Přírodní látky podporující kojení

baby 821625 960 720 e1570443764485

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V období kojení, podobně jako v období těhotenství, mají ženy velmi omezený výběr léčivých rostlin, které mohou užívat. Nicméně existuje jedna skupina léčivých rostlin, kterou nejen že mohou užívat, ale je velmi často i jim doporučována. Jsou to tzv. galaktogoga, léčivé rostliny podporující tvorbu mateřského mléka.

Galaktogoga

Je to tedy označení pro látky podporující kojení, které jsou používané k vyvolání, udržování a zvýšení produkce mléka. Podle některých odborných názorů většina galaktogog projevuje své farmakologické účinky prostřednictvím inhibice dopaminergních receptorů, což vede ke zvýšení hladiny prolaktinu, a tedy i ke zvýšení tvorby mléka. Jejich využití by mělo být vyhrazeno pouze pro případ, kdy veškeré příčiny v problematickém kojení se podařilo odstranit, a přesto se kojení nedaří. Předpokládá se, že zvyšují hladinu estrogenu, což je relevantní k produkci mateřského mléka. Dříve byl za hlavní účinnou látku v této skupině považován anetol. Nicméně další výzkum však naznačuje, že skutečné farmakologicky účinné látky jsou polymery anetolu, jako je dianetol a fotoanetol.

Další teorie vysvětluje účinek galaktogog tak, že jejich interakce probíhá po ose dřeně nadledvinek, hypotalamusu, hypofýzy a gonadální žlázy (adreno-hypothalamo-hypophysealgonadal axis), což se dá obrazně popsat stavem, jako by tyto jednotlivé endokrinní žlázy byly jedinou entitou. Dá se předpokládat, že je zde souvislost s tím, že je zmíněné dopaminové receptory blokují, protože dopamin funguje také jako neurohormon. Jako takový je vytvářen v hypotalamu a označuje se tam též jako prolaktin inhibující hormon (PIH). Tyto léčivé rostliny se používají na podporu tvorby mateřského mléka (a na zlepšení trávení) již staletí, kdy jejich znalost patřila mezi základní vědomosti porodních („babicích“) bab, kořenářek a lidových léčitelů. Odtud přešlo jejich použití na půdu vědy do hájemství farmaceutické botaniky a farmakognosie. Vědci podrobně popsali složení léčivých rostlin, jednotlivé obsažené látky a jak působí.

Diskuze o jejich přínosu pro zdraví maminek a dětí stále ještě probíhá, tudíž do budoucna se ještě můžeme o nich dozvědět ledacos zajímavého. Je ale důležité, že je zde možnost podpořit kojení jako přirozený proces přírodními látkami.

Jaké léčivé rostliny patří do této skupiny?

Mezi nejčastěji používané patří fenykl obecný, bedrník anýz, pískavice řecké seno, ostropestřec lékařský nebo jestřabina lékařská.

Fenykl obecný

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) je všeobecně velmi dobře známá léčivá víceletá rostlina. Roste planě ve středomoří, ale můžeme na ní narazit v okolí Černého moře i v některých asijských zemích. V českých zemích roste na jižní Moravě. Vzhledem je podobný kopru. Jako léčivá rostlinná droga se používají plody. Plody obsahují silice s terpentýny (estragon, pinen a další) pryskyřice, hořčiny, saponiny, stigmasterol, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy (kvercetin, isokverecetin) rutin, kumaríny, vitaminy A, B, C a E a četné stopové prvky. Kromě podpory laktace se používá při nadýmání (spasmolytické účinky silic). Obecně také podporuje trávení. Dále se uvádí diuretické (močopudné) působení, příznivý vliv na uvolňování hlenů při vlhkém, produktivním kašli a také některé zdroje uvádějí, že působí antiparazitárně.

Bedrník anýz

Jedná se o jednoletou rostlinu, latinsky Pimpinella anisum, která je řazena do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Pro léčebné účely se používá plod této rostliny, což je dvounažka zelenošedé až šedohnědé barvy. Tento plod velmi typicky voní, a právě tuto vůni dodává ona silice, která se dá zpracovat a vzniká tak (i podle Evropského lékopisu) Anisi aethorelum. Obsahuje anethol a různé druhy terpenů. Mimo silice ještě plod obsahuje oleje, bílkoviny, sacharidy, minerální látky, kyselinu kávovou, furfural, slizy, pektin. Kromě podpory laktace se používá při nadýmání a také zmírňuje křeče žaludečního svalstva (spasmolytické účinky silic). Působí i v dalších ohledech pozitivně v oblasti trávicího traktu – zlepšuje trávení či podporuje tvorbu žluče. Také podporuje vykašlávání.

Ostropestřec mariánský

Je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Z obsažených látek je třeba zejména uvést silymarin, která chrání jaterní buňky před působením cizích látek, které je mohou ohrozit (a patří mezi ně i některé léky – je to tzv. hepatotoxický účinek). Také podporuje obecně správnou funkci jater.

Tato látka také působí jako antioxidační činitel (chrání jaterní buňky před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí), ale může zpomalovat některé procesy, které poškozují jaterní buňky, jako například proces fibrotizace, při kterém dochází ke zvláknění jaterní tkáně a jejímu prostoupení vazivem. Kromě podpory laktace se ostropestřec mariánský používá k ochraně jaterních buněk a v přírodním léčitelství k detoxikaci organismu.

Jestřabina lékařská

Jestřabina (latinsky Galega officinalis) je vytrvalá bylina, která patří do čeledi bobovitých (Fabaceae), která se původně pěstovala jako pícnina pro dobytek. Jako droga se z rostliny používá kvetoucí nať bez plodů a silnějších stonků. Z účinných látek obsahuje deriváty guanidinu (galegin), flavonoidy, aminokyseliny, steroly, třísloviny, alkaloidy. Z alkaloidů obsahuje alkaloidy chinazolinové. Kromě podpory laktace některé zdroje uvádějí hypoglykemické a mírně diuretické účinky. Kromě toho je uváděn díky obsahu solí chromu účinek antidiabetický. Ovšem je třeba důrazně uvést, že diabetici mohou jestřabinu či výtažky z ní užívat pouze po souhlasu lékaře, jinak ne.

Pískavice řecké seno

Pískavice, řecké seno (Trigonella foenum-graecum), patří do čeledi bobovité (Fabaceae). Jako rostlinná droga se používá semeno. Obsahuje zejména velké množství bílkovin (až 30 %). Dále obsahuje aminokyselinu isoleucin (tvoří se z ní látka, která reguluje tvorbu inzulínu u zvířat), polysacharidy galaktomanany, slizy, alkaloid trigonelin, beta-sitosterol, steroidní saponiny, sapogeniny (mimo jiné diosgenin, z kterého se tvoří progesteron a další hormony), glykosidy, lecitin, třísloviny, hořké látky, minerální látky (železo, fosfor, mangan, hořčík nebo draslík).

Kromě podpory laktace se v přírodní medicíně používá proti zánětům, jako posilující tonikum nebo při vysokém krevním tlaku. V některých zemích je používána jako tradiční ženské afrodisiakum.