Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dobré trávení je základem nejen našeho fyzického, ale i duševního zdraví. Náš žaludek rozmělňuje potravu a štěpí ji na potřebné živiny. „Přátelské baktérie“ střevního traktu (bakteriální mikroflóra), podporují kvašení a zajišťují odvod odpadních látek z organismu. Za odvod tekutin z těla jsou zodpovědné ledviny. Játra pak neutralizují jedy a jiné škodlivé látky, zajišťují energetickou látkovou výměnu a udržují hladinu cukru v krvi. Také se v nich transformují užívané léky.
Z výše řečeného vyplývá, že je opravdu velmi důležité pečovat o naše trávení, k čemuž nám mohou pomoci nejrůznější přírodní látky obsažené v řadě doplňků stravy. Dlužno i připomenout nutnost dostatečného spánku, potřebu vyhýbat se stresu, mít pravidelný pohyb a kvalitní jídelníček bohatý na zeleninu, ovoce, luštěniny, ryby a bílé maso. Důležité je ovšem také dodržovat pitný režim.
Pomoc z přírody při potížích s trávením
Jaké jsou prostředky z přírody, které nám mohou pomoci při potížích s trávením? Většinou se jedná o léčivé rostliny a koření.
Byliny pro dobré zažívání
Nejoblíbenější je fenykl obecný (Foeniculum vulgaris). Fenykl pomáhá zmírňovat nadýmání (flatulenci) a podporuje trávení. Někdy je kombinován s mátou peprnou (Menthae piperitae). Máta rovněž zmírňuje projevy nadýmání, zlepšuje trávení, ale také mírní křeče a zvyšuje produkci žaludečních šťáv. U žen zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
K lepšímu trávení může pomoci také méně známá bylinka – citronová tráva (latinsky Cymbopogon citratus), což je statná a vytrvalá tráva z čeledi lipnicovitých rostoucí v tropických oblastech. Tato cizokrajná léčivá rostlina podporuje snižování hladiny cholesterolu, má příznivé uklidňující účinky, pomáhá při nachlazení a chřipkách (tlumí horečku a měla by působit i protizánětlivě a antibakteriálně), zlepšuje trávení (a tím pomáhá zmírňovat nechutenství), v psychické oblasti podporuje koncentraci a účastní se na detoxikaci jater či ledvin.
Dále je možné z mnoha přírodních látek zmínit například pomerančovník hořký (Citrus aurantium), který je také známý pod jménem bigaradie. Má bílé květy a oranžové plody. Je původní formou našeho dobře známého pomeranče a roste divoce v přírodě. Z pomerančovníku jsou využívány listy, výhonky, květy a slupky (oplodí) plodů. Z listů, výhonků i ze slupek se destilují silice, které mou být zpracovány v lihovou tinkturu. Všechny tyto přípravky podporují trávení, ale i zlepšují chuť k jídlu.
Žlučník a bylinky
Jiné léčivé rostliny pomáhají při potížích se žlučníkem. Jeho činnost podporuje řepík lékařský (Agrimonium eupatorium). V případě nízké tvorby žluči a při žlučníkových potížích je možné pít čaj, obsahující jablečník obecný (Marrubium vulgare). Vylučování žluči a trávení rovněž podporuje oman pravý (Inula helenium).
K dalším bylinkách podporujícím správné fungování žlučníku ještě například patří andělika lékařská (Archangelica officinalis), čekanka obecná (Cichorium intybus), černucha setá (Nigella sativa), dobromysl obecná (Origanum vulgare), hořec žlutý (Gentiana lutea) a oblíbená zeměžluč lékařská (Centerium erythrae).
Glukomannan
Specifickou látkou je glukomannan. Z chemické stránky se jedná o pektinový polysacharid, jehož zdrojem je rostlina Amorphophallus konjac (zkráceně konjac). Je to hlíznatá trvalka, která roste zejména v oblasti tropické a subtropické východní Asie. V těchto oblastech sloužila jako zdroj k výrobě mouky. Pro podporu trávení je důležité, že gelovitá hmota, vytvořená v žaludku z glukomannanu, obaluje i části ostatní přijaté potravy a zpomaluje její rozklad trávicími enzymy. Ve střevech navíc glukomannan působí jako přirozené projímadlo a také jako prebiotikum – potrava pro střevní probiotickou mikroflóru.
Koření a semena
Z koření je možné zmínit kmín kořenný (Carum carvi) a anýz vonný (Pimpinella anisum). Kmín kořenný velmi dobře pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím i trávení. Dalším kořením, které také pomáhá při nadýmání a uvolňuje křeče, je anýz vonný. K odstranění trávicích potíží může velmi dobře posloužit i mateřídouška (Thymus serpyllum), která pomáhá snižovat tvorbu plynů a naopak zvyšovat tvorbu žaludečních šťáv.
Při zácpě je velmi užitečné semeno lnu setého (Linum usitatissimum). Toto semínko pomáhá díky velkému množství slizu, které obsahuje, změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Důležité je vždy užívat doporučené množství! Známější a oblíbenější je psyllium, tedy přesně osemení jitrocele indického (Plantago psyllium). Jeho semena obsahují vlákninu, ve střevě nabobtnají a tlakem na stěnu střevní stimulují k vyprázdnění.
Enzymy
Lepšímu trávení napomáhají také přírodní enzymy papain a bromelin. Papain patří mezi enzymy, který štěpí proteiny neboli bílkoviny. Získává se z rostliny papaya a z některých dalších plodů frakcionováním, odstřeďováním a ultrafiltrací. Bromelin (bromelain) je vlastně skupina enzymů, všeobecně známých pod názvem bromelin. Tyto enzymy zlepšují trávení (snižují pálení žáhy, vylepšují zapáchající dech, zmírňují plynatost, průjem nebo zácpu), zlepšují činnost tenkého a tlustého střeva, omezují hnilobné procesy, kvašení. Bromelin rovněž pomáhá odstraňovat z našeho těla odpadové látky, čímž napomáhá detoxikaci organismu.
Probiotika a minerály
Velmi důležité pro správné trávení je optimální fungování střevní mikroflóry, kterou podporují probiotika, k jejichž nejznámějším kmenům patří laktobacily a bifidobakterie. Tím, že pozitivně působí na střevní mikroflóru, rovněž brání přemnožení škodlivých bakterií a snižují jejich aktivitu. Pomáhají při léčbě průjmů, ale také jako prevence při cestách do ciziny, případně pomocník, který zlepšuje stav střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Podporou střevní mikroflóry také podporují správný chod imunitního systému.
Z minerálních prvků je pro trávení důležitý hořčík. Jeho nedostatek se může významně podílet na vzniku zácpy. Důležitou roli hraje nepřímo i fakt, že hořčík pozitivně působí na nervový systém.