Probiotika a zánět dásní

probiotika a zanet dasni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vznik zánětu dásní a komplikující faktory

I když probíhá rozsáhlá osvěta, přesto až 90 % dospělé populace trpí zánětem dásní, a ten většinou souvisí s nedostatečnou ústní hygienou. Tehdy se hromadí v ústní dutině bakterie za vzniku zubního plaku. Ten je vazký a přilne na povrch zubů i dásní. Když není prováděna zubní hygiena, plak postupně ztvrdne, promění se v zubní kámen a dráždí dáseň.
V tom okamžiku vznikají podmínky pro rozšíření infekce. Když k tomu přičtete kouření, některé nemoci (jmenovitě cukrovka, užívaná hormonální antikoncepce, nemoci, při kterých se užívají kortikoidy, a konečně i stres), rozvine se nemoc do nepříjemných komplikací.

Specifikum v těhotenství

Zánět dásní se objevuje také v těhotenství. Tehdy se přidávají další faktory v podobě různých histologických, sérologických, imunologických a hormonálních změn v tkáních dásní. Ve štěrbinách v místě, kde se čára dásní setkává se zubem, se vylučuje tekutina, která se při uvedených změnách zahustí a dává vznik prostředí, jež vyhovuje ústním bakteriálním koloniím, včetně kolonií anaerobů, které by se zde normálně neměly vyskytovat. Jako reakce imunitního systému na vzniklou situaci se zvýší koncentrace prozánětlivých cytokinů, a to vše vede k zánětu. Těhotenský zánět dásní se tedy liší od běžného zánětu dásní.

Pro vhodné složení mikrobiomu úst

Dutina ústní, a tedy také dásně jsou součástí trávicí trubice, to znamená, že problém na dásních je zrcadlem toho, co se odehrává ve střevu. A tak je logické, že pouhé mechanické ošetřování dásní neřeší kompletní podstatu.
Důležitou roli v rozvoji běžného zánětu dásní i těhotenského zánětu dásní hraje i složení mikrobiomu v ústech. Některé kmeny bakterií vyvolávají výraznější zánětlivou reakci, jiné ji naopak uklidňují. Zánětem dásní se trápí hodně lidí a těhotných žen, a to i navzdory tomu, že pozornost ústní hygieně věnují. Používají k tomu řádku prostředků, jimiž je zaplavují reklamní nabídky.

a) Ale zjišťuje se, že se stále nepomýšlí na pravidelnou konzumaci probiotik s nutností udržet rovnováhu mikrobiomu. Použil jsem slovo „s nutností“, protože působením dnešních civilizačních faktorů je nesnadné symbiózu mezi mikroorganismy udržet. K podpoře probiotik je vhodné ještě přidávat prebiotika. Mám v oblibě chlorellu a mladý ječmen.

b) U závažnějších stavů je vhodné vyšetřit mikrobiom, a tím můžete získat obraz přesné mozaiky mikroorganismů. Pokud se ukáže nedostatek jednotlivých druhů, pak je lze specificky do kolonie nasadit. U zánětů dásní, hlavně těhotenských, jak prokázaly studie v univerzitní nemocnici ve Würzburgu, často chybí limosilactobacillus reuteri, dříve nazývaný lactobacillus reuteri protectis. Běžně se vyskytuje ve střevní a ústní mikroflóře zdravých lidí, pokud mají rovnováhu mikrobiomu.

c) Zmíněnou chlorellu lze kromě polknutí použít k cucání. Vezmete jednu zelenou tabletku a přitisknete si ji jazykem na citlivé místo, kde je zánět, a necháte ji tam volně působit, až se zcela rozpustí, a to lze opakovat několikrát po sobě. Chlorella má několik užitečných vlastností, které pomáhají zmírnit probíhající zánět.

Na chronický zánět

Někdy lidé píšou do naší poradny, že jejich zánět dásní je chronický. Pak je vhodné klást otázku: Uskutečňuje se rozvoj chronického zánětu díky způsobu léčení, respektive potlačováním příznaků např. antibiotiky? Pak lze tento jev předpokládat. Již jsem o tom psal v článku https://www.celostnimedicina.cz/progresivni-postup.htm. Žel, je to celkem klasický obraz dnešní doby.

Index MK

A co index omega mastných kyselin? Pokud máte chronický zánět, bylo to někdy u vás sledováno? Porušený poměr omega kyselin vede totiž k různým potížím, kdy máte v těle už vytvořené prostředí tzv. spínačů pro nemoc…
Nesprávný poměr omega mastných kyselin je v takových případech všeobecně znám, také toto téma popisuji v článku:
https://www.celostnimedicina.cz/omega-mastne-kyseliny.htm.

Ukazuje se, že nepoměr omega 6 a omega 3 je podstatou mnoha chronických a zánětlivých stavů. Když si představíte, že byl měl být poměr omega 6 a omega 3 asi tak 3:1, avšak průměrný Středoevropan má podle statistických dat 15:1, pak je to obecně zlé… A staví to otazníky nad klasické teorie o příčinách různých zánětlivých nemocí, kardiovaskulárních chorob, nad statinové teorie v případě cholesterolu, nad teorie o příčinách alergií, demencí a psychických poruch a také nad teorie o příčinách degenerativních stavů. Seznam by mohl být dlouhý. A netýká se jen nemocných dospělých lidí, ale také dětí.

Nicméně, pokud váš balanční index omega 6 ku omega 3 není správný, pak je nutné totálně změnit stravování a životní styl, aby se tento poměr upravil. Bez této celkové změny se sotva (či málo) dočkáte zlepšení, protože v těle jsou vytvořeny podmínky pro zánět.

Závěr týkající se zánětu dásní

Vedle kvalitní ústní hygieny může být dobrým pomocníkem ve zmírnění zánětu dásní pravidelná konzumace probiotických a prebiotických přípravků. Článek však naznačuje, že to nestačí, protože je třeba učinit mnohé celkové změny.

MUDr. P. Šácha