Přírodní látky na podporu odvykání kouření

kouření e1579520289464

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nový rok přináší také celou řadu předsevzetí. Jedno z nich je, že ten dotyčný nebo dotyčná přestanou kouřit. Nemá asi příliš význam se rozepisovat o škodlivých nežádoucích účincích kouření: rakovina, rozvoj aterosklerózy (kornatění cév), negativní vliv na plod v těhotenství, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, dřívější rozvoj šedého zákalu a stařecké hluchoty, poruchu potence a plodnosti u mužů, menstruační obtíže či neplodnost u žen nebo zhoršené hojení ran. A to vše je pouze to, co hrozí aktivním kuřákům. Musíme mít na mysli ovšem, že kuřák ohrožuje nikotinovým dýmem i své okolí a vytváří tak kolem sebe pasivní kuřáky. A těm hrozí například zvýšené riziko vzniku psychosomatických poruch, horšímu průběhu civilizačních chorob (rakovina nebo kardiovaskulární onemocnění), ztráta kolagenu v těle nebo u dětí k opoždění jejich vývoje.

Existuje řada možností, jak začít s tímto zlozvykem bojovat: specializované lékařské poradny (v poslední době se na odvykání kouření specializují i v lékárnách), různé volně prodejné náhražky nikotinu (léky bez předpisu ve formě žvýkaček, tabletek, sprejů, náplastí či tabletek), různé psychologické metody, dodržování správné životosprávy včetně pravidelné fyzické aktivity, hypnóza, akupunktura a tak dále.

Řadu příznivců přírodní medicíny také zajímá ale, zda existují přírodní látky či metody v této oblasti, které by přispěly k ukončení jejich zlozvyku. Ano, i v této oblasti je možné vybrat několik přírodních látek, které mohou k tomu přispět. Je důležité si ale uvědomit, že ovšem pouze samotné, ale jako doplněk řady opatření k ukončení závislosti na nikotinu.

Lactium

Podle informací výrobce je Lactium unikátní látka, o které majitel patentu uvádí, že vykazuje relaxační vlastnosti, snižující a regulující problémy vzniklé ze stresu. Jedná se o hydrolyzovaný mléčný protein.  Při její tvorbě jsou využity bílkoviny obsažené v mateřském mléku, o kterých se předpokládá, že mají za následek relaxaci a klidný spánek nakrmeného dítěte.

Tato látka pak může pomoci zklidnění při mnoha stresových situacích – stres vzniklý při problémech v práci, odvykání kouření nebo též při problémech se spánkem. Tato látka také pomáhá zlepšit chuť k jídlu nebo také zlepšit soustředění, koncentraci a paměť.

Doplňky stravy s Lactiem se vyrábějí v řadě lékových forem – kapslí, tablet, prášku, žvýkaček, a dokonce i v nápojích. Doposud nebyly u této patentované látky zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Není návykový a je hypoalergenní.

Cystein

Cystein patří mezi neesenciální aminokyseliny. Vzniká z methioninu, esenciální aminokyseliny, obsahující síru, za přispění pyridoxinu, vitaminu B6. Je vytvářen v játrech. Obě dvě aminokyseliny jsou využívány v praxi buď samostatně nebo v případě methioninu i v kombinacích, ve směsích látek podporujících přeměnu tuků na energii. Obě dvě jsou významnými detoxikačními činidly a v podstatě i ochránci před zářením a chemickými vlivy.

Cystein se může užívat jako součást ochrany před znečištěným životním prostředím, včetně kouření a alkoholu.

Kudzu

Kudzu (Pueraria montana) je trvalka, vysokohorská réva pocházející z východní Indie, Číny a Japonska. Kořen Kudzu obsahuje velké množství škrobů a cenné flavonoidy. Právě tyto flavonoidy, přesněji řečeno odborně izoflavonoidy, jsou důležité při boji se závislostí na nikotinu

Běžné návykové látky, jako je alkohol, tabák, drogy a cukr, vyvolávají pocity potěšení a pohody, které jsou důsledkem zvýšené produkce dopaminu v mozku. Izoflavony v kudzu snižují závislost ovlivňováním mozkového systému odměňování. Stimulují produkci dopaminu místo cigarety.

Kuřák se cítí uvolněně a již tak nepociťuje nutkání vykouřit cigaretu. Kudzu se stejně tak doporučuje pro boj se závislostí na alkoholu. Specialisté z Bostonu publikovali řadu výsledků svých výzkumů, z nichž vyplývá, že tato rostlina může pomoci také lidem závislým na nikotinu. Autoři potvrzují, že kudzu obsahuje řadu blahodárných složek charakteristických pro nikotin, které však jsou neškodné a nevytváří se na ně závislost. Každodenním podáváním lze tedy částečně ošidit organismus, ale přitom mu nedat škodlivý nikotin. Díky tomu může být boj proti závislosti na nikotinu snazší.

Paipo

K odvykání kouření můžete použít také japonské bylinné cigarety Paipo. PAIPO je japonská alternativa cigarety. Jedná se o bylinný inhalátor, který neobsahuje nikotin, dehet ani jiné zdraví škodlivé látky. Významně využívá účinku aromatických olejů – aromaterapie. Nezapaluje se, proto při jeho používání neobtěžuje nekuřáky. Celkově uvolňuje a navozuje pocit pohody, eliminuje napětí. Může pomoci abstinujícím kuřákům, neboť reflektuje psychické aspekty kouření. Paipo vydrží přibližně 8 hodin nepřetržitého užívání. Velkou výhodou je, že cigarety Paipo nejsou jednorázové, inhalaci je možné kdykoliv přerušit a pokračovat v ní dle potřeby.

Koenzym Q10

Tato látka je důležitá při postupném snižování počtu cigaret. Protože se většinou jedná o dlouhodobé kuřáky, je pravděpodobné, že mají sníženou hladinu koenzymu Q10. Samotný koenzym Q10 je sloučenina, jejíž význam spočívá v tom, že přeměňuje energii, kterou získáváme z potravy do chemické energie označované zkratkou ATP (adenosintrifosfát). Organismus ho kromě vlastní produkce přijímá z potravy.

Má význam pro řadu dějů v našem organismu – je vhodný pro užívání jako doplněk léčby při srdečním selhávání, infarktu myokardu, prevenci aterosklerózy či snižování hladiny cholesterolu obecně. Jeho užívání má význam i při stárnutí, protože ve stáří hladina koenzymu Q10 klesá. V tomto období má význam i to, že je zmiňováno jeho pozitivní působení jako doplněk léčby u Parkinsonovy choroby, u neplodnosti mužů či při stárnutí kůže. Hraje také významnou roli při ochraně buněk před toxickými volnými radikály.

Vitamin C

Vitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec. Je všeobecně znám jako látka posilující imunitní systém v období nemoci, ale i během rekonvalescence. Ovšem vitamín C má pro naše zdraví mnohem víc významů. Jedním z nich je jeho význam pro kuřáky, což platí i pro osoby na odvykací kůře od nikotinu, stejně jako u předchozího koenzymu Q10. Nedostatek vitaminu C se podílí na snížení pevnosti cév a vlásečnic a také zvyšuje krvácivost. Snižuje také tvorbu kolagenu, což způsobuje vyšší výskyt vrásek. Kromě toho je velmi důležitým antioxidantem. To je velmi důležitý fakt u kuřáků, protože ti mají množství vitamínu C v organismu výrazně nižší než nekuřáci.

Další přírodní látky

Tím ovšem výčet jednotlivých látek nekončí. Například u borůvky černé (Vaccinium myrtillus) některé zdroje uvádějí, že borůvka pomáhá snižovat závislost na nikotinu, tím, že podporuje tvorbu dopaminu. Toho mohou opět využít kuřáci, kteří se rozhodují začít odvykací kůru. Dále je možné ještě zmínit vitamín E, selen, mangan, zinek, kyselina pantotenová nebo doplňky stravy (či volně prodejné léky) s výtažkem z jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), který ovlivňuje funkci cév. Je vazodilatans – zvyšuje roztažení cév a tím i lepší prokrvení jednotlivých tkání včetně mozkové a jejich zásobení kyslíkem. Lepší zásobení kyslíkem v mozku napomáhá tak se lépe soustředit a je pozitivní i pro lepší paměť.

 

 

Související články:

Škodlivost kouření

Kouření spouští mnohé nemoci

Jak přestat kouřit