Přivoňte si k životu!

aromaterapie na kašel

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo by to byl řekl, že tolik oblíbená pelargonie pěstovaná v truhlících za okny kuchyně je vlastně příbuzným druhem Pelargonium graveolens neboli geránia, z jehož chlupatých vroubkovaných listů se destilací vodní parou získává gerániový esenciální olej? Jeho vůně je svěže květinová, mírně svíravá až kořenitá. Je důležitou složkou parfémů, využívá se jako náhražka tolik vzácného růžového oleje a je mu přezdíváno „růže chudých“.

Cesta k energii JIN

Tento olej, který v sobě skrývá energii chladné a vlhké povahy, v nás posiluje složku jin, jež má uklidňující a zvlhčující funkce. Geránium je tak ve směsi třeba s jemným mandlovým nosným olejem výborným pomocníkem při suché, zánětlivé pokožce, ekzémech a lupénce. Jemná, a přitom silná vůně geránia uvolňuje nervy, a pomáhá tím u stavů chronické či akutní úzkosti, napětí a nervovém vyčerpání. Sáhněme tedy po gerániové esenci a přivoňme si, když se cítíme přepracovaní, zahlcení stresem a úkoly hrnoucími se ze všech stran, a setrváváme tak už příliš dlouho v racionalitě a produktivním – jangovém způsobu života. Esence se hodí pro workoholiky, lidi stále až nezdravě popoháněné vpřed navzdory vyčerpání. Též pro hyperaktivní jedince, kteří zapomněli, jak chvíli zpomalit, vnímat se a spojit se svými pocity a dojmy, a jejichž nadměrná činnost mysli je odděluje od vlastních emocí. Zchlazením a potlačením přílišné vůle je nám dopřán čas pro uvolnění a obnovení zdrojů.

Duše geránia tak otevře cestu k znovuzískání schopnosti intuice, tvořivosti a vnímavosti.

Volnost emocí

Geránium náleží k elementu Vody a Země. Podporuje cirkulaci energie čchi, obnovuje jin ledvin, posiluje čchi sleziny a slinivky. Hlavně však vyživuje tělo dodáním celkové energie jin, která má v konečném důsledku soustřeďovací účinek, čímž se dostáváme „k sobě“, do klidu, ke své podstatě, a můžeme se tak volně a lehce spojit se svou pocitovou stránkou a nebýt odděleni od svých emocí. Tato esence harmonizuje v mozku oblast zvanou hypotalamus, která má na starosti slaďování vnitřních orgánů do komplexní odpovědi na podněty a je mimo jiné zapojena i do fungování endokrinního a limbického systému. Geránium se výborně hodí do ženských směsí pro harmonizaci hormonální hladiny, neboť stimuluje produkci progesteronu a ulevuje v době PMS či menopauzy.

Esence lásky a důvěry

Archetypálně je gerániový olej spojován s řeckou bohyní lásky a krásy Afroditou a je nazýván olejem lásky a důvěry. Na jemnějších úrovních léčí zranění srdce, odstraňuje zlobu a učí nás nádherné schopnosti odpouštět. Esence geránia je hluboce pečující, soucitná a něžná. Vyživuje vnitřní dítě a pomáhá uvolnit cestu od chladné logické mysli směrem k hřejivé lásce srdce.

Celou nabídku olejů od značky Energy naleznete zde.

Zdroj: www.energy.cz/vitae