Porod a aromaterapie

cm wellness2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Také při porodu si můžeme pomoci rostlinnými esencemi. Vůně jednotlivých olejů pomáhají zpříjemnit prostředí porodních místnosti a ulevit od nežádoucích příznaků. Znovu apeluji, že éterické oleje musí být 100% přírodní! Vždy to musí být vyznačeno na etiketě, je-li tam například napsáno 70% či 90% přírodní, nikdy nekupovat, tyto oleje obsahují syntetické přísady, které zatěžují organismus a rozhodně nepůsobí léčivě.

Éterické oleje používáme buďto k masážím, koupeli nebo do aroma-lampy.

Masážní olej si připravíme tímto způsobem:

Do 4 lžic mandlového oleje případně panenského olivového či sezamového) nakapeme 4 kapky 100% přírodního éterického oleje, zamícháme a dáme do skleněné lahvičky a dobře uzavřeme, uschováváme v lednici. Tento olej je vhodné mít již předem připravený.

Koupelový olej si namícháme tímto způsobem:

Do 4 lžic panenského oleje (olivový, mandlový, sezamový či lněný) nebo mořské soli (nejlépe z mrtvého moře) či mléka nebo medu si nakapeme 4 kapky éterického oleje, smícháme a nalijeme do teplé vody. Éterické oleje se nesmí používat neředěné, protože se nerozpouštějí ve vodě, plavou na ni a mohly by se dostat do očí, úst či pohlavních orgánů a způsobit podráždění. Vždy je nutno je smíchat s nějakým výše uvedeným emulgátorem.

Aroma-lampa je celkem známá věc. Éterické oleje se v ní ředí tímto způsobem: do misky na aroma-lampě nalijeme 2 lžíce vody přidáme 3 kapky éterického oleje, zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět místnost.

Éterické oleje a jejich účinky při porodu:

LEVANDULE – pomáhá k uklidnění rodičky, která má silné bolesti. Její vůně pomáhá uvolnit i budoucího otce. Je vhodná do koupele, k masáži zad, břicha a kříží i do aroma-lampy.

HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ – je vhodný pro přecitlivělé ženy, které nezvládají křečovité silné bolesti. Je vhodný nejlépe k masáži.

SMĚS PŘI NEDOSTATEČNÝCH STAZÍCH A UNAVĚ RODIČKY – se namíchá z těchto éterických olejů – na 4 lžíce mandlového oleje dáváme 2 kapky verbeny, 1 kapku hřebíčku, 1 kapku zázvoru a 1 kapku skořice. Tímto olejem silně masírujeme oblast podbříšku.

NEROLI – u tohoto éterického oleje stačí jen přičichnout k lahvičce, pomáhá zejména budoucím otcům, kteří jsou velmi rozrušení a mají strach, že nezvládnou situaci.

VERBENA – k tomuto éterickému oleji podobně jako u neroli stačí také jen přičichnout k lahvičce. Je vhodný pro rodičky, které začínají panikařit, jsou rozrušené a mají pocit, že nedokážou porodit. Verbena je zbaví napětí a zvýší koncentraci na porod.

ROZMARÝN – je vynikající při nízkém tlaku. Jestliže má rodička nízký tlak, je unavená, má slabé stahy. Masáž chodidel či koupel ji okamžitě vzpruží a najednou se objeví silné stahy. Stejně dobře působí rozmarýn i po porod, kdy je žena na pokraji sil.

RUŽOVÁ VODA – celého porodu se rodička vždy osvěží, když ji budete potírat čelo nebo oblast dekoltu růžovou vodou.