Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vliv změny ročního období na imunitu
Změna ročního období od léta k podzimu přináší změny pro naše zdraví. Podzim a zima jsou hlavní periody pro mnoho virových onemocnění, zejména chřipky. Viry jsou snadno přenášeny mezi lidmi a jsou zvláště nebezpečné pro seniory, děti a lidi se sníženou funkcí imunitního systému.
Příchod chladného počasí může potlačit imunitní systém a potom se zvýší naše náchylnost k infekcím. Sucho na podzim, zvláště když se v domech začne topit, způsobuje vysychání sliznic horních cest dýchacích, což je situace, která virům a bakteriím usnadní vstup do těla. Zvláště nebezpečné jsou náhlé změny vnějších podmínek, neboť náš imunitní systém potřebuje celé hodiny, než se správně aklimatizuje.
Přicházíte z letních dnů, kdy jste se pohybovali venku na hřišti, v lese, u moře, potom najednou nastoupíte do práce, děti do školky a do školy. Tam se začnete pohybovat v uzavřeném prostředí budovy, školní třídy, kanceláře, kde vzduch necirkuluje. Setkáváte se s větším množstvím lidí a hustota virů a bakterií úspěšněji útočí. V létě jste byli u vody, a tak byla hygiena rukou snazší. Nyní se zvyšuje potřeba umývání rukou, aby se šíření bakterií a virů zabránilo.
Sotva se aklimatizujete na prostředí uvnitř budovy, musíte vyjít na ulici, kde bude déšť, silný vítr a vlhkost, a je tu další změna a výkyvy, na které musí imunitní systém zareagovat.
Kdo není trénovaný pravidelným otužováním a nemá dostatek pohybu, tomu zmíněné výkyvy ještě více přispějí ke snížení schopnosti imunitního systému se ubránit, takže je pro něj snazší chytit rýmu, kašel.
Chronické nemoci bývají také zhoršeny
U člověka trpícího chronickou chorobou pak takto vzniklá podzimní rozkolísanost imunitního systému s velkou pravděpodobností zhorší projevy jeho chronické nemoci. Je tu řeč o astmatu, chronické bronchitidě, kožních chorobách, ale též o žaludečních vředech, srdečních problémech, revmatickém onemocnění ad. S úbytkem slunce a s nedostatkem pohybu se vracívají špatné nálady, nespavost a deprese. To vše přináší podzim, jak to každý zná, u mnohých lidí se stav zhoršování zdraví opakuje každoročně.
Uplatněte prevenci včas
Proč tedy neuplatnit prevenci? Kolik z vás se věnuje otužování? Do poradny mi pravidelně chodí dotazy, jak se otužovat, jak předcházet podzimním nemocem, jenže dotazy přicházejí koncem září, v říjnu a obvykle až tehdy, když mají tazatelé první ataku nemoci za sebou…
Nejlépe je začít s otužováním ještě během léta a otužovat se ve volné přírodě – jízdou na kole, cvičením, během, provozovat denně NORDIC WALKING, plavat za každého počasí: nejdřív v létě, postupně na podzim, ba i v zimě. To by bylo ideální. Pokud se otužujete ve volné přírodě v zimě, je důležité být stále v pohybu.
Postup při otužování
- Otužování má být pohodové. Nejlepší je začínat vlažnou vodou, postupně ji ochlazovat a přidat sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok – i v zimě. Tímto způsobem si zocelíme organizmus. Jde o trénování na výkyvy počasí a teplot. Studená voda nemá vedlejší nepříznivé účinky, kromě subjektivně citlivějšího vnímání u začátečníků.
- Při otužování se vyhýbejte nadměrnému příjmu tuků v jakékoli podobě, protože se tělo snaží odevzdanou energii nahradit. Při podchlazení těla dochází ke zpomalení odbourávání tuků, což při nadměrném příjmu může paradoxně způsobit jejich ukládání pod kůži na nežádoucích místech: na bocích, na břiše. Před otužováním se doporučuje sníst lehce stravitelné jídlo.
- Nezapomínáme na dostatečný příjem tekutin.
- Nesmí se pít alkohol. Alkohol rozšiřuje cévy, čímž se dosáhne opačného efektu než při pravidelném otužování, a organismus se rychleji podchladí. Alkohol způsobuje subjektivně příjemný pocit, to však vede ke ztrátě sebekontroly a k přeceňování se. Výsledkem může být opak toho, co jste si přáli.
- Na podzim a v zimě je dobré doplňovat stravu zvýšeným příjmem vitaminů, nejlépe ze syrové zeleniny a ovoce, respektive užíváním vitaminových potravních doplňků s kompletním spektrem vitaminů a stopových prvků, a nezapomenout na vitamin D.
A tak vzhůru do otužování, dokud je ještě čas.