Pozor na úžeh a úpal! Hlídejme si pitný režim.

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Období letních dovolených znamená v ordinacích lékařů mírný odliv pacientů. Na druhé straně léto přináší vyšší počet sportovních úrazů, zažívacích potíží a především problémů spojených se slunečním zářením a teplem obecně. Jedná se zejména o úžeh a úpal. Úžeh je způsoben přímým pobytem na slunci, kdy po nadměrné expozici dochází k podráždění mozku a mozkových plen. Projevuje se bolestmi hlavy, závratěmi, poruchami srdečního rytmu a krevního tlaku. Vyústit může až v kolapsový stav. Někdy se tyto potíže mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním.

Úpal je poškození organismu způsobené nahromaděním tepla v těle. Organismus není schopen pomocí vlastní termoregulace odvést přebytečné teplo ven. Vyšší riziko vzniku úpalu je u dětí, starších osob, lidí s onemocněním srdce nebo trpících nadváhou. Příčinou je pobyt v horkém a dusném prostředí, prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu, při nedostatečném pitném režimu či nesprávně zvoleném oblečení. Velice často vzniká při jízdě v přehřátém autě. Projevuje se opět jako bolesti hlavy, závratě, zvracení, zvýšená teplota až ztráta vědomí. Dýchání i pulz jsou zrychleny.

První pomoc u obou situací je přesun pacienta do chladnější místnosti nebo stínu. Povolit oblečení, ochlazovat organismus, hlavně hlavu, studenými obklady a zajistit dostatek tekutin. Vhodnější než čistá voda jsou neperlivé minerální vody. Zcela ideální je doplnění tekutin pomocí jednoho litru vody s 30 kapkami Fytomineralu. Z pohledu TCM je velmi důležité doplnit prvek Vodu (energii Chladu) a ovládnout nadměrný Oheň. Rychlejší úlevu docílíme současným potřením spánků Artrinem.

Předejít těmto nepříjemným zážitkům se dá úměrným pobytem na slunci, vzdušným oděvem, pokrývkou hlavy a hlavně adekvátním pitným režimem.