Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V dnešní době bezlepkové potraviny doslova frčí. Všude se totiž dočítáme o zánětlivé pšenici, o kvasnicích, po kterých zbytečně přibýváme na váze, o velké spoustě skryté soli, kterou ukrývají rohlíky, chléb, dalamánky, různé pšeničné bulky, žemle či housky, jednoduše vše, co projde rukou pekaře. A tak zvesela chroupeme rýžové chlebíčky, upřednostňujeme speciálně namíchané moučné směsi, ze kterých pečeme domácí chléb či jiné „zdravější“ pečivo. Ona přirozenost, jež by měla být stravě vlastní, se pomalu vytrácí.
Popravdě, všechny ty podivně namixované bezlepkové mouky by jen stěží získaly punc zdraví. Vzpomeňme například mouku rýžovou, kdy na 100 g směsi připadne rovných 80 g sacharidů. Takové mouce pak přísluší velmi vysoký glykemický index, jenž rozhoupe hladinu krevního cukru v podivné sinusoidy a my, unavení a hladoví, již za hodinu poptáváme další sacharidový doping. Oproti tomu oblíbená mouka sójová sice vykazuje mnohem nižší glykemický index, na druhé straně ji však řadíme na seznam těžce stravitelných muk, zatížených strumigeny, které negativně ovlivňují činnost štítné žlázy.
Česká republika je na pečivu závislá, mnozí z něj skládají snídaně, svačiny, mnohdy i oběd a večeři. Jako bychom ustrnuli na místě, neschopni se pohnout dál, kolikrát totiž nevíme, čím ono pečivo nahradit. Jsme-li alergičtí na lepek, většině z nás se v prvé řadě zasteskne po dobrém čerstvém chlebu, který brzy vyměníme za ten bezlepkový. Osobně mi nikdy nechutnal, konzistence je nevalná, drobí se a sype, to už pak lepší skutečně péci z pohankové, jáhlové či amarantové mouky. A aby těsto drželo, přimísit trošku psyllia, druh rozpustné vlákniny, která výslednou směs velmi dobře spojí.
Namísto pečiva, kdy upřednostňuji to kváskové, jsem se naučila vařit a chystat z přirozeně bezlepkových potravin, jako je pohanka, jáhly, amarant, quinoa, batáty, luštěniny, ze kterých mi nejmilejší červená čočka, mungo fazole, oříšková cizrna, červené adzuki či lehké diuretikum bob obecný, neboli koňský. Ovesné vločky, pokud tedy odebíráme jejich anglickou odrůdu, lze taktéž zařadit na seznam přirozeně bezlepkových potravin. Dle mých informací obsahují pouze avenin, nejsme-li na něj alergičtí, tyto ovesné vločky by neměly činit problém. Vyzkoušejme, pokud se objeví alergická reakce, z jídelníčku odstraňme. Všechny tyto potraviny lze s troškou šikovnosti a fantazie zpracovat ve velmi dobré, vyvážené pokrmy, které nahradí konzumaci chleba. Hlavní předností pečiva je jeho rychlost, univerzálnost a sytící vlastnost. To vše a ještě něco navíc, získáme taktéž z výše zmíněných potravin.
1 krajíček pšeničného chleba (50 g) nás nasytí stejně, jako 30 g quinoy, jáhel, pohanky, amarantu (váženo v syrovém stavu). Ona ta snídaně totiž nemusí být nutně jen o pečivu, kousku másla a uzenině. Lze ji uchystat na bázi pohanky, kterou jsme ochutili harrisou, výtečnou směsí koření, česnekem, nebude-li na tedy na nás po ránu příliš, čerstvými či dušenými rajčaty, ledovým salátem, lněným olejem a slunečnicovým semínkem. Kvalitní dobrota, která nás zasytí na dobu mnohem delší, než běžný pšeničný chléb, je rázem na světě.
Všechny výše zmíněné potraviny jsou vesměs léčivé.
Quinoa
Pokud vaříme, její příprava nezabere víc, než 12 minut. Namáčet ji netřeba. Pouze vložíme do vroucí vody, chvíli povaříme, a jakmile se z kuličky uvolní struktura jemného klíčku, stáhneme z ohně, promísíme se zeleninou, případně sladším ovocem a podáváme. Tato potravina je přirozeně bezlepková, zásaditá, bohatá na veškeré esenciální aminokyseliny. Lze podávat i nejmenším od ukončeného osmého měsíce života.
Amarant
Drobné amarantové kuličky jsou o něco menší, než ty jahelné či zrníčka quinoy. Taktéž doba přípravy je o něco delší, zabere nám asi 25 minut. Amarant se vyznačuje velmi nízkým glykemickým indexem, což znamená, připravíme-li jej na oběd či večeři, samozřejmě v doprovodu správně zvolené zeleniny či ovoce, kdy nám již netřeba doslazovat cukrem, jeho sytící schopnost se rozloží do několika hodin. Stejně jako quinoa, taktéž i amarant se pyšní zajímavým množstvím esenciálních aminokyselin či léčivé vlákniny. Mimo jiné se zrníčko skládá ze skvalenu, který brání nadbytečné syntéze LDL cholesterolu.
Doporučuji povařit s hrstí sušených datlí, skořicí, následně zakapat pomerančovou šťávou, posypat plátky mandlí a servírovat s čerstvým jablkem.
Pohanka
Pohanku řadíme mezi tradiční české potraviny, jež si právem zaslouží své místo na stole. Lze ji koupit jako kroupu či lámanku, světlou či tmavou. Osobně její tmavou, termicky loupanou verzi namáčím, kdy v průběhu 4 hodin změkne natolik, že s ní lze dále pracovat, jako s běžně vařenou přílohou. Světlá pohanka není prohřátá, loupaná je mechanicky, to znamená, zachovává mnohem více výživných látek, hlavně tedy vitamínů a enzymů, než pohanka tmavá. Z nutričního hlediska je ceněná pro svůj obsah rutinu, jenž upevňuje cévní systém, dále pak cholin regenerující poškozené jaterní buňky, vlákninu a opět zajímavé množství esenciálních aminokyselin. Pokud ji vaříme, postačí nám zhruba 12 minut. Doporučuji podusit s nastrouhanou mrkví, pórkem, česnekem, majoránkou a cuketou, kdy uchystáme skutečně jemný, lahodný a vyvážený pokrm.
Jáhly
Opět se jedná o tradiční českou potravinu, která po dlouhá století zdobila vánoční i svatební tabuli. V současné době se s nimi v jídelníčku mých klientů setkávám jen výjimečně. Většinou totiž nevíme, jak na ně. Jáhly před samotnou přípravou pro jistotu spařme na sítku, máme-li dobrý zdroj, spařovat netřeba, nicméně spařit doporučuji, abychom se zbavili hořké zoxidované vrstvy. Následně 12 minut povaříme, servírujeme na sladko či slano. Na sladko lze doplnit o sušené švestky, strouhanou hrušku, mandle a mák. Slaná varianta lze být servírovaná s čerstvou petrželovou natí, slunečnicovým semínkem, lněným olejem a troškou himalájské soli. Takto poslouží jako zdravá voňavá příloha. Samozřejmě lze také přimísit k zeleninovému salátu.
Jáhly, jako jedny z mála, platí za výtečnou zásaditou potravinu, která navíc prohřívá. Posilují ledviny, oči, slezinu, žaludek. Tradiční čínská medicína je doslova zbožňuje. Lze opět podávat i našim nejmenším a to od 8. měsíce života.
Luštěniny
Co se týká luštěnin, ani na ty nejsme tady v Česku příliš zvyklí. Pro většinu z nás jsou těžce stravitelné a tak je nahrazujeme brambory či rýží. Ona stravitelnost se jemně zefektivní, naučíme-li se luštěniny před přípravou namáčet, postačí 24 hodin. Tuto vodu pak vyměníme za čerstvou, ve které luštěniny vaříme až do úplného konce. Výborným tipem je rovněž přidávání malého množství mořské řasy během procesu varu. Chystáme-li cizrnu, nejvíce nadýmavé jsou právě její slupky. Jakmile je hotová, některá zrna slupku uvolní, i takto je tedy lze povybírat. Samozřejmě, tento způsob je časově náročnější. Osobně jsem si zvykla chystat červenou čočku, kterou namáčet netřeba, hotová je do 10 minut, její chuť je jemná a lahodná a opět, pochutná si na ni nejedno miminko od ukončeného 10. měsíce života.
A nyní se podívejme, jak lze pečivo nahradit. Můj jídelníček berte jako jednu z variant. Pokud si chleba nechcete odpustit, vůbec nic se neděje, upřednostníte-li žitný, z dobrého domácího kvásku, ke kterému uchystáte misku čerstvého zeleninového salátu.
Snídaně | Pohanková kaše s mandlemi a švestkovou omáčkou |
Desátá | Mrkvovou jablečnou šťávu + mandle |
Oběd | Pečené batáty s dýňovou omáčkou
zeleninový salát |
Svačina | Kefírový nápoj + ovesná tyčinka slazená melasou |
Večeře | Dušený losos s bylinkovými jáhly
zeleninový salát |