Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Strie je velký kosmetický problém, který trápí mnoho žen (a v současnosti také již malé procento mužů).
Strie jsou vlastně drobné jizvičky v kůži, které vznikají narušením, popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Mají podobu modrých, růžových či stříbrných trhlinek v době, kdy tělo prodělává nějakou radikální nebo výraznější proměnu. Nejčastěji se to stává během těhotenství, ale může k nim dojít při prudkém nárůstu na váze nebo u obézních lidí vůbec. Toto zapříčiní, že je pokožka během krátké doby nějakým způsobem „roztažena“ a spodní vrstva pokožky se v poměrně krátkém čase nemůže přizpůsobit nově vzniklému rozměru a proto praská.
Míra elastičnosti pokožky je daná genetickými předpoklady každého jedince. Strie se tudíž nevyskytují jen u žen, ale mohou postihovat i muže, jak jsem již zmínil. U mužů se mohou vytvořit například při sportu – posilování (prudké nabírání svalové hmoty). Nejčastěji se objevují na břichu, bocích, hýždích a někdy i na ňadrech.
V případě strií je velmi důležitá prevence, protože bohužel již vytvořené strie prakticky nezmizí. Je možné je odstranit pouze laserem, ale ani v tomto případě nelze zajistit 100% úspěšnost. Jejich viditelnost můžete pouze snižovat příslušnými krémy. Při prevenci je třeba pokožku hodně hydratovat, například po sprchování je vhodné použít mastnější krém nebo emulzi. Vhodné kosmetické přípravky se tedy používají zejména jako prevence, a to nejlépe dvakrát denně. Užitečné jsou mastné krémy a oleje. Konečný efekt je samozřejmě individuální, ale použitím krému se zlepší pružnost pokožky a tím se předejde tvorbě malých prasklin na kůži, které jsou často dědičnou záležitostí. Jak už je výše uvedeno, léčba strií je velmi problematická a často také nákladná.
Nejlepší doba k řešení problému s již vzniklými striemi je hned na začátku. Při zjištění výskytu strií je třeba co nejrychleji začít tento problém řešit. Strie mohou vzniknout v podstatě kdykoliv. Při prevenci jsou různé typy olejů proti striím, které dostatečně hydratují namáhanou pokožku. Rostlinné oleje dodávají pokožce hydrataci, navracejí jí vláčnost a pružnost. Kosmetické přípravky působí preventivně při změnách tělesné hmotnosti a zlepšují stav již existujících kožních nedostatků. O několika z nich bych se chtěl v tomto článku zmínit. Uvedu i další oblasti, kde je možné tyto oleje použít.
Marulový olej
Marulový olej přispívá k regeneraci pokožky a udržuje ji v dobrém stavu. Olej z marulového stromu je lisovaný za studena. Je vhodný v preventivní péči o problematickou pleť i namáhanou nebo zralou pokožku (sklon k akné, celulitidě, jizvy, strie, stařecká kůže, tvrdá kůže), kdy se projeví jeho antioxidační, hydratační a antiseptické vlastnosti.
Mandlový olej
Mandlový olej je znám svým pozitivním působením na kůži, vlasy a pro další zdravotní výhody. Tento olej je bohatý na vitamín A, B a E. Má hydratační, hojící a anti-aging působení. Lze ho využít ke zjemnění pokožky, odstranění tmavých skvrn, ke snížení podráždění, prevenci strií a také k ochraně proti poškození sluncem.
Arganový olej
Arganový olej má výrazně antioxidační účinky. Je hodnotný vzhledem k vysokému obsahu mastných nenasycených kyselin a vitamínu E, který chrání pokožku před volnými radikály. Prospěšné jsou také jeho zvláčňující účinky. Tento olej vyživuje a hydratuje všechny typy pleti, blahodárně působí na pokožku zarudlou, vysušenou, s ekzémy i lupénkou, zpomaluje stárnutí pleti a zjemňuje již vzniklé vrásky. Je vhodný i pro jemné oční okolí, zjemňuje pleť a obnovuje její pružnost, je vhodný i po holení, příznivě působí na tvorbu kolagenu a elastinu, zabraňuje tvorbě strií.
Švestkový olej
Švestkový olej hydratuje suchou pokožku, vlasy, nehty a chrání před volnými radikály. Je jedním z nejrychleji se vstřebávajících olejů. Voní intenzivně po marcipánu a mandlích. Obsahuje velké množství omega-mastných kyselin a vitamínů A, C a E. Zpomaluje proces stárnutí a zlepšuje pružnost pokožky. Vysoký obsah vitamínu C přispívá k omlazení pleti a pokožky. Obsažené mastné kyseliny pomáhají utěsnit trhliny ve vnější vrstvě pokožky. Švestkový olej také urychluje tvorbu kolagenu a účinně tak pomáhá v boji proti škodlivým volným radikálům. Má hydratační vlastnosti, a protože má schopnost zesvětlovat tmavá místa pokožky, pomáhá snižovat výskyt kruhů pod očima, vrásek a suché pokožky.
Mangový olej v boji proti striím
Za studena lisovaný olej z mangových semen je bohatý na vitamíny A, E a C. Prokazatelně zlepšuje produkci elastinu a kolagenu, což jsou dva důležití hráči při vzniku strií. Navíc krásně voní a v jedinečné kombinaci s kokosovým máslem, tapiokovým prachem a kakaovým máslem si ho můžete dopřát v certifikované BIO kvalitě.
Trnkový olej
Jedná se o takzvaný pěstící tělový olej. Je určen především pro období těhotenství a pro zeštíhlení, neboť podporuje elasticitu pokožky a působí preventivně proti výskytu strií. Ale pomáhá i u jiných skupin osob. Chrání a posiluje dětskou pokožku a aktivuje zralou pokožku. Nezanechává žádný nadbytečný mastný film na pokožce. Lze ho rovněž použít pro aromaterapeutické masáže celého těla. Je vhodný při prevenci vzniku strií, podporuje elasticitu.
Amarantový olej
Amarantový olej obsahuje vysoké procento amarantového oleje s účinnou látkou skvalen, která má výrazné regenerační účinky. Vzhledem ke svému složení je vhodný i pro ošetření pokožky poškozené slunečním zářením a radioterapií. Je vhodný pro ošetření suché a citlivé pokožky celé rodiny včetně dětí a pro prevenci tvorby strií.
Měsíčkový olej
Měsíček lékařský má regenerační účinky na citlivou a popraskanou pokožku. Udržuje pokožku ve zdravé kondici a blahodárně působí proti jejímu podráždění. Je vhodný na kůži s výskytem zhojených jizev a otoků po námaze a v oblasti křečových žil a kolem bércových vředů.