Proč, ačkoli méně jíme, přibíráme na váze?

cm obezni zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento článek píši pro všechny, kteří se marně snaží zhubnout i přes zjevnou úpravu jídelníčku a navýšení pohybu. Své sehrává taktéž i zdravotní stav, hormonální poruchy, substituční léčba, nicméně i zde věřím, že pokud pochopíme odpovídající principy, na kterých funguje naše tělo, opět jej probudíme k životu, ke zdraví a plné své spokojenosti.

Každý jsme jedinečný a každý z nás vyžaduje zcela jiný přístup, i zde však mnohé svedeme sami, stačí si jen naslouchat. Taktéž, pokud něco nefunguje, není tedy pro nás a je dobré již s sebou nevláčet, odložit či ponechat druhým. Tento proces hledání a nacházení se může býti zdlouhavý, nicméně pokud si na konci dojdeme k poznání, co může být víc. Proto, nespoléhejme se tolik na okolí, jakožto sami na sebe.

Mnozí z vás mi píši, posílají zdravé varianty jídelníčků, pohybových aktivit, i přes všechnu tuto snahu však naopak přiberou. Čím to je? Zkusíme si dnes na příkladu vysvětlit, jak tělo, kterému skutečně vezmeme, pak vše, co výjimečně dopřejeme, uloží v podobě tuku.

Lucka

Moje klientka je… říkejme jí třeba Lucka. Za posledních 5 let přibrala 20 kilo. Je to 36 letá diabetička I. typu, s autoimunitním zánětem štítné žlázy. To znamená, na hormonální substituci. Jeden by řekl, že přes tyto diagnózy bude redukce váhy nulová, přesto… 3 x týdně cvičí, navštěvuje kruhový trénink. Zaměstnání sedavé. Její jídelníček je následovný:

snídaně: 30 g ovesných vloček + 150 ml kokosového mléka + 1 kiwi 35 g S
svačina: 40 g žitný chléb + kozí sýr + okurka, paprika 20 g S
oběd: 40 g červené čočky + hlíva ústřičná + 100 g vepřové panenky 20 g S
svačina: 150 ml bílý jogurt + 1 čl karobu + 1 kokosová sušenka 15 g 15 g S
večeře: zeleninová placka s kyselým zelím + 1 knackebrot 5 g S

K tomu, aby organismus optimálně pracoval, je nutné dodat alespoň 150 g sacharidů na den. Cvičíme-li, sacharidy třeba o něco víc navýšit, řekněme tedy na 180 g. A teď, podívejme se, jak vypadal jídelníček Lucky. 3 x týdně pohyb a pouze 95 gramů sacharidů. Jakmile jsme jídelníček navýšily o dalších 50 gramů, váha se po měsíci pohnula dolů. Dnes s Luckou pracuji zhruba 3 měsíce, za tu dobu jsme se zbavily krásných pěti kilo. Navzdory štítné žláze, diabetu a hormonální substituci. Hladina krevního cukru je stálejší a rovněž i Lucka je spokojenější a vitálnější.

Pamatujme tedy, pokud tělu výrazně vezmeme, využije každičké příležitosti, aby když mu znovu dáme, uložilo do zásob. Snažíme-li se tedy zhubnout, mysleme na svůj sacharidový příjem. Své sehrávají rovněž i tuky. A proto, ani s těmi to výrazně nepřehánějme, 50 g denně je odpovídající množství.

Pro snazší orientaci

1 PL oleje 10 g tuku
typická hotelová mini vanička či kostička másla 10 g tuku
100 g 30 % Eidam 16 g tuku
120 g Hermelín 34 g tuku
50 g loupaných mandlí 28 g tuku
40 g croasant 8 g tuku
60 g Lina arašídová 22 g tuku
50 g chipsy solené 17,5 g tuku
100 g sardinky ve vlastní šťávě 7 g tuku

Dále vesměs platí, že čím méně sacharidů v dopoledních a obědových hodinách, tím spíše se pak tělo doptává večer. A přesně zde se mnozí najdeme. Během dne minimální porce jídla a na večer stolujeme za tři. I to je zcela přirozené, neboť co jsme tělu odepřeli, vyžádá si nazpět. Pamatujme tedy, raději jemně navyšme dopolední svačinu, nežli se dojíst po návratu z práce.

Redukce versus svalová hmota

Dále, pohyb platí za nedílnou součást našeho života. Pokud jsou věci v neustálé interakci, plynou směřujíce kupředu, povětšinou překypují zdravím, energií, svěžestí. Nyní nemám na mysli uspěchané podnikatele, ženoucí se od zakázky k zakázce… Hovořím o zcela přirozeném léčivém pohybu, jenž je podnětem k síle. A proto, rozhodneme-li se k redukci, zapojme i pohyb. Zpočátku je lepší, jsou-li aktivity spíše aerobního rázu, to znamená ty, u kterých zhluboka dýcháme. Procházky, plavání, pomalejší běh, jízda na kolečkových bruslích, kolo… Máme-li 30 kilo nadváhu, bude lepší, spíše, než kruhový trénink, upřednostnit každodenní svižnější procházku, 30 minutovou jízdu na rotopedu atd… A posléze, jakmile začneme pomalu hubnout, optimálně 0,5 kg týdně, proložme aerobní pohyb anaerobní aktivitou, posilujme ruce, bříško, stehna a hýždě, aby pak všechna shozená kila, nebyla spíš na škodu. Není totiž cílem zhubnout 30 kilo a pak mít nepěknou uvolněnou postavu. Jemné svaly jsou další krásný základ, který podepírá páteř, udržuje stabilitu, činí nás sebevědomější. Navíc, čím vyšší procento svalové hmoty, tím je i metabolismus o něco rychlejší…

Buďme trpěliví

Z vlastní zkušenosti vím, že mnohdy třeba počkat. Osobně, když jsem tu před pár léty začala se zdravějším životním stylem, který jsem doplnila o pohyb, celý tento proces trval dlouhé čtyři měsíce, než jsem si všimla jemnější redukce, tvorby svalové hmoty… Kdybych to vzdala již po prvním měsíci, což se u mnohých stává, nikdy bych se nedočkala toho, co přišlo posléze. Proto, nespěchejme a ve všem novém spatřujme příležitost, jak se tu ještě více posunout… Přeji hodně sil 🙂