Pomoc z přírody při zvýšeném cholesterolu

cm ucpana tepna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Cholesterol patří mezi velmi diskutované téma, nejen mezi příznivci zdravé výživy. V jakých formách se vyskytuje, jak škodí a jaké přírodní látky přispívají ke snížení hladiny „špatného“ cholesterolu?

Cholesterol

Cholesterol je steroidní látka přítomná v těle člověka a téměř všech živočichů. Je součástí každé buňky a důležitou stavební jednotkou nervových buněk, některých hormonů a vitamínu D. Z toho je vidět, že určité množství cholesterolu je nezbytné pro náš organismus, ale na druhé straně ho nesmíme přijímat ve stravě příliš. Pokud nepatříme mezi sportovce, můžeme ve stravě zkonzumovat asi 300 mg cholesterolu denně.

Zvýšený cholesterol je jedním z významných rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Onemocnění charakteristické zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi se nazývá hyperlipidemie neboli hyperlipoprotenie (HLP). Jednou z dalších život ohrožujících onemocnění je familiární hypercholesterolemie, která je charakteristická částečnou nebo úplnou absencí receptorů pro LDL částice.

Obecně se vždy mluví o cholesterolu jako takovém, případně se rozlišuje „hodný“ a „zlý“ cholesterol. Nejdůležitější je ale zaměřit se na složení tuků, protože nevhodné tuky ovlivňují hladinu LDL cholesterolu v krvi.

Jak to tedy s tím cholesterolem vlastně je?

Zásadní je rozlišení mezi tzv. LDL a HDL-cholesterolem:

LDL je zkratka z anglického názvu low density lipoprotein (lipoprotein s nízkou hustotou) a HDL je zase zkratkou názvu high density lipoprotein (lipoprotein s vysokou hustotou). Populárně je LDL-cholesterol označován za “zlý” či “špatný” a HDL – cholesterol za “hodný” či “dobrý”.

LDL – cholesterol

“Zlý” LDL-cholesterol je nebezpečný tím, že se může, v případě nadbytku, usazovat na stěnách artérií a tím snižuje jejich tzv. vnitřní průměr (tento pochod se označuje jako ateroskleróza). Lidově řečeno, artérie (tepna) se zúží, a pokud se objeví krevní sraženina (trombus), už nemůže proniknout dále a tepnu zablokuje (dojde k trombóze). Tyto změny zvyšují tendenci k srážení krve. Pokud nedojde k odstranění trombu, může dojít u postižené osoby k infarktu nebo mrtvici. Zvýšené množství LDL-cholesterolu může být způsobeno jeho zvýšeným množstvím v potravě, ale také zvýšenou produkcí v játrech (částečně si cholesterol vyrábíme sami). Za špatnou se považuje jeho hladina nad 3 mmol/l.

HDL – cholesterol

“Hodný” HDL-cholesterol přispívá k návratu cholesterolu (jako takového) do jater a tím snižuje jeho riziko usazování se na stěnách tepen. V játrech dochází k degradaci cholesterolu neboli k jeho rozkladu na další složky. Úroveň jeho hladiny ukazuje, do jaké míry je náš organismus schopný se cholesterolu zbavovat jeho transportem do jater. Jeho hladina by měla být co nejvyšší. Špatná je hladina MENŠÍ než 1,2 mmol/l u mužů a 1,0 mmol/l u žen.

Laboratorní hodnoty nejsou jen LDL a HDL cholesterol. V laboratorních vyšetřeních můžeme ještě narazit na dvě další hodnoty.

  • První z nich je celkový cholesterol. Vyjadřuje CELKOVÉ množství cholesterolu v krvi, jeho koncentrace se udává v mmol/l a za špatnou se považuje jeho hladina nad 5,2 mmol/l.
  • Další hodnota se skrývá pod zkratkou TGA. Ta zahrnuje triacylglyceroly neboli ostatní necholesterolové tuky, tedy glycerol a mastné kyseliny. Jejich vysoká hodnota s sebou nese podobná rizika, jako je tomu u LDL cholesterolu. Hladina triacylglycerolů má být nižší než 1,7 mmol/l.

K úpravě hladiny cholesterolu, kromě úpravy jídelníčku či ve vážnějších případech užíváním lékařem předepsaných léků, je možné přispět i vybranými přírodními přípravky, z nichž některé bych chtěl zmínit.

Yucca shidigera (Yucca)

Yucca (někdy psáno juka) vlastně není jediná rostlina, je to celý rod (celkem je známo kolem 40 druhů) jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých, kde je podle taxonomického třídění zařazen do podčeledi agávovitých (Agavoideae). Jako rostlinná droga se zpracovává oddenek. Základními obsaženými látkami jsou saponiny. Dále obsahuje enzymy, chlorofyl, antioxidanty a další látky. Saponiny v yucce se dělí na dva druhy a cholesterolu se týkají ty stearové. Tyto saponiny pomáhají při snižování vysoké hladiny cholesterolu. Působí tak, že na škodlivý LDL cholesterol se naváží ve střevě, vytvoří sloučeninu, která se dále nevstřebává a dochází k jejímu vyloučení z těla. Tím se sníží podíl „špatného“ (LDL) cholesterolu v krvi.

Lecitin

Lecitin získal svoje jméno z řeckého slova pro žloutek – „lekithos“. Lecitin je jednak klasický název pro fosfatidylcholin, ale také se jedná o společné označení pro skupinu tuků, přesněji fosfolipidy, které jsou složené z mastné kyseliny, glycerolu, kyseliny fosforečné a cholinu. Ty jsou složkou vnější buněčné membrány živočichů a rostlin. Lecitin je průvodní látkou tuků a mastných kyselin a nejvíce se nachází ve vaječných žloutcích a buňkách semen rostlin. Lecitin, vzhledem k vysokému podílu esenciálních mastných kyselin, dokáže v krevním oběhu rozpouštět škodlivý LDL cholesterol. Ten pak snadno projde i těmi nejtenčími cévami a nemá tendenci se v nich usazovat. Lecitin dokonce dokáže rozpouštět i již vzniklé tukové a cholesterolové usazeniny.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny (nejdůležitější EPA a DHA) jsou esenciální mastné kyseliny. Jsou pro naše zdraví nezbytné, ale tělo si je nedokáže vytvořit – musíme je získávat ze stravy. Jsou obsaženy ve větším množství, zejména v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, makrely a ořeších.

Tyto kyseliny přispívají ke správnému poměru mezi HDL a LDL cholesterolem v našem těle. Zvyšují hladinu „správného“ HDL cholesterolu, ale také rovněž snižuje hladinu triacylglycerolů. Klinické zkušenosti ukazují, že příjem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA pomáhá snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod, včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Užívání omega-š mastných kyselin snižuje riziko vzniku mozkových příhod, kardiovaskulárních nemocí a aterosklerózy a vzniku plaků na cévních stěnách. Lidé, kteří užívají léky proti srážení krve a prodělali hemorhagickou mozkovou příhodu by se však měli před užíváním rybího oleje obsahujícího omega-3 mastných kyselin poradit s lékařem.

Kaméliový olej

Kaméliový olej je jeden z méně známých rostlinných olejů. Získává se z kamélie čínské nebo japonské (Camellia sinensis, resp. Camellia japanica). Čajovník čínský se pěstuje jako keř nebo strom na plantážích v tropických nebo subtropických oblastech. Sušená a tzv. fermentovaná, různými způsoby upravovaná, poupata (tipsy) a listy této rostliny se využívají především k přípravě čaje.

Olej z kamélie obsahuje polyfenolové antioxidanty a je bohatým zdrojem kyseliny linolové, která je řazena do skupiny omega-6 nenasycených mastných kyselin. Kyselina linolová se zúčastní řady důležitých metabolických reakcí v našem organismu, ale pro tento článek je důležitá její role ve vyplavování tuků. Přes enzym (tzv. hormon senzitivní lipázu) podporuje vyplavování tuků (mastných kyselin) z tukových buněk (adipocytů), přičemž současně tlumí lipoprotein lipázu, která tuk do tukových buněk ukládá. Právě z tohoto důvodu je vhodným doplňkem celkové léčby obezity, aterosklerózy a poruch tukového metabolismu.

Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum) je rostlinou z tradiční čínské medicíny, která posiluje náš organismus. Pomáhá při prevenci aterosklerózy (či jako doplněk její léčby) – pomáhá snížit jak hladinu celkového cholesterolu, tak triacylglycerolů. Jinak tato bylina působí komplexně – v čínské tradiční medicíně se uvádí, že pomáhá regenerovat svalstvo (to je dobré pro sportovce, ale vůbec po jakékoliv fyzické námaze), podporuje plodnost (u mužů má zvyšovat počet spermií a u žen navozuje ovulaci), výrazně zlepšuje fyzické a psychické zdraví) a podporuje snižování zvýšeného krevního tlaku. Hlavní účinná látka, stilbenový glykosid, má mít rovněž protizánětlivé účinky a měl by pozitivně působit při procesu paměti a učení.

Aloe Vera gel

Aloe vera patří v současnosti mezi nejoblíbenější léčivé rostliny. I když se vzhledem podobá kaktusu, patří do čeledi Liliaceae (liliovité). Obsažené vlákniny (lignin, inositol) jsou rovněž důležité. O inositol se v poslední době zajímají odborníci, protože během výzkumů bylo prokázáno, že podporuje celistvost jaterních a nervových buněk. Proto je, mimo jiné, významný i pro výživu mozkových buněk a tím i pro zlepšení mozkové činnosti. Lignin, stejně jako jiné vlákniny, pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a hladinu energie. Také pomáhá při snižování rizika výskytu některých onemocnění, jako jsou srdeční onemocnění či cukrovka. Důležité pro téma tohoto článku je, že tato látka, se, že společně s pektinem (rovněž obsažený v gelu z aloe) pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Česnek (Allium sativum)

Česnek patří odedávna jak mezi léčivé rostliny, tak je i tradiční součástí našeho jídelníčku. Všeobecně je známo jeho antibakteriální působení, ale má i řadu dalších účinků. Jeho velkým účinkem je vliv srdečně-cévní: pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi (zvyšuje „hodný“ HDL cholesterol a snižuje LDL cholesterol), pomáhá zabraňovat tvorbě ateromových plátů ve stěně cév a mírným způsobem i snižovat krevní tlak a bránit vzniku krevních sraženin.

Beta glukany

Glukany jsou složené cukry, které jsou nejznámější pro posílení činnosti imunitního systému tím, že zesilují fagocytózu a aktivity fagocytujících buněk – granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk. Nicméně i u nich je možné uvést, že, což je málo známé, glukany mohou pomoci snížit negativní působení cholesterolu. Již v minulém století bylo popsáno příznivé působení vlákniny na zvýšenou hladinu cholesterolu v lidském organismu. Později vědci dokázali, že to je způsobeno právě glukany, ať už v ovsu nebo ječmenu.

Grapefruit (Citroník rajský, Citrus paradisi)

Grapefruit neboli citroník rajský, latinsky Citrus paradisi, je druh stromu, který vznikl křížením citroníku největšího s pomerančovníkem čínským v Antilách. Grapefruit je správně název plodu citroníku rajského. Plod je typický svou hořkou chutí. Jeho šťavnatá dužina obsahuje řadu důležitých látek, mezi nimi kyselinu galakturonickou, která pomáhá snižovat hladinu celkového cholesterolu. Tato látka dále pomáhá ještě cévám tím, že pomáhá rozpouštět vápenaté usazeniny na jejich stěnách.

Kurkumin

Kurkumin je žluté rostlinné barvivo ze skupiny flavonoidů, které se nachází v kurkumě – koření kurkumovníku dlouhého, což je rostlina z čeledi zázvorovitých. Obsah kurkuminu v kurkumě se pohybuje okolo tří procent. Tato přírodní látka chrání nervovou soustavu před účinky volných radikálů a působí protizánětlivě – a právě zánět je důležitou složkou všech kardiovaskulárních onemocnění. Kurkumin dále omezuje tvorbu sklerotických plátů v cévách a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.