Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Současná doba sebou přináší ve velké míře stres a s ním spojené obavy a stavy úzkosti. Neustále se něčeho obáváme, bojíme se, jsme vystaveni z okolního prostředí přívalu negativních zpráv a informací.
Dá se to často obtížně pojmenovat. Je to stres, úzkost, napětí, neuróza, deprese či stálý neklid? Prozatím se spokojíme s termínem stres. Příznaky klinické deprese jsou jiného charakteru. Projevů stresu je mnoho – je to pocit vnitřního neklidu a chvění, potíže s rozhodováním, změny nálad, zvýšená podrážděnost, pocity úzkosti, zapomnětlivost, opakované kontroly všeho, co jsme udělali, nadměrné starosti o sebe a svoje zdraví, vyhýbání se odpovědnosti a řada dalších příznaků.
Z fyzických příznaků lze jmenovat nedostatek energie, bolest a pocit sevření za hrudní kostí, pocení, zrychlené dýchání, nepravidelná srdeční činnost, bolesti hlavy, poruchy spánku, nechutenství a rovněž řada dalších.
Jak se mu dá čelit?
V každém případě je dobré zvolit určitou formu relaxace (jóga, autogenní trénink, meditace a jiné). Rovněž je dobré si vybrat nenáročnou rekreační formu sportu – běh, chůze, jízda na kole či plavání. Je také dobré si vyhradit čas na odpočinek s rodinou nebo přáteli. Spánkový režim je také velmi důležitý – včas a pravidelně jít spát, mít dobře vyvětranou ložnici, nečíst ani nesledovat televizi dlouho do noci a tak podobně.
K nejoblíbenějším přírodním prostředkům patří léčivé rostliny. Do jedné skupiny můžeme zařadit tzv. rostlinná sedativa – kozlík lékařský, mučenku pletní, meduňku lékařskou a chmel otáčivý. Často se vyskytují, ať už samostatně či v kombinacích, v řadě přírodních přípravků. Zklidňují a zmírňují projevy napětí a jsou vhodné zejména při nespavosti, kdy se užívají před usnutím (samozřejmě za dodržení zmíněných zásad spánkové hygieny). Je třeba počítat s tím, že je třeba je užívat delší dobu a pravidelně, než se dostaví kýžený efekt. Je sice pravda, že chemické hypnotikum jednorázově pomůže výrazněji, ale má řadu nežádoucích účinků a lze si na něj vypěstovat návyk.
Další dvě látky by se daly zařadit do tzv. skupiny přírodních antidepresiv. Patří tam třezalka tečkovaná a aminokyselina l-tryptofan. Třezalka je doporučována při lehčích a mírnějších formách deprese (těžší stavy patří do kompetence psychiatra či alespoň klinického psychologa!). Dále se dá užívat při nespavosti, problémech s usínáním, stavech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách. Třezalku je třeba užívat pravidelně minimálně dva až tři týdny, než se dostaví požadovaný efekt. Je třeba zdůraznit, že třezalka se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv (dochází k nežádoucímu zvýraznění jejich účinku, k tzv. serotoninergnímu efektu), hormonální antikoncepcí a dalšími léky. Nesmí se rovněž během jejího užívání opalovat či chodit opalovat, mohla by vám naskákat vyrážka (tzv. fototoxický efekt). Nesmí ji užívat také pacienti po transplantaci, s autoimunitními chorobami a HIV pozitivní. V případě pochybností se můžete vždy poradit v naší poradně.
Druhá látka je aminokyselina l-tryptofan. Tryptofan se v krevním oběhu mění na serotonin. v mozku za přítomnosti pyridoxinu (vitaminu B6). Tryptofan se rovněž nesmí kombinovat s antidepresivy. Ovšem na rozdíl od třezalky u něj nejsou uváděny interakce s dalšími skupinami léčiv vyjma psychofarmak a můžete se i opalovat. Zlepšuje náladu, zmírňuje pocity napětí a zklidňuje. Také u něj se účinek dostavuje postupně. Při předávkování může způsobovat poškození jater či rakovinu žlučníku či tlustého střeva. L-tryptofan nesmějí užívat lidé trpící rakovinou, kteří trpí nedostatečnou funkcí jater či ledvin (důvodem je vznik eosinofilně-myalgického syndromu, EMS), který může být velmi nebezpečný.
Při nespavosti může také pomoci látka l-theanin, která je obsažena v zeleném čaji. Pomáhá navozovat pocit hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky tím, že zvyšuje aktivitu alfa vln a dokáže tak přispět k dobré kvalitě spánku.
V některých novějších přípravcích, se také můžeme setkat s látkou označovanou jako SAMe (S-Adenosyl methionin). S-adenosylmethionin (SAMe) je přirozeně se vyskytující sloučenina, kterou můžeme nalézt v téměř každé tkáni a tekutinách v těle. Podílí se na mnoha důležitých procesech.
Některé výzkumy naznačují, že SAMe může pomoci při mírné až středně silné depresi a nejsou zatím u něj uváděny nežádoucí účinky jako u antidepresiv (bolesti hlavy, nespavost, a sexuální dysfunkce). Vědci si nejsou jisti, jak přesně funguje SAMe, ale spekulují, že může zvýšit množství serotoninu v mozku (stejně jako většina antidepresiv).
Příznivé účinky na nervový systém má také rozchodnice růžová, která pomáhá při stresu, poruchách spánku a nechutenství.