Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Myslíte si, že děláte pro své zuby maximum. Však používáte spousty různorodých past, výplachů, bylinek. Koupelnu zdobí rozmanité tvary zubních kartáčků. U někoho dokonce i elektronický kartáček nebo zubní sprcha. Bohužel tudy cesta nevede. Děláte pouze maximum pro to, aby byl nakrmen moloch kosmetického průmyslu. Vždyť vás také každý den masírují reklamou. Ale co se zubů týče, reklamy nám bohužel lžou, „jako když tiskne“.
Proč se kazí zuby?
Podívejme se nejdříve na to, co vlastně přibližně 95 % onemocnění žvýkacího aparátu způsobuje. Je to vždy zubní plak neboli dentální mikrobiální povlak. Ten zapříčiňuje vznik zubního kazu a tudíž i jeho komplikace, jako je zánět zubní dřeně, zánět okostice, abscesy. Zapříčiňuje i vznik zánětu dásní a jeho pokročilé fáze – parodontitidy (lidově parodontózy). V zásadě je možné říci, že bez zubního povlaku se nevyvine onemocnění zubů a závěsného aparátu zubu. Je to až tak jednoduché? Ano, je.
TIP Celostní medicíny: Na kazivosti zubů se i podílí ústní mikrobiom. Co byste o něm měli vědět a jaký je jeho vliv na imunitu?
Jak se zbavit zubního povlaku?
Trvale se zbavit mikrobiálního povlaku nelze. Zuby přibližně za 20 minut po důkladném vyčištění pokryje tzv. pelikula. To je přirozený měkký ochranný obal zubu získaný ze sliny. Bohužel pelikulu v průběhu dne kolonizují bakterie. Nejdříve to jsou tzv. pionýrské bakterie. A bakterie vytváří tzv. biofilm. Na biofilm nasedají jiné bakterie a dochází k tzv. vyzrávání plaku. Vyzrálý plak poté způsobuje výše zmíněné komplikace (zubní kaz a zánět dásní). K vyzrávání plaku však dochází až za desítky hodin!
Jak plaku předejít?
Očištěním zubů. Mechanickým očištěním. Zapomeňte na jakékoliv chemické výplachy. Aby byl výplach natolik účinný, že by se dalo obejít bez kartáčků, byla by to natolik agresivní látka, že by nám v ústech sice zuby a kost uchránila, ale museli bychom se obejít bez jazyka a sliznic.
Mechanickou očistu je pak nutné provést kartáčky. Ale pozor! Jenom klasický kartáček nestačí!
Představme si zuby, které chceme očistit jako řadu krychlí. Na jedné straně tyto pomyslné krychle leží (kořen zubu). A tato strana nás, u zdravého zubního aparátu, příliš zajímat nemusí. Klasickým kartáčkem očistíme 3 strany pomyslné krychle.
Čím bude mít tento kartáček jednodušší tvar (plochý) a čím bude mít menší hlavu, bude očištění zubů kartáčkem efektivnější. Je také nutné mít na paměti, že kartáčky s příliš měkkými vlákny je nutné čistit zuby podstatně déle. Tvrdá naopak nadměrně obrušují zuby. Vhodné je tedy zvolit zlatou střední cestu a kartáček alespoň jednou měsíčně vyměnit. Kartáček s roztřepenými vlákny očišťovací schopnost rapidně ztrácí.
Jak čistit zbývajícími strany zubu?
Zde nám něco chybí. A jak jsme si uvedli výše, výplach, ani pasta to nespraví. Že by klasický kartáček dostatečně pronikal do mezizubního prostoru, na to rovnou zapomeňte. Příroda nám zvláště u zadních zubů připravila nemilé úskalí. Na boční straně zoubků od špičáku dozadu je totiž dutinka. A dvě dutinky vedle sebe pak vytváří prostor, ve kterém je velmi obtížné efektivně pracovat něčím, co nezmění tvar při vstupu do tohoto prostoru.
Svým pacientům připodobňuji situaci k špinavé láhvi od mléka. Zkusme tuto láhev nejdříve vyčistit vařečkou. Asi podobným způsobem působí párátko nebo zubní nit. Poté zkusme malý kartáček. Výsledek bude lepší, ale láhev je v zásadě stále špinavá. A teď zkusme kartáč, který nám změní svůj průměr ohnutím vláken při vstupu do hrdla, aby se poté rozvinul na kartáč tak velký, že nám vyplní objem celé lahve. Po pár tazích je láhev naprosto čistá. Stejným způsobem bychom měli volit i mezizubní kartáček.
Jak vybrat mezizubní kartáček?
Tato volba by ale měla být vedena rukou odborníka: zubního lékaře nebo dentálního hygienisty. Veskrze lze říci, že pacient je sám k sobě velmi ohleduplný a pokud je volba velikosti mezizubního kartáčku ponechána na něm, zvolí velmi malý průměr kartáčku. Bohužel i někteří kolegové pacienty velikostí kartáčků dosti „šetří“.
Dásně budou při čištění mezizubním kartáčkem velmi pravděpodobně první 2-3 týdny krvácet, s tím počítejte. To je známka přítomnosti zánětu dásní, ne toho, že si ubližujete. A není divu, že je zánět dásně přítomen. Vezměte si, jak dlouho se někteří tomuto prostoru vůbec nevěnovali! Po 3 týdnech se bolestivost a krvácení dásní značně sníží. Začínáme o zuby pečovat způsobem takovým, jak by to mělo vypadat od začátku přítomnosti zubů v dutině ústní. Krvácivost dásní mimo jiné také zubnímu lékaři ukáže úroveň Vaší dlouhodobé spolupráce.
Nyní tedy víme, co všechno bychom měli mít k dispozici a můžeme vyrazit požádat odborníka, aby nám změřil velikost mezizubních prostorů. Každý erudovaný stomatolog či erudovaná dentální hygienista, by měl tuto činnost zvládnout.
Mezizubní kazy
U pacientů často diagnostikujeme velké množství mezizubních kazů při jejich první návštěvě či dlouhodobé absenci. Je téměř pravidlem, že zde vhodná mezizubní hygiena chybí nebo je opomíjena. Často pacient také pomůcky pro mezizubní hygienu svévolně zamění a nechá se svést ze správné cesty marketingovou masáží. Bohužel tyto případy končí v lepším případě několika novými výplněmi. Díky pokroku je však již možné preventivními rentgenovými snímky problémy zachytit ve velmi rané fázi a vážnému poškození předejít.
TIP Celostní medicíny: Kartáček a správná technika čistění udělá velkou část práce v prevenci zubního kazu. I přesto je důležité zabývat se složením zubních past – ne kvůli reklamě, ale kvůli jejímu obsahu, protože i zde nacházíme mnoho škodlivin, které si pak dvakrát denně dáváme do úst.