytek vašeho života. S posunem do podzimu života se smysl pro vás stává mnohem důležitější než cokoliv jiného.